wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje cesarka? Cesarskie cięcie na życzenie?

ile kosztuje cesarka

W polskich szpitalach od wielu lat sukcesywnie zwiększa się ilość wykonywanych cesarskich cięć. Dlaczego kobiety czują obawę przed naturalnym porodem i ile kosztuje cesarka?

Cesarskie cięcie – dlaczego kobiety boją się rodzić siłami natury?

Statystycznie trudno określić optymalny odsetek cesarskich cięć, które powinno się wykonywać na oddziałach położniczych polskich szpitali. Liczba porodów, które odbywają się w ten sposób uzależniona jest od wielu czynników. Są to zarówno zdrowotne wskazania, których przyczyna leży po stronie matki jak i uwarunkowania medyczne związane ze stanem zdrowia dziecka.

Polska należy do grupy państw, w których coraz częściej dzieci rodzą się drogą cesarskiego cięcia, średnio 30% do 40% porodów odbywa się w ten sposób. Czasem kobiety boją się bólu okołoporodowego, niektóre decydują się na cesarskie cięcie bez wskazań medycznych z obawy o powikłania, które mogą się pojawić w trakcie porodu fizjologicznego, boją się o zdrowie i życie dziecka. Cesarskie cięcie wykonuje się zarówno w szpitalach państwowych jak i prywatnych, a w niektórych placówkach prywatnych nawet 90% porodów odbywa się poprzez cesarkę.

zobacz także:  Ile kosztuje przelew międzynarodowy? Od czego zależy cena przelewu międzynarodowego?

Czy możliwe jest cesarskie cięcie na życzenie w państwowym szpitalu?

Warto pamiętać, że w szpitalach państwowych nie wykonuje się cesarskiego cięcia bez konkretnych, medycznych wskazań. Cesarka tzw. na życzenie nie jest więc, co do zasady, możliwa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poród tą drogą odbywa się na salach operacyjnych szpitali państwowych min. w sytuacji, w której:

  • dochodzi do porodu przedwczesnego, który jest obarczony wysokim ryzykiem uszkodzenia płodu lub śmierci dziecka,
  • ujawniono zaburzenia akcji serca płodu, doszło do spadku częstotliwości serca dziecka,
  • nienarodzone dziecko waży powyżej 4,5 kg,
  • płód jest ułożony nieprawidłowo i doszło już do czynności skurczowej macicy,
  • główka dziecka jest niewspółmierna (zbyt duża) w stosunku do miednicy matki,
  • główka dziecka jest nieprawidłowo ułożona,
  • doszło do przedwczesnego odklejenia łożyska lub ujawniono łożysko przodujące,
  • u matki wystąpił ciężki stan przedrzucawkowy,
  • mama ma ciężką wadę wzroku,
  • mama cierpi na schorzenia serca.

Poza wymienionymi istnieje jeszcze sporo przyczyn medycznych, które skłaniają lekarza do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. W szpitalu państwowym to zawsze lekarz podejmuje decyzję w tej kwestii.

zobacz także:  Ile kosztuje przepisanie domu, mieszkania, działki na dziecko? Opłaty u notariusza

Ile kosztuje cesarka?

Kobiety, które nie kwalifikują się do porodu drogą cesarskiego cięcia mogą skorzystać z oferty szpitalnych placówek prywatnych, w których taka operacja zostaje wykonana bez żadnych formalnych przeszkód. Pobyt w prywatnej klinice w związku z cesarką trwa zazwyczaj około 3 dni, dłużej jeżeli pojawią się poporodowe komplikacje. Standardowy cennik pakietu podstawowych usług w tym czasie wynosi od 3 000 zł do 8 000 zł, w uzależnieniu od standardu szpitala. Cesarka na życzenie to spory wydatek, dlatego wiele mam decyduje się na finansowane takiego porodu pożyczką gotówkową. Na cenę wpływa również renoma placówki i region, w którym się znajduje.

Młode mamy, dla których sfera finansowa nie jest problemem mają też do wyboru ekskluzywne kliniki, gdzie mogą się zdecydować na specjalny pakiet porodowy. W wybranej opcji szpital gwarantuje min. luksusowy apartament, opiekę wybranego przez pacjentkę lekarza, konsultację fizjoterapeuty i dietetyka po porodzie. Za taką cesarkę trzeba zapłacić około 20 000 zł.

Dodaj Twój komentarz