sobota, 12 października 2024
HotMoney

Jak długo idzie przelew? Sesje wychodzące, przychodzące przelewów, co to jest?

Kobieta przy komputerze

Robiąc przelew pieniędzy nie da się nie zauważyć, że dochodzą one w różnym czasie. Czasem pieniądze docierają już w ciągu kilkunastu minut, czasem potrzebują kilku godzin, a zdarza się, że całego dnia albo i dłużej. Zależy to od kilku czynników, w tym typu przelewu, czasu kiedy go dokonujemy czy banku. Ile właściwie idzie przelew?

Od czego zależy czas przelewów?

Przelewy pieniędzy mogą dokonywać się w różnym czasie, na co ma wpływ wiele czynników. Między innymi to czy jest to przelew wewnętrzny czy zewnętrzny. Dodatkowo typ przelewu jaki się wybierze będzie miał na to wpływ – inaczej jest to przy standardowym przelewie ELIXIR inaczej przy przelewach błyskawicznych. Czas w którym dokonuje się przelewu także ma znaczenie, dodatkowo banki działają najczęściej od poniedziałku do piątku, co za tym idzie, przelewając pieniądze w piątek popołudniu, mogą one dojść dopiero w poniedziałek. Banki mają także różne godziny sesji wychodzących i przychodzących.

zobacz także:  Przegląd kredytów hipotecznych z niskim RRSO

Jak długo idzie przelew wewnętrzny?

W przypadku przelewów wewnętrznych, czyli takich wykonywanych w obrębie jednego banku, czas przelewu jest stosunkowo krótki. Zazwyczaj dokonuje się on już w przeciągu kilku, kilkunastu minut, jako że wykonywany jest w czasie rzeczywistym. Tutaj też nie ma znaczenia, o której i kiedy został zlecony przelew – późna godzina wieczorna czy weekend nie jest przeszkodą. Jeżeli więc nadawca i odbiorca posiadają konto osobiste w tym samym banku, pieniądze pojawiają się praktycznie natychmiast.

Jak długi idzie przelew zewnętrzny?

W przypadku przelewów zewnętrznych czas oczekiwania na przelew może być już bardzo różny, ze względu na to, że środki z jednego banku muszą zostać przetransferowane do innego banku. Dodatkowo występuje tu także pośrednik – Krajowa Izba Rozliczeniowa prowadząca krajowy system rozliczeń ELIXIR. Choć przelewy mogą wpływać o każdej porze i każdego dnia, samo rozliczenie transakcji uzależnione jest od funkcjonowania sesji wychodzących i przychodzących, które działają tylko w dni powszedni i w określonych godzinach. To sprawia, że taki przelew może znaleźć się na koncie odbiorcy w momencie otwarcia sesji przychodzącej w danym banku. Ma to oczywiście wpływ na ilość czasu jaką przelew będzie szedł.

zobacz także:  Bilans spółki, co to jest?

Czym są sesje wychodzące i przychodzące?

Sesje wychodzące i przychodzące to nic innego jak okienka godzinowe, w czasie których realizowane są przelewy wychodzące i przychodzące na konto. W zależności od godziny złożonego zlecenia, mogą one znaleźć się na koncie odbiorcy w różnym czasie. W ciągu dnia mamy do czynienia z trzema sesjami: poranną, południową i popołudniową. Każdy bank sam ustala terminarz sesji, przez co godziny księgowania rozliczeń mogą się między sobą różnić. Czas w jakim będzie szło zlecenie zależeć będzie od godziny sesji wychodzącej jednego banku i godziny sesji przychodzącej drugiego banku, choć nie można zapomnieć o pośredniku jakim jest KIR, co też może znacząco wydłużyć czas przelewu.

Chcąc wiedzieć, ile będzie szedł nas przelew, warto zapoznać się z terminarzem sesji danego banku, który dostępny jest na stronie. Będzie miało to wpływ nie tylko na nasze osobiste przelewy, ale i te wychodzące z kont firmowych, gdzie czas często ma duże znaczenie.

1 komentarz

  1. klient_banku pisze:

    Na szczęście można już odzyskać błędnie wykonany przelew. Kiedyś był z tym problem, jeśli bank wykonał już sesję.

Dodaj Twój komentarz