poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje 1 ar ziemi na wsi? Ceny ziemi na wsi w różnych regionach Polski

Ziemia rolna

Ceny ziemi w Polsce od kilku lat rosną, aczkolwiek można zauważyć ich wysokie zróżnicowanie w różnych regionach Polski. Dlatego przedstawiamy, ile kosztuje 1 ar ziemi na wsi oraz od czego zależy jego cena.

Od czego zależy cena ziemi?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę ara ziemi w Polsce jest lokalizacja. I to, że istnieją różnice między województwami jest oczywiste. Natomiast warto wiedzieć, że duże dysproporcje mogą występować nawet między pobliskimi miastami. Należy cały czas mieć to na uwagę sprawdzając uśrednione ceny.

To, co również jest kluczowe, to klasa gruntu. Określa ona, jakiej jakości jest ziemia. Na tej podstawie wyróżnia się trzy typy gruntów: dobre, średnie oraz słabe. Jeśli planujesz zakup dobrej ziemi, musisz szukaj tej, która oznaczona jest jako klasa I, II oraz III a. Tańszy jest grunt oznaczony jako klasa III b oraz IV, czyli grunt średni. Natomiast najtańsze, ale jednocześnie najsłabsze są grunty klasy V i VI.

zobacz także:  Raty równe a raty malejące - czy się różnią? dla kogo raty malejące a dla kogo raty równe?

A ile zapłacisz według tej klasyfikacji? Najwięcej za ar gruntu dobrej jakości zapłacisz ok. 770 zł, natomiast najmniej 340 zł, więc jak widzisz, różnice są dość spore w ramach tak naprawdę bardzo podobnych do siebie klas. W Polsce najdroższe średnie grunty rolne kosztują ok. 660 zł, za to najtańsze 250 zł. Jeśli zdecydujesz się na zakup gruntu słabej jakości, to może okazać się, że ar będzie kosztować nawet 450 zł. Choć znajdziesz również i takie oferty, w których jego cena wynosi ok. 180 zł.

Koszt 1 ara ziemi w Polsce

No dobrze – a jak kształtuje się cena w zależności od lokalizacji? Poniżej podamy dane dla poszczególnych województw, aczkolwiek od razu chcielibyśmy zaznaczyć, iż są one zaokrąglone. Ponadto pamiętaj, że jak już wspominaliśmy, w zależności od konkretnego obszaru, ceny te będą się zmieniać.

Zaczniemy od tego, że najdrożej jest najdrożej jest w województwie wielkopolskim, gdzie średnia cena za ar wynosi 630 zł. Natomiast najtaniej, bo za 260 zł za ar ziemi, kupisz ją w województwie podkarpackim. Niewiele drożej, bo 270 zł, kosztuje w województwie zachodniopomorskim.

zobacz także:  Ceny ziemi w Polsce, ile kosztuje hektar ziemi w różnych częściach Polski?

W pozostałych regionach ceny kształtują się głównie między 300 a 500 zł za ar. A przechodząc do konkretów, zapłacisz następująco: 370 zł w województwie dolnośląskim, 540 zł w kujawsko-pomorskim, 320 zł w lubelskim a 290 zł w lubuskim. 410 zł za ar to cena ziemi w województwie podlaskim oraz pomorskim. Natomiast w warmińsko-mazurskim to 450 zł, a w opolskim aż 470 zł.

Stosunkowo tanio jest w województwie świętokrzyskim – ar ziemi na wsi kosztuje 290 zł. W małopolskim 330 zł, mazowieckim i łódzkim 390 zł, a w śląskim 370 zł. Na koniec mamy jeszcze województwo świętokrzyskie, w którym cena za ar to średnio 300 zł.

Czy dzierżawa ziemi się opłaca?

Biorąc pod uwagę tak wysokie koszty zakupu ziemi rolnej, można by się zastanowić nad jej dzierżawą. Rozwiązanie to najtańsze będzie w województwie śląskim, podlaskim i podkarpackim, w których stawka czynszu wynosi ok. 6,40 zł za ar (640 zł za hektar). Natomiast najdroższe jest to nie w województwie wielkopolskim, lecz kujawsko-pomorskim – to aż 15 zł za ar (1500 zł za hektar). A czy się opłaci? To już zależy. Warto porównać to z kosztem kredytu na zakup gruntu.

zobacz także:  Co wiemy o polskiej marce Społem? Społem kiedyś i teraz

1 komentarz

  1. Kamila pisze:

    Jeżeli w województwie małopolskim kwota za 1 ar wynosi 330 zł mając 13 arów to działka będzie kosztować tylko 4 290 zł ?

Dodaj Twój komentarz