poniedziałek, 16 września 2024
HotMoney

Czy małoletnie dzieci mogą mieć długi? Jakie konsekwencje grożą dzieciom i rodzicom za długi dzieci?

Dziecko z bańką mydlaną

Posiadanie dzieci związane jest z szeregiem wydatków, które rosną odpowiednio w miarę dorastania naszej pociechy. Stajemy na głowie w chęci zapewnienia im najlepszego bytu, staramy się zagwarantować bezpieczny start w życie. Co jednak w sytuacji kiedy okazuje się, że dziecko ma długi? Jakie następstwa związane są z długami małoletniego?

Do jakiego wieku dziecko nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny?

Z chwilą urodzenia każdy z nas nabywa zdolność prawną, jednak nie jest ona równoznaczna z pojęciem zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że od momentu przyjścia na świat do trzynastego roku życia nasze dzieci nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny.

Za wszelkie szkody, które zostały wyrządzone przez małoletniego odpowiadają jego rodzice lub opiekunowi prawni. W konfliktowej sytuacji osoba, która została poszkodowana przez działanie i zachowanie naszej pociechy może zażądać od nas odszkodowania.

zobacz także:  Czy trzeba wymienić prawo jazdy po zmianie przepisów w 2019 roku?

Czy trzynastolatek może zawierać umowy?

Funkcjonujący w świecie wirtualnym nastolatkowe często chcą samodzielnie rejestrować się w płatnych serwisach, dokonywać zakupów online na portalach aukcyjnych. Jest to możliwe od chwili ukończenia przez dziecko trzynastego roku życia, ponieważ nabywa wtedy ograniczoną zdolność do czynności prawnych. I tak zawarta przez nastolatka umowa będzie ważna, jednak do jej zawarcia jest wymagana nasza zgoda. W tym przypadku wszelkie długi wynikające ze zobowiązań, na które nie wyraziliśmy zgody nie zaistnieją.

Jakiego rodzaju długi może mieć dziecko?

Są jednak długi, które mogą obciążyć nasze dzieci. Małoletni może odziedziczyć dług spadkowy. Zakres osób, które są uprawnione do ustawowego dziedziczenia jest bardzo szeroki. Istnieje więc możliwość, że nasze dziecko może zostać spadkobiercą osoby, której nigdy nie poznało. Problem pojawia się kiedy w skład spadku wchodzą długi po zmarłym, często są to zaciągnięte zobowiązania jak pożyczki pozabankowe.

Ważne, że ustawodawca chroni dzieci przed ponoszeniem odpowiedzialności za długi z własnego majątku. W sytuacji kiedy dziecko odziedziczyło spadek to przyjmuje go z dobrodziejstwem inwentarza, tzn. odpowie za spadkowe długi tylko do wartości dziedziczonego mienia. Warunkiem jest tutaj brak złożenia odmiennego oświadczenia przez rodziców dziecka. Dlatego nie należy się obawiać, że dziecko będzie musiało spłacać dług z własnego majątku, rodzice również nie opowiedzą za ten dług.

zobacz także:  Upadłość konsumencka - kto i na jakich warunkach może ogłosić?

Od jakiego wieku dziecko może dziedziczyć?

Przepisy kodeksu cywilnego określają, że dziedziczymy jeszcze przed przyjściem na świat. Dziecko może zostać spadkobiercą już przed swoim urodzeniem, pod warunkiem że urodzi się żywe i w momencie śmierci spadkodawcy było już poczęte.

Czy można zapobiec dziedziczeniu długów przez dziecko?

Jeżeli rodzice dziecka uzyskali wiedzę o tym, że ich dziecko nabyło spadek mają możliwość złożenia przed sądem lub notariuszem oświadczenia o odrzuceniu spadku. Ważne, aby dochować terminu 6 miesięcy od chwili kiedy dowiedzieliśmy, że dziecko będzie dziedziczyć. Na złożenie takiego oświadczenia musi wyrazić zgodę sąd opiekuńczy, ponieważ brany jest tutaj pod uwagę interes dziecka. Jeżeli sąd uzna, że przyjęcie spadku będzie dla małoletniego bardziej korzystne, nie wyrazi na to zgody. Spadek, którego wartość znacznie przekracza wysokość długu, może być dla dziecka lokatą na przyszłość.

1 komentarz

  1. Pela pisze:

    Nie widzę sensu w odrzucaniu spadku, jeśli nie wiąże się z nim żadne ryzyko. Jeśli długi nie mogą przekroczyć wysokości mienia spadkowego, to przecież żaden problem.

Dodaj Twój komentarz