środa, 9 października 2024
HotMoney

Jak obliczać podatek dochodowy? Kiedy korzystać z pomocy księgowej w firmie?

liczenie na kalkulatorze


Podatek dochodowy – jak go obliczyć? Czy lepiej samodzielnie, czy powierzyć to księgowej? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z wyliczeniem podatku dochodowego.

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy jest obowiązkowym świadczeniem pieniężnym, jakie płacą na rzecz państwa i osoby fizyczne, i prawne. Jego wysokość jest zależna od dochodu i tego, z jakich odliczeń się skorzysta. Generalnie zakłada się, że podstawą do wszelkich obliczeń jest właśnie dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Dobrze jest jednak wiedzieć, że w Polsce mamy do czynienia z podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Rodzaje podatków dochodowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych z ang. Personal Income Tax – PIT to podatek od dochodów osobistych, a więc obejmujący dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Związana z nim zasada rezydencji oznacza, że osoba posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium RP płaci podatek od dochodów krajowych i zagranicznych. Małżeństwa mogą rozliczać się wspólnie.

zobacz także:  Lokaty długoterminowe – czy jeszcze się opłacają?

Podatek dochodowy od osób prawnych z ang. CIT – Corporate Income Tax jest podatkiem od dochodów spółek (przedsiębiorstw). Jest to rodzaj podatku bezpośredniego obciążającego dochody uzyskiwane przez osoby prawne, niezależnie od tego, w jaki sposób nabyły daną osobowość, ale i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (np. partnerskich, komandytowych), z wyjątkiem spółek niemających zdolności prawnej.

Jak obliczać podatek dochodowy?

Niestety wielu przedsiębiorców nie wie, jak obliczać miesięczną, kwartalną zaliczkę na podatek dochodowych. Wiele zależy tutaj od tego, jaką formę rozliczenia się przyjmie.

Można postawić na podatek liniowy, progresywny, ryczałt. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Podatek liniowy to taki, w którym podatnik niezależnie od kwoty dochodu płaci 19% podatku dochodowego. Najczęściej wybierają go więc przedsiębiorcy osiągający wysokie dochody.

Przy podatku zryczałtowanym prowadzi się ewidencję przychodów, więc obliczanie podatku dochodowego jest stosunkowo proste. Zaś podatek progresywny (18% podatku do 85 528 zł dochodu, a powyżej tej kwoty – 32%) może nastręczać pewnych trudności.

Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest powierzyć księgowość w firmie osobie, która nie tylko zajmie się wyliczeniami, ale i sama zaproponuje, która z opcji jest najlepsza dla danego przedsiębiorcy. Owszem, można korzystać z programów, np do faktoringu. Jednak nigdy nie ma się pewności, czy wprowadza się tam dobre dane.

zobacz także:  Ile kosztuje założenie spółki z o.o. a ile spółki komandytowej?

Kiedy korzystać z pomocy księgowej w firmie?

Lepiej jest zlecić prowadzenie księgowości małej firmy biurowi rachunkowemu. Koszty takiej obsługi nie są wysokie, a przynajmniej praca jest całościowa. Niezależnie od tego, czy płaci się podatek miesięczny czy kwartalny, wyliczenia mogą być dość czasochłonne.

Prowadzenie księgowości to zajęcie, które wymaga nie tylko dobrych narzędzi, wiedzy, ale i doświadczenia. Lepiej zlecić to specjalistom, a samemu wziąć się za prowadzenie biznesu. To zdecydowanie wyjdzie na plus firmie, a i inny przedsiębiorca – prowadzący biuro rachunkowe – na tym skorzysta.

1 komentarz

  1. Teresa pisze:

    Ja bym się nie uporała ze sprawami podatkowymi, gdyby nie wsparcie znakomitego biura księgowego z którym wspólpracuję. Każdemu jestem gotowa polecić.

Dodaj Twój komentarz