sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje dobry alkomat? Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

ile kosztuje kalibracja alkomatu

Alkomat wysokiej jakości jest gwarancją dokładnego pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, pozwala szybko ustalić stan trzeźwości. Jeżeli zależy nam na miarodajnych wynikach badania musimy pamiętać o kalibracji alkomatu. Kiedy niezbędna jest kalibracja alkomatu? Ile kosztuje dobry alkomat?

Alkomat – czym kierować się w wyborze?

Alkomat przez lata kojarzony był jedynie z kontrolą drogową organów ścigania. Jednak świadomość społeczna dotycząca skutków prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu przyczyniła się do stopniowego wzrostu zainteresowania sprzętem, który umożliwia samodzielny pomiar.

Rynek oferuje szeroki wybór alkomatów, o zróżnicowanym stopniu możliwości użytkowych, warto jednak zawsze wybierać urządzenia z sensorem wysokiej jakości. To najważniejszy element konstrukcyjny alkomatu, który warunkuje jego prawidłowe działanie. Z uwagi na rodzaj sensora w sprzedaży znajdziemy alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne.

Kalibracja alkomatu – co to jest?

Sensor jest sercem alkomatu i jeżeli chcemy, aby urządzenie funkcjonowało prawidłowo musimy pamiętać o jego regularnym serwisie. Kalibracja alkomatu to zabieg kontrolno-optymalizujący, podczas którego sprawdzeniu podlega sensor oraz oprogramowanie urządzenia. O tym jak często alkomat musi zostać poddany kalibracji decyduje przede wszystkim rodzaj sensora, znaczenie ma również sposób użytkowania i warunki przechowywania sprzętu. W profesjonalnych sklepach kalibracja alkomatu jest wykonywana często przy zakupie alkomatu (lucann.pl), kolejny serwis przeprowadza się zazwyczaj po wykonaniu od 200 do 500 pomiarów. Dobrze korzystać z usług jedynie specjalistycznych punktów sprzedaży i obsługi, tylko w ten sposób zyskujemy pewność, że pomiar alkomatem jest wiarygodny.

zobacz także:  Na czym polega OC w życiu prywatnym?

Warto dodać, że w sprzedaży dostępne są alkomaty oferowane jako sprzęt, który nie wymaga kalibracji. Należy podchodzić do takich urządzeń z dużą dozą rezerwy, ponieważ czujnik pomiaru w tego rodzaju alkomatach jest słabej jakości i nie pozwala na wykonanie takiego zabiegu, co przekłada się na zafałszowane wyniki badania.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Koszt kalibracji alkomatu uzależniony jest od rodzaju urządzenia. W przypadku popularnych alkomatów półprzewodnikowych musimy liczyć się z wydatkiem od 70 zł do 150 zł. Cena kalibracji alkomatów profesjonalnych, dowodowych, gdzie zastosowano czujniki elektrochemiczne oscyluje pomiędzy 100 zł a 400 zł.

Warto pamiętać o użytkowaniu alkomatu zgodnie z załączoną instrukcją obsługi, ponieważ czasem koszt kalibracji alkomatu może się okazać wyższy od jego rynkowej ceny. Dzieje się tak kiedy wskutek wdmuchiwania powietrza bezpośrednio po spożyciu alkoholu lub wypaleniu papierosa dochodzi do uszkodzenia czujnika.

Ile kosztuje dobry alkomat?

Zakres cenowy alkomatów jest szeroki, jednorazowy alkomat o wątpliwej wiarygodności wyników możemy zakupić już za kilka złotych, za wysokiej klasy sprzęt zapłacimy kilka tysięcy złotych. Najczęściej używane przez kierowców, dobrej jakości alkomaty podręczne to wydatek od 200 zł do 300 zł.

zobacz także:  Raty równe a raty malejące - czy się różnią? dla kogo raty malejące a dla kogo raty równe?

1 komentarz

  1. oskar pisze:

    alkomaty z sensorami elektrochemicznymi to urządzenia które dają wiarygodne wyniki, porównywalne z policyjnym. W gazecie Motor był test gdzie wygrał Alkohit x60 i dawał porównywalne wyniki z policyjny

Dodaj Twój komentarz