niedziela, 26 maja 2024
HotMoney
Koło ratunkowe

Ubezpieczenie turystyczne to podstawa w momencie, gdy planujemy wyjazd zagraniczny. Nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać w podróży, a koszty leczenia, szczególnie za granicą nie należą do tanich. Gdy planujemy wyjazd, warto więc rozważyć kwestię wyboru odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej – ile ona jednak będzie kosztowała? Czym kierować się przy poszukiwaniu ubezpieczenia turystycznego?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Mówiąc wprost, ubezpieczenie turystyczne to po prostu polisa gwarantująca bezpieczeństwo w podróży, niezależnie od tego, gdzie jedziemy i co nam się wydarzy. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji zdrowotnych, nie zostajemy skazani tylko na siebie, a możemy liczyć na profesjonalną pomoc medyczną, bez ponoszenia zbędnych dodatkowych i często bardzo wysokich kosztów.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest konieczne?

Teoretycznie nikt nie będzie od nas wymagał ubezpieczenia, jednak jego posiadania bardzo ułatwia sprawę, szczególnie gdy wystąpią właśnie nieprzewidziane okoliczności. Dotyczy to nie tylko chorób, które mogą się nam przydarzyć w trakcie podróży, ale i wypadków, ponieważ ubezpieczenia turystyczne często są dodatkowo z OC, NNW czy assistance. Każdy sam powinien ocenić czy takie ubezpieczenie jest mu potrzebne, a jak tak, to w jakim zakresie – można się nie ubezpieczać, ale przy ewentualnych kłopotach trzeba się liczyć z wysokimi kosztami czy brakiem możliwości zwrotu pieniędzy choćby za rezygnację z wyjazdu.

zobacz także:  Fiskus ściąga podatki od nowożeńców

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne

Koszt ubezpieczenia turystycznego będzie zależał od kilku czynniku: towarzystwa ubezpieczeniowego, kraju (kontynentu), do którego się udajemy, celu wyjazdu, wybranego pakietu, a także na jak długo wyjeżdżamy. Ceny ubezpieczeń zaczynają się już od kilku złotych za każdy dzień. Aby jednak dokładnie się rozeznać w temacie, należałoby przejrzeć oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych, by sprawdzić nie tylko ile kosztuje dane ubezpieczenie, ale i to, co ono obejmuje.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Wszystko zależeć będzie od tego gdzie się wybieramy w jakim celu i na jak długo. Można znaleźć tanie ubezpieczenia, ale zazwyczaj obejmują one tylko wąski zakres usług, nie mając w pakiecie ochrony bagażu, OC czy innych szczególnych wytycznych. Inaczej będzie też liczona zwykła podróż turystyczna, a inaczej taka w celu uprawiania sportów ekstremalnych, które są dodatkowym ryzykiem. Należy więc wziąć pod uwagę wszystkie możliwe wytyczne, razem z ewentualnymi wypadkami, które mogą (choć nie muszą) się zdarzyć i wówczas podjąć decyzję o tym, który pakiet ubezpieczeń będzie dla nas najlepszy. Warto przy tym pamiętać, że standardowe oferty są zazwyczaj dosyć słabe.

zobacz także:  Kampanie skierowane do kobiet w ciąży, które popularne, nieudane lub oryginalne?

O czym pamiętać wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne nie powinniśmy patrzeć tylko na jego cenę, ale i na to, co ono obejmuje i w jakiej cenie. Pomoc medyczna, np. pobyt w szpitalu może kosztować nas nawet kilkaset tysięcy złotych (najczęściej podstawowe pakiety nie przekraczają 100 tys zł za koszty leczenia), a jeżeli ubezpieczenie tego nie pokryje, kwota do zapłaty spadnie na nas. Trzeba więc do tematu podejść rozsądnie i przy uwzględnieniu wszystkich możliwych opcji. Im szersza ochrona polisy ubezpieczeniowej, tym większe bezpieczeństwo dla nas i naszych bliskich. Kwoty ubezpieczenia, w porównaniu z kosztami późniejszych następstw są gigantyczne.

Polisa ubezpieczeniowa powinna zawierać ubezpieczenie zdrowotne na wypadek leczenia, NNW czyli odszkodowanie w momencie przykrych zdarzeń, ubezpieczenie bagażu w przypadku jego zagubienia, kradzieży lub uszkodzenia/zniszczenia. Gdy my coś zniszczymy lub doprowadzimy do jakiegoś przykrego wydarzenia, przyda się także OC, a jeżeli planujemy aktywność sportową, przyda się specjalny pakiet dla sportowców.

komentarzy 5

 1. bezpieczna pisze:

  Ja mam na szczęście znajomego, który jest doradcą i zawsze pomaga znaleźć mi najlepszą opcję z możliwych. Warto mieć kogoś takiego.

 2. Katarzyna pisze:

  Wybierając ubezpieczenie turystyczne, zawsze trzeba koniecznie ustalić odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. W przypadku wyjazdy do jednego z europejskich krajów absolutnym minimum jest 100 000 zł. W przypadku wyjazdu do któregoś z państw położonych na innym kontynencie, nie powinno ruszać się z domu bez polisy wynoszącej co najmniej 200 000 zł. Mniejsza kwota w razie wypadku bardzo szybko się wyczerpie i zostaniemy w efekcie bez ochrony. A wybierając polisę, warto skorzystać z pomocy porównywarek ubezpieczeń. Szybko i za darmo porównamy dzięki nim warunki w różnych firmach.

 3. Online Ekspert Compensa pisze:

  Kupując polisę na narty trzeba zwrócić uwagę, aby ochrona obejmowała refundację kosztów nieprzewidzianych wizyt lekarskich do odpowiednio wysokiej sumy, a także pozwalała na skorzystanie z ratownictwa medycznego w górach. W Polsce ratownictwo jest darmowe w ramach NFZ, ale za granicą jest najczęściej dodatkowo płatne. A transport medyczny ze stoku do szpitala potrafi być bardzo drogi. Polisa powinna też zapewniać pokrycie kosztów ewentualnego transportu z powrotem do Polski. Do ochrony warto też dołączyć OC w życiu prywatnym, które może przydać się, jeśli spowoduje Pani wypadek na stoku oraz NNW.

 4. Ania pisze:

  Jadąc na wakacje chcę czuć się bezpiecznie. Dlatego wybierając się na narty czy do ciepłych krajów, zawsze staram się wykupić ubezpieczenie. Czasami ciężko jest dopasować odpowiednią polisę, bo zależy gdzie jedziemy, jaki jest dokładny cel wyjazdu i czy potrzebujemy przykładowo ubezpieczenie z klauzulą alkoholową.

 5. aszanta pisze:

  Ja chyba nigdy nie płaciłam więcej niż 50 zł za ubezpieczenie turystyczne. A raz polisa uwzględniała nawet, że jej posiadacz może mieć do iluś procent alkoholu we krwi podczas ewentualnego wypadku. A zazwyczaj jest to podstawowe wykluczenie.

Dodaj Twój komentarz