niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Czym jest operat szacunkowy? Dlaczego warto go wykonać?

Dom z klocków

Kompendium wiedzy dotyczącej transakcji kupna, sprzedaży czy też wynajmu nieruchomości dla wielu z nas owiane jest tajemnicą wielu obco brzmiących pojęć. Podejmując negocjacje w kwestii ceny domu, mieszkania warto wiedzieć do czego odnosi się pojęcie operatu szacunkowego, jakie ma dla nas znaczenie w praktyce. Czym jest operat szacunkowy, co powinien zawierać i z jakich względów warto go wykonać?

Czym jest operat szacunkowy?

To dokument urzędowy sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego na temat wartości konkretnej nieruchomości. Wykonywany jest wyłącznie w formie pisemnej, zawiera określoną w przepisach treść merytoryczną, rodzaje analiz oraz obliczeń, przedstawiony tam powinien być sposób dokonania wyceny nieruchomości.

Musi zawierać, przede wszystkim precyzyjne określenie nieruchomości, cel, zakres oraz źródła będące podstawą informacji na temat danej posesji czy lokalu. Właściwie sporządzony musi również nawiązywać do analizy lokalnego rynku nieruchomości, powinna zostać w nim zamieszczona informacja o przeznaczeniu nieruchomości wynikającym z planu zagospodarowania przestrzennego.

W jakich sytuacjach należy sporządzić operat szacunkowy?

Wykonywany jest praktycznie we wszystkich sytuacjach, w których konieczna jest wiedza na temat wartości nieruchomości. Najczęściej mamy do czynienia z tym terminem kiedy ubiegamy się w banku o kredyty mieszkaniowe lub pożyczki hipoteczne. Warto pamiętać, że operat szacunkowy określający wartość nieruchomości to jeden z ważniejszych czynników warunkujących kredyt hipoteczny w oczekiwanej wysokości.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy czy debet na koncie?

Z uwagi na to, że zwykła opinia rzeczoznawcy nie ma mocy prawnej, nie stanowi dokumentu urzędowego operat szacunkowy staje się niezbędny, nie tylko kiedy chcemy sprzedać lub kupić nieruchomość ale również w sytuacjach zabezpieczenia kredytu hipotecznego, egzekucji z nieruchomości. Konieczny jest również w przypadku podziału majątku, ustalaniu masy spadkowej, darowizny, odszkodowania żądanego ze strony gminy, aktualizowania opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Dlaczego warto wykonać operat szacunkowy?

Operat szacunkowy odpowiednio i rzetelnie wykonany, zgodnie z wszystkimi wymogami formalnymi, budzi zaufanie w kwestii wyniku wyceny, jest gwarancją jej wiarygodności. Przedłożenie takiego dokumentu, w wielu sytuacjach na gruncie prawnym, przyspiesza toczące postępowanie.

Kiedy sprzedajemy nieruchomość operat daje nam możliwość poznania realnej wartości nieruchomości, co pozwala na jej wystawienie do sprzedaży za nieco wyższą cenę a następnie ostateczne jej obniżenie do poziomu z wyceny.

Warto wiedzieć, że zdecydowanie bardziej korzystną opcją w sytuacji ubiegania się o kredyt hipoteczny jest samodzielny wybór rzeczoznawcy, który sporządzi operat szacunkowy. Dokument, który zostaje zlecony przez bank stanowi jego własność a kredytobiorca nie posiada żadnych praw w stosunku to takiego operatu. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego banku możemy skorzystać z kalkulatora dokumentów do kredytu hipotecznego, który wygeneruje listę potrzebnych dokumentów, które musimy dostarczyć ubiegając się kredyt.

zobacz także:  Ile kosztuje kastracja psa? Ceny popularnych usług weterynaryjnych dla psów

1 komentarz

  1. janke pisze:

    operat szacunkowy przydaję się do jeszcze więcej liczby spraw, które mogą się trafić nawet później, wiec polecam go zrobić

Dodaj Twój komentarz