Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, lecz masz problemy z płynnością finansową, zastanów się nad skorzystaniem z faktoringu. To rozwiązanie jest dla Ciebie, jeśli w swojej firmie stosujesz odroczony termin płatności, czyli tzw. kredyt kupiecki. Sprawdź koszty faktoringu dla firm.
Faktoring – co to?
Usługi faktoringowe skierowane są do firm, które w ten sposób chcą zachować płynność finansową. Na czym to polega? I jakie są korzyści wynikające z faktoringu dla firm?
Faktoring jest to usługa, w której faktor nabywa wierzytelność, a faktorant otrzymuje w zamian za to zapłatę. Jak to wygląd w praktyce? Faktorem jest najczęściej bank lub wyspecjalizowana w tym firma, natomiast faktorantem jest przedsiębiorstwo, które posiada dłużników (zwykle są to kontrahenci, którzy zakupują towary lub usługi z odroczonym terminem płatności). Faktor „odkupuje” faktury od faktoranta, jednocześnie przelewając mu środki w ustalonej wysokości. Oprócz tego można skorzystać z usługi odzyskiwania należności czy prowadzenia kont.
Jakie są z tego korzyści? Przykładowo firma, która sprzedaje swoje towary/usługi z terminem płatności odroczonym o 90 dni, może w tym czasie zachować płynność finansową. Oczywiście, w przypadku faktoringu pobierane jest wynagrodzenie będące w postaci prowizji.
Kto korzysta z działalności faktoringowej?
Do kogo jest ta usługa skierowana? Przede wszystkim do firm, które stosują tzw. kredyt kupiecki, czyli odroczony termin płatności. Jednak skorzystać mogą na tym również przedsiębiorstwa, które chcą się zabezpieczyć przed niewypłacalnymi kontrahentami oraz firmy poszukujące alternatywnych źródeł finansowania działalności.
Rodzaje faktoringu
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje kilka różnych rodzajów faktoringu. Jednym z kryteriów podziału są konsekwencje wynikające z braku płatności ze strony nabywcy. Z tego względu wyróżnią się faktoring niewłaściwy, właściwy oraz mieszany, które zostaną jeszcze dokładnie omówione.
Istnieje także faktoring krajowy oraz eksportowy, który uwzględnia, czy nabywcami są wyłącznie podmioty krajowe, czy zagraniczne. Mówi się też o faktoringu ubezpieczonym (w jego przypadku dodatkowo korzysta się z ubezpieczenia na wypadek braku płatności) oraz o lojalnościowych programach faktoringowych.
Faktoring pełny i odwrotny
Najczęściej klienci mają do czynienia z faktoringiem pełnym oraz odwrotnym. Na czym polegają te dwie usługi faktoringowe i do kogo są skierowane?
Faktoring pełny zwany jest też właściwym, bez regresu. Polega na przejęciu przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów, dłużników. W tym wypadku konieczne jest ubezpieczenie tej należności. Jakie są z tego korzyści? Przedsiębiorstwo, czyli faktorant, nie musi obawiać się konsekwencji wynikających z nieopłacenia faktur. Tę opcję często wybierają firmy, które posiadają polisę ubezpieczenia należności handlowych. Dzięki temu oszczędzają czas związany z monitorowaniem płatności, ponieważ wszystkie obowiązki wynikające z warunków polisy przejmuje faktor – to jego zadaniem jest monitowanie należności oraz zgłaszanie ich przeterminowania. Zwykle z tej opcji korzystają spółki posiadające udziałowców poza granicami Polski.
A czym jest faktoring odwrotny, czyli niewłaściwy? Analogicznie, w tej sytuacji faktor wykupuje należności bez przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahentów swojego klienta. To przedsiębiorca bierze pełną odpowiedzialność za to, że wszystkie faktury powinny zostać opłacone w czasie. A co się stanie, gdy dłużnik okaże się niewypłacalny? Faktorant musi zwrócić kwotę zaliczki, która została wypłacona z tytułu wykupu należności. To rozwiązanie może być korzystne, jeśli przedsiębiorstwo współpracuje ze stałym, pewnym gronem kontrahentów, do wypłacalności których nie ma żadnych wątpliwości. Plusem może być również to, że faktoring niepełny oznacza mniej formalności oraz niższe koszty ponoszone przez faktoranta.
