czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Bieganie, ten sport możesz uprawiać prawie za darmo!

Dziewczyna w biegu

Bieganie to sport, który od wielu już lat jest szczególnie popularny wśród Polaków. Biegają osoby młode, dojrzałe, nawet seniorzy maszerują z kijkami nordic walking. Polacy pokochali ten sport, ponieważ nie jest on zbytnio wymagający i można go uprawiać w zasadzie wszędzie, a przy tym nie jest on drogi. Od czego więc zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie – dla kogo?

Mimo iż wydaje się, że bieganie nie jest zbytnio wymagające, przed rozpoczęciem przebieżek warto zrobić podstawowe badania, szczególnie jeśli długo nie podejmowaliśmy żadnego większego wysiłku poza jazdą do pracy i z powrotem. Warto, by lekarz ocenił pracę serca i zadecydował czy dana osoba może sobie pozwolić na nagłą zmianę trybu życia. Biegać może większość osób, jednak lepiej sprawdzić swoją kondycję zdrowotną.

Od czego zacząć bieganie?

Na pewno nie można rzucać się od razu na głęboką wodę. Przygodę z bieganiem należy rozpocząć powoli. Jeśli wcześniej nie wykonywało się większego wysiłku najlepiej skupić się na marszu. Potem stopniowo należy zwiększać jego tempo. Już taka z pozoru niewiele znacząca aktywność może pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Zmniejszy się ryzyko chorób serca, cukrzycy, spadać będzie waga, wzmocnią się mięśnie, ale i cały organizm. Przyspieszeniu ulegnie również metabolizm, wzrośnie też odporność. W ciągu godziny można spalić około 300 kalorii, to całkiem sporo, jeśli pomyśli się, że to przecież zwykły marsz. Kiedy już nasza kondycja odczuwalnie ulegnie poprawie, wtedy można zacząć myśleć o truchcie, który będzie miał jeszcze więcej korzyści dla zdrowia.

zobacz także:  Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu?

Buty do biegania

Decydując się na bieganie należy pomyśleć o tym, jakie wybrać do tego buty. Na pewno nie można kupić pierwszych lepszych, a już tym bardziej odradza się biegać w trampkach czy innych butach o płaskiej podeszwie, przez które będą bolały stopy. Obuwie do biegania musi przede wszystkimi dobrze amortyzować. Przyjmuje się, że takie buty powinny być o jeden rozmiar większe niż te, w których chodzimy codziennie. Oczywiste jest, że muszą być one lekkie i przede wszystkim wygodne. Najlepiej wybrać się do sklepu z butami do biegania i poprosić o pomoc specjalisty podczas wyboru.

Odzież do biegania

A co z odzieżą? To zależy czy chcemy biegać przez cały rok, czy może jedynie w sezony szczytowe, czyli wiosną, latem i wczesną jesienią. Nie wszyscy bowiem lubią biegać w deszczu i śniegu, kiedy temperatura i warunki nie są sprzyjające. Odzież do biegania, podobnie jak buty, powinna być przede wszystkim lekka. Najlepiej, by wyposażona była w systemy, które odprowadzają pot, ale też chronią przed zimnem i przed przegrzaniem. Na rynku dostępnych jest wiele koszulek, bluz, legginsów, w których wygodnie jest uprawiać sport. Jest także odzież na zimę dla wytrwałych, czyli specjalne czapki, ochronki na twarz, skarpetki itp. Buty i odzież to właściwie jedyny wydatek, jaki poniesiemy chcąc zacząć przygodę z bieganiem. Nie musimy tracić pieniędzy na siłownię czy godzinę z trenerem personalnym, by móc zacząć biegać tam, gdzie chcemy.

zobacz także:  Off Camera, czyli duże wydarzenie kina niezależnego!

komentarze 2

  1. RetroBiegaczka pisze:

    Warto też zaznaczyć, ze jak ktoś się decyduje już na bieganie, to powinien podejść do tego z głową – odpowiednie dystanse na początek, tak, żeby nie skończyć szybko z kontuzją albo mikro urazami. Dobrze dobrane buty do biegania. Odzież odprowadzająca pot, termiczna kiedy wymagają tego warunki. Te czynniki naprawdę mają duży wpływ na stan naszego organizmu. Żeby później nikt nie był zdziwiony, ze przez bieganie narobił sobie kłopotów, powinien dobrze przygotować się do niego. I co najważniejsze – nie zapominać o rozgrzewce! Obalmy tez mit, ze ubrania sportowe dla biegaczy są bardzo drogie – jest dużo świetnych marek, które często przeceniają swoje rzeczy, więc nie ma co narzekać. Ja sama, jako fanka Ligi Biegów Górskich swoje ciuchy kupuję najczęściej od Dare2b i nie przepłacam. Także biegajcie, ale zdrowo i bez uszczerbku dla portfela 😀

  2. Dumbo pisze:

    Ja biegam dość regularnie, choć wiadomo, że tryb życia czasem daje takie ograniczenia, że ciężko znaleźć czas. Mimo to polecam tę formę sportu, bo naprawdę dużo daje!

Dodaj Twój komentarz