wtorek, 25 Czerwiec 2019
HotMoney

Ceny usług stomatologicznych: ile kosztuje mostek, implant zęba, czyszczenie zębów z kamienia czy wybielanie zębów?

Krzesło w gabinecie dentystycznym

Wizyta u dentysty bywa mało przyjemna, ale często jest po prostu konieczna i niezbędna. W gabinecie stomatologicznym wykonuje się różne usługi, w zależności od potrzeba – wyrywa zęby, wstawia implanty czy dokonuje ich czyszczenia i wybielania. Każdy z tych zabiegów swoje kosztuje, choć niektóre z nich są refundowane z NFZ. Które konkretnie? Ile i za co za płacimy u dentysty?

Leczyć zęby prywatnie czy na NFZ?

To pytanie zapewne zadaje sobie sporo osób. Prawda jest jednak taka, że NFZ ma określoną listę z zakresu usług stomatologicznych. Oprócz profilaktycznego przeglądu, za darmo możemy także dokonać wyrwania zęba, jego zaplombowania, trepanację martwego zęba, zaopatrzyć się w protezę szczękową, usunąć kamień nazębny czy wykonać rentgen zębów. Rzecz jasna świadczenia te mają swoje ograniczenia, a dokładny wykaz tych gwarantowanych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia o gwarantowanych świadczeniach z zakresu leczenia stomatologicznego.

Niektóre ze świadczeń można wykonać jednak tylko odpłatnie lub nie obejmują one pełnego leczenia, co i tak zmusza nas do zapłaty. Przed pójściem do dentysty warto jest się w tej kwestii zorientować. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie są to małe kwoty i niejednokrotnie sytuacja zmusza nas choćby do wzięcia kredytu gotówkowego lub nawet pożyczki pozabankowej, w celu opłacenia leczenia dentystycznego.

Ile kosztuje mostek na zębie?

Założenie mostku na zębie należy do działu protetyki i niestety nie jest to zabieg refundowany przez NFZ i w całości wykonywani jest za opłatą. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest zdarzenie losowe w postaci wypadku, w wyniku którego doszło do złamania zębów. Tutaj jednak trzeba wcześniej zgłosić się do NFZ razem z wnioskiem, aby taką refundację otrzymać. Niestety ale wykonanie mostu nie jest tanie i trzeba się liczyć z kosztem od 700 zł w górę. Cena będzie zależała od gabinetu stomatologicznego, wykorzystanych materiałów i narzędzi oraz rzecz jasna ilości zębów.

Ile kosztuje implant zęba?

Podobnie jak w przypadku wykonywania mostów, tak i implanty nie są refundowane z NFZ. Z protetyki, kasa chorych opłaca jedynie wstawiania protezy i to tylko wyłącznie wówczas, gdy brakuje nam co najmniej pięciu zębów. To duża bolączka pacjentów, ponieważ wstawianie implantów jest bardzo drogie, a należy tutaj liczyć nie tylko sam implant, ale i konsultację lekarską, zdjęcia tomograficzne, zabieg regeneracji kości, mocowanie śrub czy usuwanie szwów. Najczęściej implanty łączą się też z koronami, co także jest dodatkowym kosztem. Ile w takim razie możemy wydać na taki zabieg? Cena za implant to minimum 2 500 zł. Przy wykorzystaniu droższych materiałów, a także konieczności wykonania dodatkowych zabiegów, wydatek będzie tylko rósł.

Ile kosztuje czyszczenie zębów z kamienia?

Ten zabieg jest refundowany w NFZ, ale z pewnymi ograniczeniami, bowiem takie czyszczenie można wykonać maksymalnie raz w roku. Usuwanie kamienia to także częsta oferta prywatnych stomatologów, ale jeżeli chodzi o cenę, będzie ona zależała od gabinetu oraz tego, co znajduje się pod pojęciem „czyszczenie zębów”. Może to być zwykły scaling bez piaskowania, z piaskowaniem lub dodatkowo z polerowaniem. Czasem każdy z zabiegów liczony jest osobno, a czasem razem. Zazwyczaj mówi się tutaj o kwocie od 50 do 200 zł. Osobno może być liczona fluoryzacja (lakierowanie) i piaskowanie, które zazwyczaj mieszczą się w granicach ok. 100 zł.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

NFZ w gwarantowanych darmowych świadczeniach stomatologicznych nie posiada usługi wybielania zębów i z tego też powodu, można je wykonać jedynie prywatnie i za opłatą. Nie jest to tanie, ale zdecydowanie bezpieczniej zrobić to u dentysty, który się na tym zna. Samodzielna próba wybielania może spowodować uszkodzenie szkliwa. Cena za wybielanie będzie zależała od gabinetu stomatologicznego, a także wykorzystanej metody (laserowe, za pomocą nakładek, lampą lub łącząca kilka metod). Należy się tutaj liczyć z kosztami od ok. 800 zł do nawet 2 000 zł. Można też wykonać zabieg usuwania przebarwień zębów z ceną ok 250 zł za ząb, jak również wybielać martwe zęby za ok. 50-100 zł.

1 komentarz

  1. zębuszka 2019-02-13 godz. 13:18

    To chyba jasne, że w Polsce zęby leczy się prywatnie… Na NFZ niewiele można zrobić, w dodatku niższa jest jakość niektórych wypełnień. Cenniki prywatnych gabinetów są czasami kosmiczne, co jednak nie zniechęca zagranicznych klientów. W innych krajach Europy i w USA to dopiero mają ceny…

Dodaj Twój komentarz