Co jakiś czas w mediach robi się głośno wokół kwestii zarobków osób duchownych. Wiele osób, głównie przeciwnych kościołowi uważa, że księża zarabiają zdecydowanie zbyt dużo. Niektórzy mówią, o ogromnych pensjach wypłacanych z kieszeni podatników, obojętnie czy są oni wierzący, czy nie. Jaka jest prawda o zarobkach osób które przyjęły święcenia kapłańskie? Ile zarabiają zakonnice?
- Pensje księży – prawda czy mit?
- Skąd księża mają pieniądze?
- Afery związane z zarobkami księży
- Ile zarabiają zakonnice?
Pensje księży – prawda czy mit?
Ksiądz jak każdy inny człowiek, ma swoje potrzeby, takie jak jedzenie, ubrania, dostęp do wydarzeń kulturalnych, rozrywka. W jaki sposób zaspokoić tak podstawowe kwestie nie mając zatrudnienia? Niektórzy twierdzą, że bycie księdzem to zawód, inni nazywają to misją. Bez względu na to, jakie mamy podejście do kościoła oraz księży, oczywistym jest, że każdy potrzebuje pieniędzy, aby przeżyć. W Polsce, podobnie jak we Francji i we Włoszech kościół utrzymuje się z ofiar wiernych. Wyjątkiem są księża, którzy pracują jako katecheci i dostają niewielkie pensje państwowe oraz duchowni zatrudnieni w wojsku, w szpitalach oraz niektórych instytucjach państwowych.
Prawdą jest, że księża tacy jak biskup polowy, czy nawet proboszcz parafii wojskowej dostają na prawdę pokaźne wypłaty, co może źle wpływać na ich wizerunek i być powodem słusznego oburzenia ze strony wiernych. Podobnie wygląda sprawa z duchownymi wysoko postawionymi w hierarchii kościelnej. Jeśli chodzi jednak o zwykłych księży, którzy nie są zatrudnieni przez żadną instytucję państwową, a tacy stanowią znakomitą większość duchownych, nie dostają oni żadnej stałej pensji. Ich zarobki uzależnione są od ilości parafian oraz ich hojności.
Skąd księża mają pieniądze?
Jeśli chodzi o dochody zwykłych księży, zarówno proboszczów, jak i wikarych, to z ofiar wiernych, składek niedzielnych, stypendiów mszalnych oraz ofiar z tytułu innych posług religijnych, takich jak chrzty komunie, śluby czy pogrzeby. Księża muszą rozliczać się z tych dochodów w diecezji pod którą znajduje się dana parafia. Dodatkowo 30% z kwoty zebranej podczas kolędy każdy proboszcz musi przekazać na rzecz diecezji, która wypłaca z tych pieniędzy pensje biskupom, pracownikom kurii oraz nauczycielom w seminarium.
Afery związane z zarobkami księży
Całkiem niedawno w polskich mediach było głośno na temat zarobków kapelana szpitalnego w Płocku. Oburzenie wywołała informacja mówiąca o tym, że zarabia on około 7 tysięcy złotych, co znacznie przekracza zarobki chociażby lekarzy rezydentów, którzy niedawno protestowali z powodu niskich pensji. Bardzo szybko jednak informacje te zostały zdementowane przez kurię diecezji płockiej oraz dyrektora szpitala. Okazuje się, że tamtejszy kapelan otrzymuje wypłatę w wysokości 874, 86 zł.
Ile zarabiają zakonnice?
Dotarcie do informacji związanych z zarobkami, a dokładniej ze źródłem utrzymania sióstr zakonnych, nie jest prostym zadaniem. Okazuje się, że zakonnice nie otrzymują żadnych pensji. Prawdą jest, że kobiety wstępujące do zakonów, podobnie jak mężczyźni, składają śluby ubóstwa. Bardzo często klasztory korzystają z pracy rąk własnych, uprawiają rośliny, hodują zwierzęta. Kościół również przekazuje pieniądze na rzecz klasztorów, nie mniej zakonnice nie dysponują własnym majątkiem.