wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, czy fotowoltaika nadal opłacalna?

Panele solarne

Instalacje fotowoltaiczne z założenia mają pomóc w zaoszczędzeniu energii elektrycznej, poprzez pozyskiwanie jej z naturalnych i odnawialnych źródeł. Traktuje się ją jako alternatywę dla standardowych rozwiązań, ale jak wygląda z ich opłacalnością? Ile to kosztuje? Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej i kiedy warto o niej pomyśleć?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika jest promowana już od wielu lat, jako jedno z lepszych rozwiązań dla oszczędności energii i zdecydowanie bardziej ekologicznego sposobu jej pozyskiwania. Technologia ta wciąż się rozwija i z tego też powodu często podważa się opłacalność jej instalacji, jako drogą w kosztach. Według producentów ma się 25 lat gwarancji działania, do tego uzyskuje się darmowy dostęp do energii elektrycznej, prosto ze słońca, którą można wykorzystać do podstawowego działania urządzeń domowych, wspomagają centralne ogrzewanie oraz zapewniają gorącą wodę.

Od czego zależy cena instalacji solarnych?

To, co najczęściej poddaje się pod dyskusje w kontekście paneli fotowoltaicznych, jest koszt instalacji takiej technologii. Od razu na wstępie warto nadmienić, że współcześnie, ceny te są już znacznie niższe niż jeszcze kilkanaście lat temu, a ciągły rozwój tej dziedziny sprawia, że będzie jeszcze tańszy. Oczywiście cena będzie tutaj uzależniona od kilku aspektów, jak mocy, którą ma wytwarzać czy ilości modułów do zainstalowania. Liczyć się będą też dodatkowe akcesoria, użyte technologie, a także firma, która zajmuje się ich montażem. Jak wyglądają instalacje fotowoltaiczne i ich koszt sprawdzisz na www.eco-team.pl/oferta/instalacje-solarne. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, jakie realne oszczędności i korzyści można w ten sposób pozyskać.

zobacz także:  Kwalifikacje zawodowe po brexicie, Rekordowe ceny benzyny... - przegląd 29 marzec 2019

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ile w takim razie może kosztować taka instalacja? Nie jest to tania inwestycja, jako że mamy tutaj do czynienia z kosztami rzędu ok. 20 – 30 tys. zł. Oczywiście ostateczne koszty będą uzależnione od wielu czynników, czyli rodzaju paneli solarnych, ich mocy, ilości, inwertera, konstrukcji i oprzyrządowania, elektryki, akcesoriów, a także samej robocizny. Oczywiście nie można też zapomnieć o doliczonym podatku VAT. Rzecz jasna, koszty te są bardzo uogólnione, dodatkowo nie uwzględniają dotacji ani ulg podatkowych, które tu przysługują.

Ile można dostać ulgi na instalację fotowoltaiczną?

Dla wielu osób zainstalowanie paneli solarnych może wydawać się bardzo drogie i pewnie z tego powodu mało kto zdecydowałby się na takie rozwiązanie. Pomocne są w tym przypadku przysługujące ulgi, które wiążą się z aktywnymi programami rządowymi. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dofinansowania w zależności od tego, jakie ma się plany związane z termomodernizacją budynku, zazwyczaj jednak nie przekracza to 50% poniesionych kosztów. W przyszłości planowane są kolejne dofinansowania, mające na celu zachęcić odbiorców do korzystania z alternatywnych źródeł energii.

zobacz także:  Leasing czy najem długoterminowy samochodu? Co się bardziej opłaca dla przedsiębiorców?

Czy fotowoltaika nadal jest opłacalna?

Jest to trochę źle zadane pytanie, ponieważ powinno ono brzmieć – kiedy fotowoltaika będzie bardziej opłacalna. Korzyści, jakie z niej płyną, są bezsprzeczne, ale to właśnie koszty są największym problemem. Biorąc pod uwagę dotacje i ulgi i tak konieczne jest wydanie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych, a inwestycja zwraca się mniej więcej po 7 – 10 latach, po których zaczyna przynosić zyski. Dla wielu osób to jednak nie za bardzo się opłaca, do tego trzeba pamiętać, że po kilkunastu latach, sprawność ogniw fotowoltaicznych będzie tylko spadać.

To się jednak zmieni i będzie coraz lepiej. Jeszcze 20 – 30 lat temu, instalacje fotowoltaiczne były kilkukrotnie droższe niż obecnie, a fakt, że technologia ta wciąż się rozwija, sprawia, że będą one jeszcze tańsze i jeszcze lepsze. Korzystanie z nich będzie więc bardziej opłacalne. Już teraz wiele osób się na nie decyduje, wychodząc z założenia, że jest to korzystniejsze rozwiązanie – za kilka czy kilkanaście lat, może stać się to o wiele bardziej powszechne niż obecnie.

zobacz także:  Co to jest polisa posagowa? Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Dodaj Twój komentarz