poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Należności, zobowiązania, wierzytelności…. pojęcia, które musisz znać zanim podpiszesz umowę o kredyt lub pożyczkę

Pieniądz na płycie

Decydując się na kredyt lub pożyczkę, trzeba liczyć się z podpisanie odpowiedniej umowy, która określa dokładne warunki zapożyczenia. Najczęściej obfitują one w dość trudne i nie dla każdego jasne i zrozumiałe słownictwo, dlatego zanim podpiszemy umowę, warto jest je znać. Czym są należności finansowe? Wierzytelność a dług, czym się różnią? Na czym polega zobowiązanie finansowe?

O czym warto pamiętać biorąc kredyt lub pożyczkę?

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kredyt gotówkowy, czy też podejmiemy decyzję o pożyczce gotówkowej, każda z tych opcji wiąże się z jednym – podpisaniem umowy kredytowej/pożyczkowej, która będzie określała warunki naszego zobowiązania. No właśnie, czym jest zobowiązanie? Umowy bywają dla nas często dosyć niezrozumiałe, dlatego trzeba je nie tylko czytać przed podpisaniem, ale i rozumieć. Dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych sytuacji oraz niewłaściwego zrozumienia naszych praw i obowiązków. Warto jest przytoczyć sobie kilka podstawowych definicji.

zobacz także:  Międzynarodowy Fundusz Walutowy, co warto wiedzieć?

Czym są należności finansowe?

Należności każdy z nas może może zdefiniować w dość prosty sposób. Wiążą się one zaciągniętym kredytem czy pożyczką i pewną sumą, którą jesteśmy winni bankowi czy firmie pozabankowej. Jesteśmy więc dłużnikami, a bank czy firma finansowa jest naszym wierzycielem. Poprzez należności finansowe mamy na myśli prawo danej osoby lub firmy do otrzymania określonego w umowie świadczenia pieniężnego ze strony dłużnika. Stronę uprawnioną do otrzymania świadczenia nazywa się wierzycielem.

Mamy dwa typy należności, przy czym bierze się tutaj pod uwagę przede wszystkim kwestię terminu płatności. Na tej podstawie można wyróżnić należności długoterminowe powyżej 12 miesięcy i krótkoterminowe, gdzie okres spłaty wynosi do 12 miesięcy.

Jaka jest różnica między wierzytelnością a długiem?

Wierzytelność – definicja tego określenia jest stosunkowo prosta. To nic innego, jak uprawnienie do żądania spełnienia określonych w umowie świadczeń przez dłużnika względem wierzyciela. Wierzytelność a dług to dwa określenia tej samej sytuacji, ale będące antonimami. Wierzytelność określa prawo wierzyciela udostępniającego dobra majątkowe, z kolei dług określa zobowiązanie jakie ciąży na osobie dostającej te dobra, czyli dłużniku. Mamy też do wyboru dwa rodzaje wierzytelności: wymagalną (taką, której termin spłaty już minął) i niewymagalną (taką, która istnieje, ale dłużnik nie musi jej jeszcze spłacać).

zobacz także:  Reklama w Google jak zacząć, ile kosztuje?

Na czym polega zobowiązanie finansowe?

Zobowiązanie finansowe – definicja i znaczenie tego pojęcia wydaja się dosyć proste. Przede wszystkim jest to rodzaj stosunku cywilnoprawnego, na podstawie którego łączy się dłużnika z wierzycielem. Na podstawie określonych zdarzeń, obowiązkiem podmiotu jest przekazanie w przyszłości innemu podmiotowi pieniędzy na określonych warunkach. Zobowiązuje ono jednostkę do wydania aktywów finansowych lub wymiany instrumentów finansowych z inną jednostką, na niekorzystnych warunkach. Zobowiązanie polega na tym, że „wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien to świadczenie spełnić”. Zobowiązania mogą być długo lub krótkoterminowe.

1 komentarz

  1. adwokat pisze:

    Jak komuś pożyczasz pieniądze to przynajmniej wykonaj przelew z tytułem pożyczka do dnia … . Później wezwanie do zapłaty i pozew o zapłatę. Tak niestety kończy się często pożyczanie byłym znajomym i rodzinie.

Dodaj Twój komentarz