piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Ceny ziemi w Polsce, ile kosztuje hektar ziemi w różnych częściach Polski?

Ziemia rolna

Planujesz zakupić ziemię? Musisz wiedzieć, że to nie zawsze jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego sprawdzamy, kto może kupić ziemię rolną, a także ile kosztuje jej hektar w różnych województwach.

Grunt rolny – co to jest?

Aby uniknąć wszelkich wątpliwości, należałoby zacząć od tego, czym jest grunt rolny. Dlaczego jest to tak ważne, zrozumiesz za chwilę. Za ziemię rolną (nieruchomość rolną) uznaje się grunt, na którym prowadzona jest lub można prowadzić działalność rolniczą. Chodzi tu przede wszystkim u uprawę roślin oraz hodowlę.

Ponadto jeśli na wskazanym obszarze funkcjonuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to wtedy teren ten musi zostać oznaczony jako rolny, aby móc go w ten sposób wykorzystywać.

Kto może kupić ziemię rolną?

No dobrze – a dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ według obowiązujących przepisów, istnieją ograniczenia co do tego, kto może stać się właścicielem takiego gruntu.

zobacz także:  Program Współdziałania, Kruk przejmuje rumuńskie aktywa GetBacku

Problemów z zakupem nie będzie mieć rolnik indywidualny. Aby jednak spełnić te warunki, musi być właścicielem lub dzierżawcą użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha, prowadzić gospodarstwo rolne co najmniej od 5 lat, posiadać kwalifikacje rolnicze, a także mieszkać w gminie, w której znajduje się jedna z nieruchomości rolnych. Istnieją jednak wyjątki od tych zasad, jednym z nich jest możliwość zapisania w spadku gruntu rolnego.

Natomiast czy osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym może zakupić ziemię rolną? Owszem, aczkolwiek musi wcześniej uzyskać zgodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W sytuacji, gdy to sprzedający nie można znaleźć kupującego spełniającego określone w przepisach warunki, musi uzyskać zgodę na zbycie nieruchomości osobie nie wskazanej w ustawie. Nie jest to takie proste, wymaga przedstawienia dowodów, że mimo podjęcia odpowiednich działań, nie udało się znaleźć kupca.

Ile kosztuje hektar ziemi w Polsce?

Mimo zmieniających się w ostatnich latach przepisów, a także coraz to nowych ograniczeń w handlu, ceny ziemi rolnej w Polsce rosną. Przy czym trzeba mieć świadomość, że między województwami mogą się znacząco różnić. Co więcej, nawet w ramach województwa, lokalnie, koszt ten jest zróżnicowany. Ponadto wszystko zależy od tego, jakiej klasy są grunty. Wyróżnia się grunty dobre (to klasa I, II, III a), grunty średnie (klasa III b, IV) oraz grunty słabe (klasa V i VI). No dobrze, a jak to wygląda w praktyce?

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2019

Najdrożej jest w województwie wielkopolskim – tam cena za jeden hektar wynosi 63 519 zł. To o niecałe 10 000 zł drożej, niż w województwie, które znajduje się na drugim miejscu, czyli w województwie kujawsko-pomorskim – tam trzeba zapłacić 54 697 zł. Gdzie jest za to najtaniej? W województwie podkarpackim, gdzie cena za hektar ziemi to ok. 26 618 zł. A co z pozostałymi lokalizacjami?

W województwie zachodniopomorskim trzeba zapłacić o około tysiąc złotych więcej – 27 569 zł. W województwie dolnośląskim i śląskim ceny są podobne – to kolejno 37 085 zł i 36 953 zł. Hektar ziemi kosztuje 29 258 zł w województwie lubuskim, 29 598 zł w świętokrzyskim, 32 453 zł w lubelskim, 33 500 zł w małopolskim, 39 017 zł w mazowieckim, 39 122 zł w łódzkim, 41 004 zł w pomorskim, 41 271 zł w podlaskim, 47 714 zł w opolskim oraz 45 163 zł w warmińsko-mazurskim.

Dodaj Twój komentarz