czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Ile kosztuje dorobienie klucza? Od czego zależy cena?

klucze

Zgubienie klucza do domu, mieszkania, samochodu to nie jest nic przyjemnego. Warto więc mieć zawsze zapasowy pęk kluczy, który znajdzie się u zaprzyjaźnionej osoby. Dorabianie kluczy to często również konieczność w rodzinie, ale i jak się wynajmuje mieszkanie większej ilości osób. A ile to kosztuje?

Rodzaje kluczy

Przede wszystkim to, ile trzeba zapłacić za dorobienie klucza, zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Wyróżnić można kilka najpopularniejszych. Klucze, które mamy do mieszkań i domów to najczęściej klucze patentowe. Można wyróżnić krajowe i zagraniczne. Z czego te pierwsze mogą być też kolorowe.

Klucze zastrzeżone, nawiercane typu Gerda czy nawiercane specjalne są równie popularne. Są też klucze zastrzeżone LOB, klucze podklamkowe, klucze do zasuw. Wybierać można także spośród kluczy rurkowych, sejfowych. Zupełnie inne są klucze grawerowane, pionowonawiercane. Nie można nie wspomnieć i o kluczach do samochodu.

Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu?

Z największymi kosztami trzeba liczyć się w sytuacji, gdy chce się dorobić klucz do samochodu. Przede wszystkim znaczenie ma immobilizer. Jego specyfika może wpłynąć na cenę usługi. Wyróżnić można kluczyki z pilotem i z immobilizerem zmienno- oraz stałokodowym.

zobacz także:  Ropa nie skończy się nigdy? Jak to jest z zasobami ropy na świecie, co nam mówią, co nie?

Dawniej w większości pojazdów stosowano stałe kodowanie kluczyka. Właściwie do 1998 roku w samochodach montowano właśnie takie zamki. Jeśli ma się taki samochód, to można liczyć na znacznie mniejszą opłatę, niż gdyby był nowszego typu.

W przypadku samochodów z immobilizerem zmiennokodowym usługa będzie znacznie droższa. Wiele też zależy od tego, jaki jest model i marka auta. Jeśli klucz będzie bardzo specyficzny, wówczas trzeba będzie się liczyć ze znacznie wyższymi kosztami. Zanim więc zgłosi się o dorobienie, warto podzwonić po miejscach, w których dorabiane są klucze i dopytać o wycenę.

Okazuje się, że średnio za dorobienie klucza do samochodu zapłacić trzeba 200 złotych.

Warto więc,jeśli posiada się jeden klucz, czym prędzej go dorobić. Można wybrać opcję bez immobilizera. Wówczas będzie znacznie taniej, a w razie konieczności będzie jak się dostać do pojazdu. W przeciwnym wypadku poniesie się znacznie większe koszty.

Jak nie ma się klucza do samochodu, to konieczne jest zgłoszenie się do ASO lub do doświadczonego ślusarza. Awaryjne otwieranie samochodu kosztuje, a trzeba często go jeszcze dostarczyć na miejsce. Ślusarz może też nie poradzić sobie z dorobieniem klucza na podstawie samej budowy zamka.

zobacz także:  Ile kosztują meble technorattanowe? Trwałość, przeznaczenie mebli z technorattanu

Czasem lepiej udać się do ASO i poczekać kilka tygodni na klucz od producenta. Jednak to będzie kosztowne. Opłaty mogą wynieść nawet 1000 złotych.

Ile kosztuje dorobienie klucza?

Jak widać, dorobienie klucza w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Za klucz samochodowy trzeba zapłacić kilkaset złotych. A za inne? Okazuje się, że oprócz rodzaju, znaczenie ma również lokalizacja.

Średnio za dorobienie klucza patentowego zapłacić należy 10-15 złotych. Więcej zapłacić należy, jeśli jest on importowany. Cena za dorobienie klucza płaskiego dwustronnego jest jeszcze wyższa. Zwłaszcza, jeśli ma on stronę Alfa i Beta. Wówczas trzeba liczyć się z kosztem 20-30 złotych.

W nowoczesnych drzwiach wejściowych często stawia się na klucze nawiercane Gerda. Okazuje się, że im większe miasto, tym wyższa jest opłata za tego typu usługę. We Wrocławiu, w Warszawie – tutaj ceny są grubo ponad 30 złotych.

Dorabianie kluczy sejfowych to w ogóle ciekawa sprawa. Stawka zależna jest od specyfiki klucza. Bywa, że są to astronomiczne kwoty. Przyjmuje się jednak, że uśredniona stawka dorobienia klucza sejfowego wynosi około 50 zł.

zobacz także:  Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli zmiany w emeryturach

Dodaj Twój komentarz