piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Fast foody groźne dla zdrowia jak papierosy – zobacz co w śmieciowym jedzeniu szkodzi najbardziej

Fast food

Jak wynika z wielu badań, polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej otyłe, a zagrożone są tym w szczególności dzieci. Jednym z powodów jest jedzenie zbyt dużej ilości przetworzonej żywności oraz fast foodów. Dlaczego są one groźne dla zdrowia?

Uzależnienie do fast foodów

Fast foody są niedrogie, szczególnie w porównaniu z cenami w restauracjach, w których codziennie serwuje się nowe dania ze świeżych, sezonowych składników, a także szybkie w przygotowaniu. Dają też możliwość zjedzenia czegoś w każdych warunkach, również na wynos, w samochodzie.

I gdy są jedzone sporadycznie, stanowią „deskę ratunkową”, nie szkodząc zdrowiu. Jednak można zauważyć, że coraz więcej osób uzależnia się od fast foodów, a kebab, frytki czy niezbyt dobrej jakości hamburger stają się zamiennikiem śniadania, obiadu lub kolacji.

I to właśnie regularność jedzenia takich śmieciowych dań sprawia, że fast foody stają się groźne dla zdrowia, powodują otyłość i co za tym idzie – inne schorzenia, które towarzyszą sporej nadwadze.

zobacz także:  Na kilka dni przed świętami, ceny tych produktów najczęściej rosną!

Co znajduje się w fast foodach?

Fast foody stanowią zagrożenia dla zdrowia nie tylko z powodu tego co zawierają, ale także tego, czego nie można w nich znaleźć. Są „bogate” w sól, cukier, tłuszcze i węglowodany, których regularne spożywanie w nadmiernych ilościach prowadzi do nadwagi oraz otyłości. Przy tym nie zawierają żadnych wartości odżywczych, co w konsekwencji prowadzi do niedoborów, których skutkiem może być osłabienie, spadek odporności, a nawet takie dolegliwości jak zaparcia.

Śmieciowe jedzenie jest też bardzo mocno przetworzone, znajdują się w nim poprawiacze smaku, koloru, konsystencji. Pomijając już fakt, że są to same sztuczne składniki, to dodatkowo sprawiają, że ludzie regularnie spożywający fast foody uzależniają się od nich, tracąc przy tym swój naturalny smak.

Co więcej, są to tzw. puste kalorie, a trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mały hamburger ze znanej sieciówki może mieć wartość kaloryczną zdrowego, pożywnego obiadu przygotowywanego w domu. A z pewnością głodny człowiek na jednym hamburgerze nie poprzestanie…

Jakie są konsekwencje spożywania śmieciowego jedzenia?

Jak zostało to już wspomniane na początku, sporadyczne sięganie po śmieciowe jedzenie, gdy po prostu nie ma się czasu i możliwości zjedzenia czegokolwiek innego, nie spowoduje spustoszeń w organizmie. Jednak ich regularne spożywanie prowadzi do wielu chorób. Jakich?

zobacz także:  Rząd chce ułatwić rodzinnym firmom dokonywanie zmiany pokoleniowej

U wielu osób można zauważyć znaczący przyrost wagi prowadzący do otyłości. Ale nawet Ci, którzy mają bardzo dobry metabolizm i są szczupli z natury, muszą uważać, ponieważ większość efektów regularnego jedzenia fast foodów nie jest widocznych gołym okiem.

Wynikiem podaży niewielkiej ilości składników odżywczych i zastępowanie ich cukrem, nasyconymi kwasami tłuszczowymi i solą może zwiększyć prawdopodobieństwo występowania zawału serca, cukrzycy typu 2, anemii. Tłuszcze trans powodują miażdżyce, zmniejszą płodność u mężczyzn oraz szkodzą kobietom w ciąży.

Wywołują choroby układu serca i krążenia, zaparcia, alergie pokarmowe, niestrawności, a także choroby nowotworowe (głównie przewodu pokarmowego).

Na koniec warto zauważyć, że choć fast foody są pozornie tanie, przygotowanie zdrowego, pełnowartościowego posiłku w domu jest większą oszczędnością. Dlatego przez śmieciowe jedzenie cierpi nie tylko zdrowie, ale także portfel.

komentarze 2

  1. Aga pisze:

    W fast foodach są straszne składniki… I faktycznie, takie jedzenie uzależnia. Ale od czasu do czasu nie pogardzę frytkami z Mc 😉

  2. Adrian pisze:

    Wszystko co w nadmiarze szkodzi. Najważniejsze, by znaleźć złoty środek. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na fast food.

Dodaj Twój komentarz