niedziela, 9 maja 2021
HotMoney
Koło ratunkowe

Ubezpieczenie turystyczne to podstawa w momencie, gdy planujemy wyjazd zagraniczny. Nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać w podróży, a koszty leczenia, szczególnie za granicą nie należą do tanich. Gdy planujemy wyjazd, warto więc rozważyć kwestię wyboru odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej – ile ona jednak będzie kosztowała? Czym kierować się przy poszukiwaniu ubezpieczenia turystycznego?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Mówiąc wprost, ubezpieczenie turystyczne to po prostu polisa gwarantująca bezpieczeństwo w podróży, niezależnie od tego, gdzie jedziemy i co nam się wydarzy. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji zdrowotnych, nie zostajemy skazani tylko na siebie, a możemy liczyć na profesjonalną pomoc medyczną, bez ponoszenia zbędnych dodatkowych i często bardzo wysokich kosztów.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest konieczne?

Teoretycznie nikt nie będzie od nas wymagał ubezpieczenia, jednak jego posiadania bardzo ułatwia sprawę, szczególnie gdy wystąpią właśnie nieprzewidziane okoliczności. Dotyczy to nie tylko chorób, które mogą się nam przydarzyć w trakcie podróży, ale i wypadków, ponieważ ubezpieczenia turystyczne często są dodatkowo z OC, NNW czy assistance. Każdy sam powinien ocenić czy takie ubezpieczenie jest mu potrzebne, a jak tak, to w jakim zakresie – można się nie ubezpieczać, ale przy ewentualnych kłopotach trzeba się liczyć z wysokimi kosztami czy brakiem możliwości zwrotu pieniędzy choćby za rezygnację z wyjazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne

Koszt ubezpieczenia turystycznego będzie zależał od kilku czynniku: towarzystwa ubezpieczeniowego, kraju (kontynentu), do którego się udajemy, celu wyjazdu, wybranego pakietu, a także na jak długo wyjeżdżamy. Ceny ubezpieczeń zaczynają się już od kilku złotych za każdy dzień. Aby jednak dokładnie się rozeznać w temacie, należałoby przejrzeć oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych, by sprawdzić nie tylko ile kosztuje dane ubezpieczenie, ale i to, co ono obejmuje.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Wszystko zależeć będzie od tego gdzie się wybieramy w jakim celu i na jak długo. Można znaleźć tanie ubezpieczenia, ale zazwyczaj obejmują one tylko wąski zakres usług, nie mając w pakiecie ochrony bagażu, OC czy innych szczególnych wytycznych. Inaczej będzie też liczona zwykła podróż turystyczna, a inaczej taka w celu uprawiania sportów ekstremalnych, które są dodatkowym ryzykiem. Należy więc wziąć pod uwagę wszystkie możliwe wytyczne, razem z ewentualnymi wypadkami, które mogą (choć nie muszą) się zdarzyć i wówczas podjąć decyzję o tym, który pakiet ubezpieczeń będzie dla nas najlepszy. Warto przy tym pamiętać, że standardowe oferty są zazwyczaj dosyć słabe.

O czym pamiętać wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne nie powinniśmy patrzeć tylko na jego cenę, ale i na to, co ono obejmuje i w jakiej cenie. Pomoc medyczna, np. pobyt w szpitalu może kosztować nas nawet kilkaset tysięcy złotych (najczęściej podstawowe pakiety nie przekraczają 100 tys zł za koszty leczenia), a jeżeli ubezpieczenie tego nie pokryje, kwota do zapłaty spadnie na nas. Trzeba więc do tematu podejść rozsądnie i przy uwzględnieniu wszystkich możliwych opcji. Im szersza ochrona polisy ubezpieczeniowej, tym większe bezpieczeństwo dla nas i naszych bliskich. Kwoty ubezpieczenia, w porównaniu z kosztami późniejszych następstw są gigantyczne.

Polisa ubezpieczeniowa powinna zawierać ubezpieczenie zdrowotne na wypadek leczenia, NNW czyli odszkodowanie w momencie przykrych zdarzeń, ubezpieczenie bagażu w przypadku jego zagubienia, kradzieży lub uszkodzenia/zniszczenia. Gdy my coś zniszczymy lub doprowadzimy do jakiegoś przykrego wydarzenia, przyda się także OC, a jeżeli planujemy aktywność sportową, przyda się specjalny pakiet dla sportowców.

komentarzy 5

    Dodaj Twój komentarz