piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

„My Polacy dumni i wolni 1918 – 2018” – NBP wypuszcza nową monetę kolekcjonerską

Moneta kolekcjonerska

Mamy niemałą gratkę dla kolekcjonerów – Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową monetę kolekcjonerską – „My Polacy dumni i wolni 1918 – 2018”, upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Gdzie ją można kupić? I jaka jest jej rzeczywista wartość?

„My Polacy dumni i wolni 1918 – 2018”

NBP od 1995 wprowadza do obiegu tzw. monety okolicznościowe, które upamiętniają ważne wydarzenia lub ich rocznice. Posiadają nominały w wysokości 2 zł, 5 zł, 10 zł, 20 zł lub nawet 200 zł i stanowią nie lada gratkę dla numizmatyków.

Od dziś, to jest od 14 sierpnia 2018 roku, NBP wypuszcza monetę kolekcjonerską „My Polacy dumni i wolni 1918 – 2018” o nominale 10 zł, która ma przypominać o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy okazji warto wiedzieć, że 22 maja 2018 roku pojawiła się jeszcze jedna moneta poświęcona tym wydarzeniom: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

A jak wygląda najnowszy egzemplarz z kolekcji NBP? Na awersie monety można znaleźć wizerunek sklepienia i bocznych kolumn Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz stylizowaną flagę Polski. Pod obrazkiem znajdują się się daty od 1918 roku do 2018 roku, na których wyróżniono ważne dla historii kraju lata. Natomiast na rewersie przedstawiono dwie osoby symbolizujące obecne pokolenie Polaków oraz kod 2D, który umożliwia przeniesienie się na stronę internetową NBP. Ponadto na rewersie można znaleźć napis „My Polacy dumni i wolni”, a także daty 1918 oraz 2018.

Moneta kolekcjonerska

Źródło: nbp.pl

Gdzie można kupić monety okolicznościowe?

Gdzie można zakupić monety okolicznościowe NBP? Indywidualni kolekcjonerzy mogą udać się do Oddziałów Okręgowych NBP lub zamówić je w sklepie internetowym Kolekcjoner. Kupując w oddziale NBP należy przygotować się na bardzo długie kolejki – najbardziej zdeterminowani numizmatycy zajmują „miejsce” jeszcze na kilka godzin przed otwarciem placówki.

zobacz także:  Inwestycja w Dąbrowie Górniczej, Koniec iTunes... - przegląd 3 czerwiec 2019

Monety okolicznościowe dostępne są również w sklepach dla numizmatyków, które podpisały umowę dystrybucyjną.

Warto też wiedzieć, że do 2014 roku NBP wypuszczało monety o nominale 2 zł wykonane ze stopu Nordic Gold, potem zaprzestano ich produkcji. Obecnie dostępne są w oddziałach Narodowego Banku Polskiego.

Wartość monet kolekcjonerskich

Wartość nominalna monet kolekcjonerskich wskazana jest na jej awersie. Ponadto według przepisów jest to prawny środek płatniczy w Polsce, dlatego teoretycznie można nim płacić w sklepach czy w innych punktach handlowo-usługowych. Dlaczego teoretycznie? Ponieważ ich wartość numizmatyczna jest o wiele wyższa.

Przykładowo, moneta „My Polacy dumni i wolni 1918 – 2018” w sklepie internetowym NBP kosztuje 120 zł brutto, a w sklepach dla numizmatyków ok. 129-140 zł, przy czym została już wyprzedana. A jej cena w następnych latach zapewne wzrośnie, tak jak można to było zaobserwować w przypadku innych serii NBP. Natomiast kupując monety okolicznościowe w niesprawdzonych źródłach ważne jest, aby zawsze domagać się certyfikatu NBP.

W tym roku Narodowy Bank Polski planuje emisję jeszcze siedmiu monet, przy czym najbliższa z nich będzie miała miejsce 22 sierpnia.

zobacz także:  Stocznie w Niemczech – jaka jest ich kondycja? Największe niemieckie stocznie

komentarze 2

  1. elbo pisze:

    Bardzo ładna, to trzeba przyznać, ale wartość jej jest dosyć wysoka. Raczej wątpię by ktoś chciał taką płacić.

  2. Emil pisze:

    Elbo, tymi monetami się nie płaci! To egzemplarze kolekcjonerskie!

Dodaj Twój komentarz