niedziela, 10 listopada 2024
HotMoney

Ile płacisz za prąd? Ile kosztuje kWh z przesyłem w 2019 roku?

wysokie ceny prądu

Polski przemysł energetyczny w Polsce, w dużej mierze, jest oparty na elektrowniach węglowych, część z nich jest już przestarzała. Systematycznie rośnie zużycie prądu, natomiast produkcja jest utrzymywana na, mniej więcej, stałym poziomie co bezpośrednio wpływa na wzrost cen. Ile zapłacimy za prąd w 2019 roku?

Jakie opłaty wpływają na koszt rachunku za energię elektryczną?

Wielu z nas nie analizuje jakie czynniki wpływają na wartość rachunku za prąd. Otrzymując fakturę do zapłaty zazwyczaj interesuje nas jedynie wyszczególniona suma do zapłaty. Trzeba jednak wiedzieć, że o niektórych kosztach możemy decydować sami, dlatego warto orientować się w poszczególnych elementach składowych faktury za energię elektryczną.

Dostarczanie prądu do gniazdek elektrycznych to usługa, która jest poparta rozległą infrastrukturą.
Operator Systemu Dystrybucyjnego to instytucja, która nalicza nam opłatę zmienną sieciową oraz opłatę jakościową. Pierwsza z nich jest uzależniona od zużycia prądu w danym okresie, druga pokrywa koszty prądu określonej mocy i jakości. Kwoty, które widzimy pod rubryką opłaty przejściowej są związane z ubezpieczeniem majątkowym dystrybutora na wypadek rozwiązania umowy z producentem energii. Opłata abonamentowa to koszt obsługi przez pracownika np. przy odczytach licznika.

zobacz także:  Okres bezodsetkowy w spłacie zadłużenia na karcie kredytowej – czym jest i jak korzystać?

Na opisane koszty nie mamy wpływu, jednak możemy decydować o wyborze sprzedawcy energii, który narzuca nam opłatę handlową i za energię czynną. Zazwyczaj małe firmy oferują stosunkowo atrakcyjne stawki.

Ile zapłacimy za prąd w 2019r?

W dniu 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa, która poprzez obniżenie akcyzy za energię elektryczną i zmniejszenie stawek przejściowych o 95% miała zapobiec drastycznym podwyżkom prądu w tym roku. Uznano, że cenniki i taryfy, ustanowione na ten rok, są nie do przyjęcia, koncerny energetyczne usiłowały podnieść ceny prądu o 30%.

Na początku tego roku średnia cena prądu, przeznaczona dla gospodarstw domowych, wyniosła 0,55 zł/kWh, natomiast w 2013 roku było to 0,58 zł/kWh. Okazuje się, że tak naprawdę to nie wartość energii elektrycznej utrzymuje tendencję wzrostową tylko coraz więcej musimy płacić za obsługę ze strony z operatora i sprzedawcy. Obecnie faktyczna cena za energię to 0,31 zł/kWh, reszta (0,24 zł/kWh) to opłaty związane z dystrybucją.

Co składa się końcową cenę 1kWh?

Na końcowy koszt energii w kwocie 0,55 zł/kWh składa się, przede wszystkim koszt zakupu energii elektrycznej (0,18 zł/kWh), koszty dystrybucji (0,11 zł/kWh) oraz podatek VAT (0,10 zł/kWh). Reszta to opłaty przesyłowe (0,9 zł/kWh), akcyza (0,4 zł/kWh), opłaty lokalne (0,2 zł/kWh) oraz marża, którą narzuca dystrybutor (0,1 zł/kWh).

zobacz także:  Leasing samochodowy czy wynajem długoterminowy auta – co się lepiej opłaca?

Jak dobrze wybrać sprzedawcę prądu?

W skali całego kraju ceny prądu nie są jednolite, ponieważ są uzależnione od dystrybutora, który działa w określonych regionach. Zasadą jest, że firmy funkcjonują lokalnie i nie możemy, w tym względzie, dokonać wyboru. Sprzedawcę prądu należy jednak wybierać z rozwagą analizując dokładnie ofertę i wybierając taryfę, która będzie dopasowana do trybu naszego życia. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na warunki zawieranej umowy, uważnie ją przeczytać przed podpisaniem.

Dodaj Twój komentarz