środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje wymiana łożyska w pralce? Jak rozpoznać wadliwe łożysko w pralce?

Panel pralki

Nawet najlepsze urządzenia znanych marek prędzej czy później ulegają uszkodzeniu. Wiele usterek na szczęście da się naprawić, jednak bywa, że bardziej opłaca się zakup nowego sprzętu niż wymiana kolejnych elementów. W pralkach mówi się najczęściej o wadliwym łożysku. Jak rozpoznać taką usterkę i ile kosztuje wymiana łożyska?

Uszkodzone łożyska w pralce – najczęstsza usterka

Podczas regularnego użytkowania pralki w znacznej mierze obciążane są łożyska bębna tego urządzenia. To właściwie dzięki nim bęben się obraca, a nasze pranie przechodzi przez kolejne etapy: prania wstępnego, prania właściwego, płukania i wirowania. Wiele osób słysząc o uszkodzonych łożyskach decyduje się na naprawę lub wymianę pralki. Koszt wymiany tych elementów przez fachowców nie należy do najniższych, ale naprawę można wykonać samodzielnie. Zajmie ona niestety sporo czasu i wysiłku, jednak pozwoli na znaczną oszczędność. Naprawa w serwisie to koszt rzędu ok. 700 zł, a w tej cenie można już kupić nową pralkę, dlatego niewiele osób decyduje się na poszukiwania specjalistów decydując się np. na kredyt na nowe urządzenie.

zobacz także:  Ile długów mają Polacy, dlaczego nie spłacają długów?

Objawy uszkodzonych łożysk w pralce

Objawy uszkodzonych łożysk są dosyć charakterystyczne i trudno je przeoczyć. Lepiej ich nie lekceważyć, ponieważ zwlekanie z wymianą może doprowadzić do dalszego uszkodzenia urządzenia. Na początku pojawia się hałas, który staje się irytujący. Co ważne, z każdym praniem będzie on narastał, dopóki nie naprawimy usterki. Zbyt długie zwlekanie z naprawą doprowadzi do wymiany kolejnych części, co przestanie być opłacalne. Kolejnym objawem zatartego łożyska jest wolniejsze obracanie się bębna. To z kolei wpływa na efektywność prania. Słabsze obroty mogą przyczynić się do gorszego odsączania wody z ubrań. Co ciekawe, o uszkodzonym łożysku mogą świadczyć także zwiększone rachunki za prąd. Silnik po prostu będzie potrzebował więcej mocy, aby wykonać pełne obroty, co przełoży się na wyższe zużycie energii.

Zwlekanie z wymianą łożysk w pralce

Z naprawą łożysk w pralce lepiej się spieszyć, ponieważ zwlekanie spowoduje uszkodzenie kolejnych elementów, których wymiana będzie jeszcze bardziej kosztowna lub doprowadzi do konieczności zakupu nowego AGD. Co może się zepsuć od prania z uszkodzonymi łożyskami? Przede wszystkim silnik pralki, pasek klinowy, układ zawieszenia, koło pasowe, a nawet sam bęben.

zobacz także:  Ile kosztuje prowadzenie fanpage? Co wpływa na cenę obsługi firmowego konta na Facebooku?

Wymiana łożyska w pralce – samodzielnie czy w serwisie?

Wymiany łożysk w pralce można dokonać samodzielnie, jeśli ma się podstawową znajomość z zakresu majsterkowania. Wymaga to czasu, ale i miejsca, ponieważ pralkę trzeba rozebrać na części pierwsze. Warto przy tym wszystko to dokumentować robiąc np. zdjęcia, żeby później złożyć wszystko w pasującą całość. Same łożyska nie należą do szczególnie drogich elementów, wszystko zależy też od modelu pralki. Koszty naprawy w serwisie są natomiast dosyć wysokie. Przeważnie jest to kilkaset złotych, z tego powodu niektórzy nie decydują się na taką wymianę łożysk, a wolą zainwestować w nową pralkę.

komentarze 2

 1. Marcin pisze:

  Ja wymienił bym za 250 300*zależy jaki model512557448

  • Agnieszka pisze:

   Jestem zainteresowana ofertą.
   Potrzebuję wymienić łożyska w pralce LG Direct Drive 7kg WD-10391TDK

Dodaj Twój komentarz