wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Ile zarabia się po studiach? Ile zarabia informatyk, chemik, a ile inżynier budownictwa? Jakie studia wybrać, aby na starcie mieć dobrą pensję?

chemik w labolatorium

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to niełatwe zadanie. Wiele osób ma dylemat, czym powinni się kierować planując swoją przyszłą karierę. Dla jednych najważniejsze jest zgłębianie swoich pasji, dla i drugich liczą się przede wszystkim wysokie zarobki. Jaki kierunek studiów gwarantuje wysokie zarobki? Na jaką pensję mogą liczyć absolwenci kierunków ścisłych, takich jak chemia, informatyka czy inżynieria budownictwa?

Jakie studia wybrać, aby mieć dobrą pensję na starcie?

W świadomości wielu osób żywy jest stereotyp mówiący o tym, że na dobre zarobki liczyć mogą wyłącznie absolwenci kierunków ścisłych. Rzeczywiście, na rynku pracy cały czas potrzebni są specjaliści z takich dziedzin, jak np. chemia, informatyka czy budownictwo. Bardzo duża ilość miejsc pracy czeka na wysoko wykwalifikowanych programistów. Okazuje się jednak, że także absolwenci studiów humanistycznych, czyli np. dziennikarze mogą osiągać wysokie zarobki. Warto zatem przyjrzeć się wynagrodzeniom każdego z tych zawodów z osobna.

zobacz także:  Ile zarabia Chińczyk? Jak się pracuje i ile zarabia w Chinach?

Ile zarabia chemik?

Chemik to dość ogólne określenie dla osób zajmujących się badaniem natury, właściwości substancji oraz przemian jakie pomiędzy nimi zachodzą. Decydując się na studia chemiczne konieczne jest również wybranie konkretnej specjalności, a jest ich wiele, warto wymienić chociażby laboranta, kontrolera jakości, czy technologa chemicznego. Zarobki w branży chemicznej są bardzo zróżnicowane, według danych statystycznych wahają się od 2800 zł do 7000 zł brutto w zależności od specjalności oraz miejsca pracy.

Ile zarabia informatyk i programista?

Branża informatyczna w ostatnich latach rozwija się niezwykle dynamicznie, dzięki czemu osoby wybierające tę ścieżkę kariery mogą spokojnie liczyć na zatrudnienie w wielu firmach i instytucjach. Wysokość ich zarobków, podobnie jak w przypadku chemików, zależy od tego jaką specjalizację wybiorą oraz jakie mają doświadczenie. Początkujący programista może na starcie zarabiać nawet około 4200 zł brutto, natomiast informatycy osiągają na początku swojej kariery zawodowej wynagrodzenia rzędu 3200 zł brutto.

laptop programisty

Zarobki inżynierów budownictwa

Inżynier budownictwa to kolejny zawód, który znajduje się w czołówce najlepiej opłacanych w Polsce, a także za granicą. Aby zdobyć dobrą posadę w tej branży nie wystarczy wyłącznie wiedza teoretyczna, niezbędne są również zdolności przywódcze oraz umiejętność kierowania zespołem. Praca w charakterze kierownika budowy jest niezwykle odpowiedzialna, trzeba być zatem także odpornym na stres i wykazywać się umiejętnością pracy pod presją czasu. Zarobki osób, które ukończyły studia na kierunku inżynieria budownictwa uzależnione są w dużej mierze od stanowiska, jakie zajmują, wielkości firmy, a nawet regionu zatrudnienia. Średnie wynagrodzenie według raportów wynosi około 4000 zł brutto.

zobacz także:  Co to kredyt odnawialny - kto może wziąć kredyt odnawialny?

Ile zarabia dziennikarz?

W przypadku absolwentów kierunków humanistycznych, wysokość wynagrodzenia jest jeszcze bardziej zróżnicowana w zależności od miejsca pracy oraz wielu innych czynników. Badania pokazują, że średnia wysokość zarobków dziennikarzy w Polsce to 3995 zł brutto. Oczywiście kwota ta dotyczy dziennikarzy posiadających etat w redakcji, a nie freelancerów.

komentarze 2

  1. studentka pisze:

    Jak dla mnie wysokość zarobków będzie zależała niekoniecznie od tego jakie kto studia skończył (choć pewne znaczenie to ma), ale i od tego czy ma się głowę na karku, coś się z tych studiów wyniosło, to jest ma się wiedzę i umiejętności, a nie tylko papierek, a także trafi się na dobrą firmę

  2. Absolwentka pisze:

    Zgadzam się, jeśli ktoś jest sprytny i zaradny, to po każdych studiach znajdzie pracę. Wiadomo, że w pewnych branżach jest aktualnie łatwiej, bo panuje duże zapotrzebowanie na np. informatyków, ale speców w innych dziedzinach też potrzeba.

Dodaj Twój komentarz