piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ile jest warta stara pralka? więcej niż Ci się wydaje! sprawdzamy ile może być warta stara pralka?

pralka

Zepsuła Ci się pralka, chcesz wymienić starą na nową z lepszymi funkcjami lub dostałeś w „spadku” i nie jest Ci potrzebna? Nie wiesz, co zrobić ze zbędną pralką? Ile może być ona warta? Oddać do sklepu, sprzedać, rozłożyć na części, zezłomować – co najbardziej się opłaca? Ile jest warta stara pralka?

Oddanie pralki na złom

Są tacy, którzy uważają, że najbardziej opłaca się oddać starą pralkę na złom. Nic bardziej mylnego. Dawniej owszem, przyjmowano w skupach złomu tego typu sprzęty. Czasami w całości, częściej jednak należało pralkę rozłożyć, wyjąć z niej elektronikę i przywieźć samą blachę. W zależności od tego, ile ważyła i stawki za kg, można było wyliczyć zysk. Stąd częste widoki na ulicach przedstawiające panów ciągnących na wózkach pralki, ale i lodówki, telewizory.

W związku z wejściem w życie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, nie jest to już legalne. Teraz mogą go utylizować tylko specjalne firmy. Tak więc zużyty sprzęt do 25 cm długości można oddać za darmo do sklepu RTV i AGD. Urządzenia o większych gabarytach przyjąć muszą specjalne firmy zajmujące się odzyskiem sprzętu za producentów. W przypadku odbioru go z domu, zdarza się, że konieczna jest dopłata za transport. Nic nie zapłaci się za odbiór wielkogabarytowego AGD i RTV z domu, jeśli wymienia się go na nowy tego samego rodzaju, czyli w sytuacji pralka za pralkę. Wówczas pracownicy sklepu muszą go bezpłatnie wywieźć. Tutaj działa zasada stary za nowy – nieważne jakiej marki. Nic na tym się jednak nie zarobi, chociaż czasami sklepy kuszą jakimś rabatem na nowy sprzęt, gdy oddaje się stary.

zobacz także:  Łatwe sposoby na oszczędzanie wody

Oczywiście do skupu złomu również można oddać elektrośmieci. Jednakże nie z zyskiem. Niektóre z nich działają jako firmy zbierające elektrośmieci. Jeśli są zarejestrowane w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska (GIOŚ) – można skorzystać z ich usług.

Ile za starą pralkę na złomie?

Zgodnie z ustawą nie można oddać starej pralki na złom, jednak jeśli nie jest ona sprawna, a chce się na niej zarobić, to da się to rozwiązać w inny sposób. Internauci radzą, by po prostu rozłożyć ją na elementy – oddzielić obudowę od silnika i innych elementów, w tym kamienia. Zawożąc na złom obudowę i silnik, można trochę zarobić. Ile? Zakładając, że silnik waży około 20 kilogramów, a w skupie zapłacą szacunkowo gdzieś 80 gr za kilogram, to daje to zysk 16 zł. A obudowa? Jeśli powiedzmy blacha waży 7 kg, a w skupie płacą 0,50 zł za kg, to otrzyma się 3,50 zł. Tak więc można liczyć na jakieś 20 zł. Co więcej, zostają i inne elementy. Czy da się na nich zarobić?

Sprzedaż części ze starej pralki

Jeśli chcemy zarobić na starym sprzęcie, a mamy trochę wolego czasu, to możemy pralkę rozłożyć na części. Oczywiście odrzucając to, co nie jest sprawne. Wbrew pozorom ludzie często naprawiają swoje sprzęty, a co za tym idzie – poszukują części zamiennych. Właśnie dlatego warto zadać sobie trochę trudu i wymontować z pralki ważne i mniej ważne elementy, jak np. przyciski, uszczelki. W ten sposób można zarobić od kilku do kilkudziesięciu złotych, częściowo pozbyć się rzeczy zabierających miejsce, a także pomóc komuś, kto boryka się z niesprawną pralką.

zobacz także:  Soczewki kontaktowe – typy soczewek, ile kosztują soczewki?

Tak też działają firmy przetwarzające AGD i RTV. Odzyskują plastikowe, gumowe, szklane i stalowe elementy. Wszystko z korzyścią dla producentów, którzy muszą się zając recyklingiem, chcąc wypuszczać na rynek nowe urządzenia.

Sprzedaż używanej pralki

Oczywiście stara pralka nie oznacza sprzętu niedziałającego. Jeśli wszystko z nią w porządku, można ją sprzedać. Najlepiej podpytać bliskich i znajomych, np. za pośrednictwem serwisów społecznościowych, czy nie potrzebują urządzenia. W sytuacji, gdy chce się sprzedać pralkę, najlepiej wystawić ogłoszenie na serwisie z anonsami lokalnymi. Cenę ustalić warto w oparciu o ilość lat urządzenia, pierwotny koszt, stan i biorąc pod uwagę średnią wyciągniętą z innych ogłoszeń o sprzedaży podobnych sprzętów. W ten sposób można zarobić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.

komentarzy 8

 1. gracjan pisze:

  no wreszcie ktoś napisał ile mniej więcej można zarobić na złomowanej pralce, czyli te ok. 20 zł, ale z tymi przepisami to nie wiedziałem dzięks!

 2. romek pisze:

  Czyli niewiele. Myślałem, że więcej da się zarobić na złomie. Wszystko drożeje, a złom tanieje.

 3. Jacek pisze:

  Silnik 20kg. Litości.

 4. Janka pisze:

  Generalnie to pewnie zależy od modelu, ale z 15 kg może ważyć. Sama pralka gdzieś z 80 kg waży. Najcięższy ze sprzętów, ale wiele nie zarobisz.

 5. lukas548 pisze:

  z samego silnika jest około 1 kg miedzi szlifierka kątowa i wiertarka wystarcza rozebrać na czynniki ile srubek itp ja wziełem 50 zł

 6. Radek pisze:

  W silniku jest miedź i to całkiem sporo,ja za starego Polara na części dostałem 97zł ,więc zysk jest

 7. kasia pisze:

  chcialam bym sprzedac pralke jest taka możliwosc

  • Anty_nieuk pisze:

   Cytuję: „chcialam bym”- koniec cytatu.
   Naprawdę?
   A już zdanie, znowu cytuję: „chcialam bym sprzedac pralke jest taka możliwosc” – to koniec cytatu.

   Kurza twarz! czy naprawdę są takie tłuki-nieuki zatwardziałe? :::(((

Dodaj Twój komentarz