środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Doradca ds nieruchomości – czym się zajmuje?

Biznesmen przy pracy

Od kilku lat zawód agenta nieruchomości staje się coraz popularniejszy. Dzieje się tak między innymi z tego powodu, że rynek nieruchomości jest coraz bardziej konkurencyjny, przez co coraz trudniej sprzedać mieszkanie, dom czy lokal w miarę szybko i po korzystnej cenie. Doradca ds. nieruchomości ma to zadanie ułatwić i cały proces sprzedaży przyspieszyć. Co jednak wiemy o tym zawodzie? Czym konkretnie zajmuje się agent nieruchomości?

Kim jest doradca nieruchomości?

Doradca ds. nieruchomości, zwany też inaczej agentem nieruchomości czy pośrednikiem, to osoba, która zajmuje się analizą rynku nieruchomości, jak również doradzaniem klientom właśnie w tym zakresie. Zna się on na prawie, potrafi określić wartość nieruchomości, efektywnie inwestować, a także posiada wiedzę z zakresu reklamy i marketingu. Ponieważ rynek ciągle się zmienia, taka osoba aby nie wypaść z obiegu musi na bieżąco monitorować rynek nieruchomości oraz zmiany prawne w nich występujące, aby właściwie sporządzać umowy oraz orientować się w aktualnych stanach prawnych danej nieruchomości. Co więcej musi umieć rozpoznawać potrzeby klientów, by móc dopasować jak najlepsze warunki.

zobacz także:  Czy sprzedawać mieszkanie przez pośrednika? Kiedy skorzystać z pomocy doradcy ds. nieruchomości?

Czym zajmuje się doradca nieruchomości?

Najczęściej doradca ds. nieruchomości kojarzy nam się ze sprzedażą mieszkań i domów, jednak nie jest to jedyny zakres jego działań. Oprócz sprzedaży, pośredniczy on także w zakupie nieruchomości, jak i jej wynajmie. Dodatkowo jego rola polega także na precyzyjnej wycenie nieruchomości, jej profesjonalnym przygotowaniu do oferty sprzedażowej, promowaniu tej oferty, a także prowadzenie kalendarza spotkań z potencjalnymi klientami oraz doradztwem, mającym na celu podniesienie atrakcyjności nieruchomości. Zajmuje się też sporządzaniem umów różnego typu oraz sprawdzaniem faktycznego stanu prawnego nieruchomości i tego, do kogo rzeczywiście należy i czy nie jest ona obciążona zadłużeniem.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Zakres obowiązków agenta nieruchomości jest bardzo szeroki, ale trzeba przyznać, że i zarobki do niskich nie należą. Według tegorocznych danych mediana zarobków brutto za rok 2017 wynosiła 5,5 tys, co nie jest małą kwotą. Wszystko jednak będzie zależało od tego, gdzie się pracuje, w jakiej agencji i w jakim województwie czy nawet mieście. Pensja może być więc mocno zróżnicowana i ma to wpływ wiele czynników. Oprócz standardowego wynagrodzenia, należy też wziąć pod uwagę dodatkowe prowizje za wykonane transakcje, które mogą wynieść do 4% ich wartości. Obecnie wiele agencji nieruchomości oferuje obecnie także liczne benefity.

zobacz także:  Jelcz – historia, z czego słynie polska marka motoryzacyjna Jelcz?

Jak zostać doradcą nieruchomości?

Kilka lat temu zawód pośrednika nieruchomości został deregulowany. Co to oznacza? Wcześniej aby zostać agentem nieruchomości wymagane było posiadanie wykształcenia wyższego oraz specjalnej licencji, obecnie takich wymagań już nie ma. Wystarczy mieć wykształcenie średnie oraz zdany egzamin kwalifikacyjny, by móc działać na rynku nieruchomości. Innymi słowy może zostać nim każdy, to uważa, że w tym zawodzie sobie poradzi. Jednym wymogiem jest posiadanie ubezpieczania OC (odpowiedzialności cywilnej), za ewentualne szkody wyrządzone przez pośrednictwo w obrocie nieruchomości. Trzeba też rzecz jasna być wpisanym do centralnego rejestru pośredników, co obecnie z racji deregulacji jest znacznie ułatwionym zadaniem.

komentarze 2

  1. Jack pisze:

    W tym zawodzie głównie liczą się prowizje od sprzedanych nieruchomości. Jak nic się nie sprzeda to zarobki nie będą wysokie.

  2. Ela pisze:

    Wiadomo, żeby zarobić trzeba być po prostu dobrym w tym, co się robi, inaczej nie można liczyć na wysokie zarobki, w tym zawodzie jest tak samo. Jeśli ktoś ma dobry kontakt z ludźmi i potrafi dobrze zareklamować to, co prezentuje, to to będzie dla niego dobry zawód.

Dodaj Twój komentarz