środa, 18 września 2024
HotMoney

Do końca września pracownicy muszą wykorzystać zaległy urlop

Niewykorzystany urlop

Masz niewykorzystany urlop z 2017 roku? Do końca września musisz go wybrać. A co zrobić, gdy jest Ci to nie na rękę? Czy można dogadać się z pracodawcą? I co będzie z zaległym urlopem po zmianie przepisów?

Co z niewykorzystanym urlopem?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownicy muszą do końca września bieżącego roku wykorzystać zaległe dni urlopowe z 2017 roku. Co istotne, pracownik i tak każdorazowo musi uzyskać zgodę od pracodawcy, nie może sam zadecydować o niepojawieniu się w pracy.

Lecz – z drugiej strony – nieudzielenie urlopu wypoczynkowego do 30 września kolejnego roku kalendarzowego może skutkować karą grzywny dla przedsiębiorcy. Jest to bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, za które można dostać mandat w wysokości nawet do 30 000 zł. Dlatego podsumowując: pracownik musi wybrać zaległy urlop, pracodawca musi mu go udzielić, ale najpierw razem muszą zgodnie ustalić jego termin.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop?

Co jest istotne, pracodawca, aby uniknąć konsekwencji prawnych i finansowych, może wysłać pracownika na przymusowy urlop w terminie jemu odpowiadającym. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w przypadku urlopu zaległego, przedsiębiorca nie musi uzgadniać ze swoim podwładnym terminu. Co więcej, przepisy jasno określają, że można wysłać pracownika na obowiązkowe wolne, nawet jeśli ten nie wyraża na to zgody.

zobacz także:  Kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy?

Czy można przesunąć zaległy urlop?

A co zrobić, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu? Czy może się dogadać z pracodawcą? Jeśli zostanie złożony jasno określony, pisemny wniosek o przesunięcie urlopu, pracodawca może wyrazić na to zgodę – wtedy nie ryzykuje sankcjami finansowymi za niedostosowanie się do przepisów.

Wielu pracowników zastanawia się również, czy może zostać im przyznany ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop. Ten przysługuje im jednak tylko wtedy, gdy spowodowane jest to wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy o pracę, nie obowiązuje natomiast w trakcie trwania stosunku pracy.

Niewykorzystany urlop przepadnie – zmiany w Kodeksie Pracy

Jak już o tym pisaliśmy, w 2019 roku zaczną obowiązywać zmiany w Kodeksie Pracy. Jedne z najważniejszych postanowień dotyczy zaległego urlopu – będzie można go wykorzystać nie do 30 września, jak dotychczas, lecz do końca pierwszego kwartału. W innym wypadku dni wolne przypadną. Ma to zapobiec „kolekcjonowaniu” urlopu. Przesunięcia będzie można dokonać tylko w wyjątkowych okolicznościach, a i wtedy dni wolne powinny podlegać szybkiemu wykorzystaniu.

Zmiany, których możemy się spodziewać na początku przyszłego roku mają zwiększyć uprawnienia kierownicze pracodawcy. W tym wypadku sytuacje, w której pracownik odmawia wykorzystania urlopu za poprzedni rok kalendarzowy nie będą już tak często miały miejsce.

zobacz także:  Zmiany w Kodeksie Pracy. Czy niewykorzystany urlop przepadnie?

komentarze 2

  1. Stanisław pisze:

    Zmiana całkowicie bez sensu. Co jest złego w „kolekcjonowaniu” dni urlopowych?

  2. Marek pisze:

    Też jestem tego zdania, że jak ktoś chce to niech chomikuje urlop. Potem jak będzie chciał wykorzystać to i tak musi go ująć w planach urlopowych

Dodaj Twój komentarz