Zaciągniecie kredytu, zwłaszcza na wysoką kwotę i długi okres, bywa trudne i stresujące. Niewielu kredytobiorców posiada wiedzę, która powala im na wybranie najlepszego spośród dostępnych na rynku produktów. Czy pośrednik kredytowy może ułatwić podjęcie decyzji i usprawnić proces kredytowy?
- Kim jest pośrednik kredytowy?
- Jak wygląda współpraca z pośrednikiem kredytowym?
- Jak wybrać pośrednika kredytowego?
Kim jest pośrednik kredytowy?
Pośrednik finansowy jest zawodem, który zdefiniowano w Kodeksie Cywilnym. Określono tam, że jest to osoba prowadząca działalność gospodarczą lub zawodową związana z zajmowaniem się formalnościami za osoby, które ubiegają się o kredyt. Pośrednik kredytowy na przykładzie Helikon: analizuje, dobiera i przedstawia propozycje kredytowe, przeprowadza prace przygotowawcze, negocjuje warunki kredytu oraz zawiera umowy kredytowe w imieniu kredytobiorcy. Oznacza to, że ma on prawo do dokonywania czynności prawnych lub faktycznych za swojego klienta. Kredytobiorca nie ponosi kosztów pracy pośrednika kredytowego. Otrzymuje on wypłatę od banku lub firmy kredytowej, w której zostało zaciągnięte zobowiązanie, najczęściej na zasadzie prowizji. Główną grupą klientów pośredników są osoby zainteresowane produktem hipotecznym, gdzie konieczne jest dopełnienie wielu skomplikowanych formalności. Ponadto na rynku znaleźć można także doradców kredytowych. Nie są to tożsame pojęcia, ponieważ doradca otrzymuje zapłatę od klienta za konsultację, nawet gdy ostatecznie nie skorzysta on z propozycji przedstawianych przez niego.
Jak wygląda współpraca z pośrednikiem kredytowym?
Współpraca klienta z pośrednikiem możne wyglądać w każdym przypadku inaczej, ponieważ to osoba zainteresowana wsparciem określa jej zasady oraz zakres. Przed spotkaniem z pośrednikiem warto przygotować dokładny opis poszukiwanego produktu (okres kredytowania, kwota, procent wkładu własnego etc.). Na podstawie tych danych pośrednik będzie mógł wyszukać najkorzystniejsze oferty. W przypadku zdecydowania się na konkretny produkt pośrednik służy pomocą w złożeniu wniosku. Jak wspomniano wcześniej, może także zrobić to w imieniu swojego klienta. Jest to kwestia ustalana indywidualnie pomiędzy pośrednikiem a kredytobiorcą. Skorzystanie z oferty pośrednika może stanowić bardzo korzystne rozwiązanie dla kredytobiorcy, dzięki któremu uniknie wielu stresujących sytuacji podczas procesu kredytowego, jednak warto pamiętać, by wybrać dobrego specjalistę. Sprawdź niżej, na co zwrócić uwagę.
Jak wybrać pośrednika kredytowego?
Usługi pośredników kredytowych cieszą się coraz większą popularnością, dlatego można znaleźć coraz więcej osób zajmujących się tą branżą. Jak wybrać najlepszego pośrednika? Na co zwrócić uwagę? Pierwszym ważnym aspektem jest liczba proponowanych przez niego produktów. Im większy przekrój banków, instytucji pozabankowych oraz ofert, tym większa szansa na wybranie spośród nich najbardziej wartościowego oraz na bezstronność pośrednika, ponieważ klient nie musi zdecydować się na wskazaną przez niego ofertę, a może wybrać ją samodzielnie. Zgodnie z ustawą pośrednicy są zobowiązani do przedstawienia minimum 3 propozycji oraz 1 rekomendacji, czyli najlepszego produktu w ich obiektywnej ocenie. Dobrym pomysłem jest wybranie biura, które korzysta z innowacyjnych metod oraz systemów. Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób komunikacji pośrednika z klientem. Powinien on wyjaśniać wszelkie skomplikowane kwestie jasnym językiem oraz spróbować wczuć się w sytuację swojego klienta. Warto zdecydować się na osobę z dużym doświadczeniem w kwestii danych kredytów. Niemożliwe jest, by pośrednik był specjalistą od wszystkich typów zobowiązań. Aby zweryfikować jego umiejętności, można poprosić o referencje i sprawdzić przynajmniej jedną z nich.
Jak dla mnie dużo bardziej godni zaufania są doradcy kredytowi, pośrednicy wydaje mi się, że sprzedadzą wszystko, nawet chłam…
Współpraca z pośrednikiem kredytowym może być bardzo pomocna… W szczególności, jeśli ktoś nie jest pewny, w jakim banku powinien wziąć kredyt. Taki pośrednik pomoże przeprowadzić laika przez cały ten proces bezboleśnie 😀