Natomiast faktoring mieszany to połączenie powyższych rozwiązań, które polega na tym, że faktor w ściśle określonych sytuacjach może dochodzić roszczeń od przedsiębiorstwa. O tym, kiedy można mówić o regresie, dokładnie określa umowa faktoringowa.
Jakie są koszty faktoringu dla firm?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że koszty faktoringu ponosi firma, która korzysta z tych usług. Trzeba wziąć pod uwagę opłatę administracyjną związaną z rozpatrzeniem wniosku oraz sporządzeniem dokumentacji, marżę oraz opłatę operacyjną. W przypadku, gdy konieczne będzie przypominanie i ponaglanie kontrahentów nieopłacających należności w terminie, faktorant musi uiścić także opłatę od monitu.
Koszt tej usługi może zależeć także od wartości i ilości wierzytelności.
Zalety kredytu faktoringowego
Jak już zostało to wspomniane, za największą zaletę działalności faktoringowej uważa się poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw, które stosują odroczony termin płatności. Ale to nie jedyny plus tej usługi. Dzięki temu można uzyskać szybki dostęp do środków finansowych oraz zapewnić firmie stały dopływ kapitały obrotowego. Co więcej, z tego rozwiązania często korzystają mniejsze firmy, które nie wykazują zdolności kredytowej umożliwiającej im pozyskanie kapitału w inny sposób, np. poprzez kredyt dla firm.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy jeszcze przed rozpoczęciem działalności podejmą decyzję o korzystaniu z faktoringu, będą mogli wydłużyć termin płatności za sprzedaż towarów i usług, co uczyni ich ofertę atrakcyjniejszą na tle konkurencji.
Wady kredytu faktoringowego
Przed zdecydowaniem się na tę usługę, należy zdawać sobie sprawę z jej wad oraz ograniczeń. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty z nią związane i przeanalizować, czy firmę na to stać. Ponadto, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, nie można finansować sprzedaży detalicznej, gotówkowej i komisowej.
Na koniec warto pamiętać o tym, że wybierając faktoring odwrotny, istnieje obowiązek zwrotu otrzymanej zaliczki w przypadku niedochowania terminowych spłat przez dłużników faktoringowych.
Faktoring online – porównywarka
Obecnie wiele instytucji finansowych w Polsce uprawia działalność faktoringową. Aby zapoznać się z ich ofertą, można skorzystać z porównywarek faktoringu online. Dzięki nim w jednym miejscu przedstawiane są oferty wielu banków czy firm faktoringowych, możne je więc szybko przeanalizować. Zwykle do złożenia wniosku nie jest potrzebnych zbyt wiele dokumentów, można to zrobić drogą elektroniczną. Przy czym popularnością cieszy się zarówno faktoring w PKO czy w innych bankach, jak i ten świadczony przez sprawdzone pozabankowe instytucje finansowe.
Takich informacji potrzebowałem! Podoba mi się to, że działalność faktoringowa poprawia płynność finansową przedsiębiorstw, które stosują odroczony termin płatności
Ciekawe tylko, jak w praktyce wysokie są tego koszty. To chyba powinno się w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę, jeśli decydujemy się na faktoring. No i jak firma się rozwinie, będzie mieć własne zapasy kapitalu, to można z tego zrezygnować.
Myślę, że cena faktoringu jest ustalana indywidualnie, to dość specyficzna usługa, ale myślę, że bardzo praktyczna
Coraz więcej firm korzysta teraz z usług faktoringu. Nic dziwnego zresztą, wielu jest nieuczciwych kontrahentów, którzy zwlekają z płatnościami, co niestety wpływa na płynność finansową przedsiębiorstw.