wtorek, 13 kwietnia 2021
HotMoney
Samochód vintage

AC to dodatkowe ubezpieczenie samochodu, z którego coraz chętniej korzystają kierowcy. Jest ono dobrowolne i chroni mienie wraz z jego wyposażeniem na wypadek kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia auta. Zakres praw i obowiązków wynikających z AC warunkowane jest przez konkretną firmę ubezpieczeniową. Jakie warunki należy spełnić, aby wykupić polisę i czy można mieć auto-casco jeżdżąc starym samochodem?

Auto-casco, czyli co?

Auto-casco to forma ubezpieczenia pojazdów mechanicznych jak samochody czy motocykle od wielu zdarzeń losowych. W przeciwieństwie do OC, polisa ta jest dobrowolna i nie ma przymusu, by ją wykupić. Warto jednak to zrobić, ponieważ AC przydaje się w wielu sytuacjach, np. gdy komuś zostanie skradziony lub zniszczony samochód.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Szczegółowe warunki AC należy sprawdzać w konkretnych towarzystwach ubezpieczeniowych, ponieważ oferty mogą się od siebie różnić. Najczęściej AC obejmuje ochroną szkody, które powstały na skutek wypadku, kolizji, uszkodzenia pojazdu, kradzieży, pożaru, wybuchu, ale też działania różnych zjawisk atmosferycznych jak powódź, grad, huragan czy uderzenie pioruna. Dodatkowo taką ochronę można rozszerzyć, np. o pomoc przy wymianie koła, organizację i pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy itd.

Czego AC nie obejmuje?

Auto-casco nie obejmuje kradzieży pojazdu, do której doszło przez lekkomyślne postępowanie kierowcy. Tak samo jest w przypadku umyślnie spowodowanej szkody lub wywołanej pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. AC nie pokryje także uszkodzeń, które związane są z eksploatacją pojazdu lub gdy powstały one w wyniku naprawy i konserwacji.

Ubezpieczenie AC a wiek samochodu

Najłatwiej ubezpieczyć samochody nowe lub kilkuletnie. Nie oznacza to jednak, że starsze pojazdy nie mogą być objęte polisą. Właścicielom może być jedynie trudniej wykupić AC na takie wiekowe samochody czy motocykle. Większość firm ubezpieczeniowych nie sprzedaje auto-casco pojazdom, które mają więcej niż 15 lub nawet 10 lat. Istotna jest także aktualna wartość pojazdu, którą towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę.

AC dla starego auta – czy warto?

I tak, i nie. Wszystko zależy od wynegocjowanej umowy i tego, ile jesteśmy w stanie zapłacić za AC. Wiele firm ubezpieczeniowych wymaga udziału własnego w szkodzie, może to być na przykład 15% lub nie mniej niż określona kwota. Ograniczenia mogą dotyczyć także amortyzacji części, może być ona pomniejszona procentowo o każdą część, którą trzeba będzie wymienić. To wszystko obniża wartość AC i sprawia, że staje się ono mniej opłacalne dla kierowcy. Można jednak zdecydować się na droższą polisę, która nie będzie wymagała wkładu własnego, w dodatku naprawa odbędzie się bezgotówkowo i zniesiona będzie amortyzacja części. Takie rozszerzone AC również może być udzielone, ale będzie ono sporo droższe, co przy obowiązkowym OC podniesie koszty utrzymania samochodu. Kompleksowe AC starego auta może bowiem wynieść nawet ponad 1000 zł.

komentarze 4

    Dodaj Twój komentarz