czwartek, 7 listopada 2024
HotMoney

Co to jest ogrzewanie podłogowe, ile kosztuje ogrzewania podłogowe?

Podłoga budowa

Coraz częściej w nowoczesnych domach czy mieszkaniach stosuje się ogrzewanie podłogowe. Na czym polega, jak jest montowane i ile wynosi koszt całego przedsięwzięcia? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Na czym polega ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj instalacji grzewczej, która, jak łatwo się domyśleć, umieszczana jest w podłodze domu lub mieszkania. Jak to wygląda w praktyce?

Rozwiązanie to najczęściej ma postać betonowej płyty grzewczej, w której zatopione zostają elementy grzejne. Wyróżnia się tu także dwie metody kładzenia: mokrą, w której rury pokrywane są wylewką cementową lub suchą, mającą zastosowanie w przypadku podłóg drewnianych.

Zwykle o takim rodzaj ogrzewania trzeba pomyśleć jeszcze na etapie budowy w domu – wtedy będzie to najprostsze, najszybsze i najmniej kosztowne. Ponadto możliwe jest zainstalowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego oraz wodnego. Główna różnica między jednym a drugim jest w kosztach, o czym jeszcze będziemy pisać.

A jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim wymienia się aspekt ekonomiczny – ogrzewanie podłogowe należy do jednego z najtańszych. Ponadto ważne są też kwestie związane ze zdrowiem, ponieważ sytuacja w której stopy pozostają ciepłe, a głowa chłodniejsza jest zgodna z fizjonomią człowieka. Ten rodzaj ogrzewania zapewnia równomierne rozłożenie ciepła w pionie oraz zmniejszenie cyrkulacji powietrza, przez co kurz się tak nie przemieszcza.

zobacz także:  Przyłącza kanalizacyjne do domu – koszt i przepisy

Dla wielu osób nie bez znaczenia jest również fakt, że ukrycie instalacji grzewczej w podłodze jest po prostu bardziej estetyczne. Brak kaloryferów pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Minusem jest natomiast brak możliwości szybkiego wysuszenia części garderoby.

Jak przebiega montaż podłogówki?

Montaż tzw. podłogówki powinien być przeprowadzony przez specjalistów, co oczywiście zwiększa jego koszty. Jest to jednak istotne m.in. ze względu na to, że instalacja grzewcza musi być w optymalny sposób zaprojektowana. Ponadto ważna jest precyzja wykonania poszczególnych etapów montażu, gdyż w innym wypadku może dochodzić do pękania wylewki czy nawet rur.

Instalacja tego ogrzewania polega m.in. na stworzeniu podkładu podłogowego, w którym znajduje się rury. Następnie należy położyć na niego płyty izolacji termicznej, które powinny ściśle przylegać. Zapobiega to utracie ciepła.

Natomiast gdy wykonywane jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, zamiast rur z wodą należy zastosować kable grzejne.

Koszty ogrzewania podłogowego – montaż i eksploatacja

Cena za ogrzewanie podłogowe często liczona jest za każdy m2 powierzchni, na której jest montowana. W koszt wlicza się nie tylko całą instalację grzewczą, ale także materiały budowlane oraz tzw. „robociznę”, czyli w praktyce wynagrodzenie ekipy, która będzie wykonywać prace.

zobacz także:  Ile zapłacisz za płatności kartą za granicą?

Montaż ogrzewania podłogowego wodnego jest droższy – średnia cena to 120 zł za m2. Jednak już sama eksploatacja jest znacznie tańsza, dlatego jest to częściej wybierane rozwiązanie, zwłaszcza w domach, w których powierzchnia do ogrzania jest bardzo duża.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest wygodne oraz niedrogie w montażu. Trzeba liczyć się z cenami wynoszącymi ok. 80 zł za m2, a do tego nie trzeba martwić się o konieczność wygospodarowania miejsca na kotłownię. Dodatkową zaletą jest też to, że niektóre maty grzewcze mogą być montowane bezpośrednio pod panelami czy płytkami. Jednak użytkowanie takiego ogrzewania może być nawet dwa razy droższe, niż wodnego. Z tego względu częściej stosuje się je w mieszkaniach, niż w domach.

komentarze 3

  1. krys pisze:

    Ogrzewanie podłogowe to świetna sprawa sam zalozyłem i jestem bardzo zadowolony

  2. ciepłolubna pisze:

    Moim zdaniem ogrzewanie podłogowe ma sens w przypadku takich pomieszczeń jak łazienki i przedpokoje, ale nie chciałabym mieć podłogówki w całym domu. Z tego co wiem, to niezbyt zdrowe.

  3. Edyta pisze:

    To prawda, w łazienkach i przedpokojach takie ogrzewanie zdaje egzamin. W innych pomieszczeniach może nie być wystarczające, żeby ogrzać spory metraż.

Dodaj Twój komentarz