czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Jak długo trzymać rachunki za gaz, prąd i telefon itp

Paragon

Rachunki za gaz, prąd, telefon mogą stanowić nie lada wyzwanie dla utrzymania domowego porządku. Tym bardziej, że należy je przechowywać, gdyż mogą przydać się jeszcze w przyszłości. Przeczytaj po jakim czasie możesz spokojnie zniszczyć rachunki i w jaki sposób je uporządkować, by nie stanowiły problemu, a także, by ich odnalezienie nie spędzało snu z powiek.

Po co i jak długo przechowywać rachunki za wodę, gaz, prąd i telefon?

Tak naprawdę, chociaż kodeks cywilny wspomina o długości przechowywania rachunków, jest to i tak kwestia bardzo indywidualna. Jednak warto pamiętać, że ci, którzy owe rachunki wystawiają nie są istotami nieomylnymi i zdarzają im się pomyłki. Jakkolwiek śmiesznie to jednak brzmi, Polacy mają i tak tendencje do gromadzenia dokumentów przez długie lata, więc przetrzymywanie rachunków nie stanowi dla nich problemu. Czym tłumaczyć to narodowe zbieractwo? Tego tak naprawdę nie da się wyjaśnić, ale takie wieloletnie przetrzymywanie nie tylko obciąża domowe archiwum, ale także przeszkadza w odszukaniu odpowiedniego dokumentu.

zobacz także:  Alarmy bombowe, UE solidarna z Cyprem... - przegląd 9 maj 2019

Rachunki za wodę, prąd, gaz, a nawet telefon warto trzymać przez okres 2-5 lat, a potem po prostu można się ich pozbyć. Ci, którzy rachunki wystawili też przez jakiś przetrzymują je w magazynie.

Co można zyskać posiadając domowe archiwum rachunków?

Chciałoby się powiedzieć, że nic oprócz zajętego miejsca w szufladach i szafkach, jednak to nie do końca jest prawdą. Oczywiście warto trzymać nie tylko same faktury, ale i dowody wpłaty. Może się bowiem okazać, że trzeba będzie dokonać sprostowania lub przedłożyć potwierdzenie zapłacenia rachunku. Gdzie to wszystko trzymać, tym bardziej, że rachunki za gaz, prąd lub wodę otrzymujemy średnio co miesiąc lub co kilka miesięcy? Najlepiej zaopatrzyć się w sporych rozmiarów segregator i tam wpinać zarówno faktury jak i opłacone rachunki za gaz, prąd, telefon. Dobrze jest też pamiętać, że przedawnieniu ulegają one dopiero po 3 latach od zapłaty.

Faktura, długopis i laptop

Co z przechowywaniem PIT-ów i zeznań podatkowych?

Zgodnie z przepisami, dokumenty typu zeznania podatkowe, PIT-y, rachunki i faktury upoważniające do różnego rodzaju ulg powinno się przechowywać przez 5 lat (wraz z pokwitowaniami z urzędu skarbowego i potwierdzeniami nadania z poczty). Czas przechowywania liczy się od końca roku, w którym złożyło się zeznanie podatkowe.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie psa i kota? Kiedy warto wykupić polisę na zwierzęta domowe?

Ile czasu przechowywać inne rachunki?

Dowodów wpłaty, wyciągów z bankomatu nie musielibyśmy w ogóle trzymać, jednak dobrze jest to zrobić dla swojego bezpieczeństwa. Warto je przechować do momentu przeliczenia w banku, po to, aby mieć wszystko pod kontrolą i sprawdzić czy zostało prawidłowo zaksięgowane.

Naturalnie, karty gwarancyjne i paragony należy przetrzymywać do momentu zakończenia gwarancji. Z kolei dowody wpłaty rat do banku dobrze jest przechować do momentu otrzymania potwierdzenie wpłaty. Ale już zaświadczenie o spłacie pożyczki czy kredytu warto przechowywać przynajmniej przez 10 lat. Taki sam termin dotyczy też ubezpieczeń obowiązkowych.

Jest też pewna grupa dokumentów, które należy przechowywać przez całe życie czyli bezterminowo, a należą do nich umowy sprzedaży lub kupna nieruchomości, przekazanie darowizn, ustalenie rozdzielczości majątkowej.

komentarze 4

  1. Viola pisze:

    Zła ze mnie obywatelka, bo nie przechowuję żadnych rachunków, nawet nie jestem pewna, czy umiałabym znaleźć PIT z tego roku…

  2. bobo pisze:

    jak gubili nasze emerytury i informacje o składkach zus to chyba lepiej trzyamc 🙁

  3. Grażyna pisze:

    „Rachunki za wodę, prąd, gaz, a nawet telefon warto trzymać przez okres 2-5 lat” – tzn. ile?

    • Kasia Centkiewicz pisze:

      Rachunki warto trzymać 3 lata, zaś wszelkie dokumenty związane z rozliczeniami podatkowymi 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie.

Dodaj Twój komentarz