czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Inseminacja ile kosztuje, jak przebiega, jaka jest skuteczność?

Kobieta, mężczyzna, dziecko

Inseminacja jest jedną z prostszych metod wspomagania rozrodu. Celem zabiegu jest ułatwienie plemnikowi drogi do komórki jajowej oraz ominięcie ewentualnych przeszkód. Przeczytaj ile kosztuje inseminacja, czy jest skuteczna oraz jak wygląda jej przebieg.

Czym tak naprawdę jest inseminacja?

Inseminacja polega na umieszczeniu w odpowiednim miejscu nasienia, które jest wcześniej specjalnie przygotowane w laboratorium. Zabieg inseminacji jest przeprowadzany głównie u kobiet, które mają problemy z owulacją oraz niepłodnością z nieustalonej przyczyny. Inseminacja jest także w stanie pomóc w sytuacji kiedy śluz jest nieprzyjazny nasieniu. Metoda ta jest stosowana także w przypadku kiedy nasienie mężczyzny jest słabe, a plemniki nieliczne. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów inseminacji: domaciczna, naszyjkowa oraz dojajowodowa.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do inseminacji?

Inseminacja może być przeprowadzona tylko w przypadku drożnych jajowodów. Wskazania do inseminacji występują zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny. U kobiet są to zaburzenia owulacji, endometrioza I i II stopnia, niepłodność z nieustalonej przyczyny, śluz wrogi nasieniu. U mężczyzn są to natomiast zaburzenia ejakulacji, niska liczba oraz mała ruchliwość plemników w nasieniu. Dobrze wiedzieć, że istnieją także przeciwwskazania do przeprowadzenia inseminacji.

zobacz także:  Ile kosztuje klimatyzacja do domu i mieszkania? Jakie są koszty urządzeń, montażu i eksploatacji?

Przeciwwskazaniem do inseminacji u kobiet jest niedrożność jajowodów, ale także stany zapalne w narządach rodnych jak i mięśniaki macicy. Również wady anatomiczne wpływające na możliwość donoszenia ciąży są tu przeciwwskazaniem. Inseminacji nie można się poddać także wtedy kiedy wykryto patologie w obrębie błony śluzowej macicy lub inne ciężkie schorzenia ustrojowe. Nowotwór także stanowi przeciwwskazanie do jej przeprowadzenia. W przypadku mężczyzny inseminacja nie jest możliwa kiedy w jego nasieniu zostaną wykryte bakterie (pewną opcją jest wtedy bank nasienia).

Jak przebiega inseminacja?

Zanim rozpocznie się właściwe leczenie kobieta jak i mężczyzna muszą przejść serię badań. U kobiet jest to badanie stopnia czystości pochwy, posiew kanału szyjki macicy, badanie w kierunku chlamydii, cytologia, HIV, HCV, HBSAg, test na kiłę VDRL. Z kolei u mężczyzny wykonuje się posiew nasienia, badanie w kierunku chlamydii, HIV, HCV, HBSAg, test na kiłę VDRL.

W pierwszym etapie leczenia kobieta musi przyjmować specjalne leki hormonalne powodujące wzrost pęcherzyków Graafa. Celem jest tu uzyskanie 2-3 dojrzałych komórek jajowych. Wielkość owych pęcherzyków oraz grubość śluzówki macicy jest cały czas monitorowana przez USG. Kiedy pęcherzyk ma już rozmiar 18 mm, a śluzówka grubość 8 mm kobiecie podaje się gonadtropinę, która powoduje, że pęcherzyk pęka i uwalnia komórkę jajową. W tym samym czasie mężczyzna oddaje nasienie, które zostaje przebadane. Kolejny etap polega na wstrzyknięciu za pomocą cewnika plemników do wnętrza macicy. Zabieg ten trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Przez 14 kolejnych dni kobieta przyjmuje progesteron, musi być także cały czas pod opieką lekarza.

zobacz także:  Emerytura policyjna, Największa elektrownia słoneczna... - przegląd 2 lipiec 2019

Koszty inseminacji

Inseminacja jest jedną z tańszych metod leczenia niepłodności. W prywatnych klinikach jej koszt to 700-900zł. Oczywiście należy jeszcze doliczyć do tego koszty wykonywanych badań oraz ewentualnie koszt nasienia dawcy. Jeśli nie stać nas na zapłacenie tej kwoty od ręki z pomocą przyjdzie pożyczka pozabankowa, która pozwoli opłacić zabieg. Całość  mieści się w granicach 1500zł.

Czy inseminacja jest skuteczna?

Sporą wadą inseminacji jest to, że jest ona mało skuteczna i zależy od wielu czynników takich jak wiek kobiety, liczba dojrzałych pęcherzyków po stymulacji oraz parametrów nasienia. Prób inseminacji można wykonać od 3 do 6 w pewnych odstępach czasowych. W przypadku braku efektywności inseminacji lekarz powinien zaproponować inną metodę zapłodnienia.

komentarze 2

  1. Lola pisze:

    Nie słyszałam do tej pory o takiej metodzie, wszędzie mówi się tylko o invitro… Ciekawe jaki jest procent skuteczności.

  2. Stork pisze:

    Nie wiedziałam, że inseminacja jest taka droga. Nie da jej się oczywiście porównać z pozaustrojowym zapłodnieniem jeżeli chodzi o koszty, ale jednak ze względu na cenę nie każdy może się na to niestety zdecydować. A skuteczność jest z pewnością wyższa niż przy „tradycyjnym” zapłodnieniu.

Dodaj Twój komentarz