piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ceny usług stomatologicznych: ile kosztuje mostek, implant zęba, czyszczenie zębów z kamienia czy wybielanie zębów?

Krzesło w gabinecie dentystycznym

Wizyta u dentysty bywa mało przyjemna, ale często jest po prostu konieczna i niezbędna. W gabinecie stomatologicznym wykonuje się różne usługi, w zależności od potrzeba – wyrywa zęby, wstawia implanty czy dokonuje ich czyszczenia i wybielania. Każdy z tych zabiegów swoje kosztuje, choć niektóre z nich są refundowane z NFZ. Które konkretnie? Ile i za co za płacimy u dentysty?

Leczyć zęby prywatnie czy na NFZ?

To pytanie zapewne zadaje sobie sporo osób. Prawda jest jednak taka, że NFZ ma określoną listę z zakresu usług stomatologicznych. Oprócz profilaktycznego przeglądu, za darmo możemy także dokonać wyrwania zęba, jego zaplombowania, trepanację martwego zęba, zaopatrzyć się w protezę szczękową, usunąć kamień nazębny czy wykonać rentgen zębów. Rzecz jasna świadczenia te mają swoje ograniczenia, a dokładny wykaz tych gwarantowanych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia o gwarantowanych świadczeniach z zakresu leczenia stomatologicznego.

Niektóre ze świadczeń można wykonać jednak tylko odpłatnie lub nie obejmują one pełnego leczenia, co i tak zmusza nas do zapłaty. Przed pójściem do dentysty warto jest się w tej kwestii zorientować. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie są to małe kwoty i niejednokrotnie sytuacja zmusza nas choćby do wzięcia kredytu gotówkowego lub nawet pożyczki pozabankowej, w celu opłacenia leczenia dentystycznego.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych styczeń 2020

Ile kosztuje mostek na zębie?

Założenie mostku na zębie należy do działu protetyki i niestety nie jest to zabieg refundowany przez NFZ i w całości wykonywani jest za opłatą. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest zdarzenie losowe w postaci wypadku, w wyniku którego doszło do złamania zębów. Tutaj jednak trzeba wcześniej zgłosić się do NFZ razem z wnioskiem, aby taką refundację otrzymać. Niestety ale wykonanie mostu nie jest tanie i trzeba się liczyć z kosztem od 700 zł w górę. Cena będzie zależała od gabinetu stomatologicznego, wykorzystanych materiałów i narzędzi oraz rzecz jasna ilości zębów.

Ile kosztuje implant zęba?

Podobnie jak w przypadku wykonywania mostów, tak i implanty nie są refundowane z NFZ. Z protetyki, kasa chorych opłaca jedynie wstawiania protezy i to tylko wyłącznie wówczas, gdy brakuje nam co najmniej pięciu zębów. To duża bolączka pacjentów, ponieważ wstawianie implantów jest bardzo drogie, a należy tutaj liczyć nie tylko sam implant, ale i konsultację lekarską, zdjęcia tomograficzne, zabieg regeneracji kości, mocowanie śrub czy usuwanie szwów. Najczęściej implanty łączą się też z koronami, co także jest dodatkowym kosztem. Ile w takim razie możemy wydać na taki zabieg? Cena za implant to minimum 2 500 zł. Przy wykorzystaniu droższych materiałów, a także konieczności wykonania dodatkowych zabiegów, wydatek będzie tylko rósł.

zobacz także:  500+ dla emerytów – co zakłada projekt?

Ile kosztuje czyszczenie zębów z kamienia?

Ten zabieg jest refundowany w NFZ, ale z pewnymi ograniczeniami, bowiem takie czyszczenie można wykonać maksymalnie raz w roku. Usuwanie kamienia to także częsta oferta prywatnych stomatologów, ale jeżeli chodzi o cenę, będzie ona zależała od gabinetu oraz tego, co znajduje się pod pojęciem „czyszczenie zębów”. Może to być zwykły scaling bez piaskowania, z piaskowaniem lub dodatkowo z polerowaniem. Czasem każdy z zabiegów liczony jest osobno, a czasem razem. Zazwyczaj mówi się tutaj o kwocie od 50 do 200 zł. Osobno może być liczona fluoryzacja (lakierowanie) i piaskowanie, które zazwyczaj mieszczą się w granicach ok. 50-60 za jeden łuk.

W większości gabinetów stomatologicznych usługa scalingu, piaskowania i fluoryzacji kosztuje ok. 300 zł (za oba łuki). Natomiast sam scaling i piaskowanie to koszt 60-100 zł za jeden łuk.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

NFZ w gwarantowanych darmowych świadczeniach stomatologicznych nie posiada usługi wybielania zębów i z tego też powodu, można je wykonać jedynie prywatnie i za opłatą. Nie jest to tanie, ale zdecydowanie bezpieczniej zrobić to u dentysty, który się na tym zna. Samodzielna próba wybielania może spowodować uszkodzenie szkliwa. Cena za wybielanie będzie zależała od gabinetu stomatologicznego, a także wykorzystanej metody (laserowe, za pomocą nakładek, lampą lub łącząca kilka metod). Należy się tutaj liczyć z kosztami od ok. 800 zł do nawet 2 000 zł. Można też wykonać zabieg usuwania przebarwień zębów z ceną ok 250 zł za ząb, jak również wybielać martwe zęby za ok. 50-100 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje Uber? Uber czy taksówka co bardziej się opłaca?

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Ze względu na to, że piaskowanie zębów jest popularnym zabiegiem, warto przybliżyć ten temat. Dzięki piaskowaniu możliwe jest dotarcie to trudno dostępnych, mocno zabrudzonych miejsc. To również sposób na usuwanie przebarwień. Warto się na niego zdecydować, gdy dojdzie do powstania płytki nazębnej, np. na skutek picia dużej ilości kawy czy palenia papierosów. Natomiast sam zabieg jest bezbolesny, trwa około pół godziny. Nie jest jednak refundowany przez NFZ, dlatego za tę usługę trzeba będzie zapłacić prywatnie. Lecz koszt tego nie jest wysoki i jak już zostało to wspomniane, wynosi od 60 zł do 100 zł.

komentarze 2

  1. zębuszka pisze:

    To chyba jasne, że w Polsce zęby leczy się prywatnie… Na NFZ niewiele można zrobić, w dodatku niższa jest jakość niektórych wypełnień. Cenniki prywatnych gabinetów są czasami kosmiczne, co jednak nie zniechęca zagranicznych klientów. W innych krajach Europy i w USA to dopiero mają ceny…

  2. Implant pisze:

    Ciekaw jestem jak cena ma się do wartości. Czy w niektórych gabinetach przypadkiem nie zawyżają cen, aby zarobić więcej. Fajny przewodnik, ale właśnie ciekawe jak to jest z tymi dentystami.

Dodaj Twój komentarz