czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Co to jest split payment? Co warto wiedzieć o podzielonej płatności?

Obliczanie faktury

Mechanizm Podzielonej Płatności, bo tym właśnie jest Split Payment to model, który został wprowadzony w Polsce w 2018 roku i miał za zadanie walki z wyłudzeniami podatku VAT. Jak to właściwie działa? Kogo obowiązują nowe przepisy?

Czym jest split payment?

Split payment to nic innego jak specjalny mechanizm mający na calu podjęcie walki z oszustwami podatkowymi, związanymi z wyłudzaniem VAT. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców i tego, w jaki sposób starają się oni unikać płacenia właśnie tego podatku. Innymi słowy, podstawowym zadaniem tego modelu jest załatanie luki podatkowej i zwiększenie dochodów budżetu państwa. System podatkowy w Polsce niestety miał sporo niedociągnięć, co przedsiębiorcy skrupulatnie wykorzystywali.

Jak działa split payment?

Na czym właściwie polega mechanizm podzielonej płatności? Chodzi tutaj głównie o podzielenie faktury na odrębne rachunki bankowe, jeden będzie dotyczył wartości netto przekazanej na rachunek nabywcy danej usługi czy dobra oraz na kwotę podatku VAT, którą przelewa się na specjalny rachunek VAT należący do dostawcy. Z tego też powodu konieczne jest założenie specjalnego, drugiego konta w banku lub SKOK-u, który będzie dedykowany właśnie pod płatność podzieloną. Co więcej, na takie konto nie mogą wpłynąć inne środki niż tylko z tytułu podatku VAT – jest to tak zwany rachunek VAT.

zobacz także:  Na czym polega cesja leasingu samochodu? Czy to się opłaca?

Kogo obowiązuje mechanizm podzielonej płatności?

Według ustawy o podatku od towarów i usług, split payment ogranicza się jedynie do transakcji, które dokonywane są wyłącznie pomiędzy firmami, innymi słowy w relacji B2B. Nie działa on, a konkretnie nie jest on stosowany w przypadku rozliczeń między firmą a osobą prywatną. Co więcej, zgodnie z ustawą, mechanizm podzielonej płatności, choć zalecany, nie jest obowiązkowy i to tylko od przedsiębiorcy będzie zależało czy zdecyduje się on na jego zastosowanie. Jak się jednak okazuje, wielu przedsiębiorców ma spore wątpliwości co do split payment, głównie przez wzgląd na skomplikowane procedury i utrudniony dostęp do środków.

Jakie są zalety i wady split payment?

Mechanizm ten ma swoje wady i zalety. Większość przedsiębiorców obawia się przede wszystkim zamrożenia środków, ponieważ pieniądze przekazane na rachunek VAT nie są w pełnym dostępnie i przedsiębiorca musi wyjść z wnioskiem, aby określona kwota mogła zostać przelana na jego konto firmowe. Dostęp do rachunku VAT ma za to Urząd Skarbowy. Dodatkowo, aby korzystać ze split payment konieczne jest wystawienie specjalnej faktury z podzieloną płatnością, jeżeli dany przedsiębiorca posiada tylko rachunek ROR, a otrzyma fakturę z podzieloną płatnością, wówczas przelew zostanie odrzucony. Dodatkowo nie ma też możliwości dokonywania przelewów zbiorczych.

zobacz także:  Co wiesz o ZUS, czym zajmuje się ZUS? Jaka jest kondycja finansowa ZUS i jak rysuje się przyszłość ZUS-u?

Jakie są plusy? Przede wszystkim możliwość zmniejszenia zobowiązania podatkowego pod warunkiem, że wpłaty dokonywane są terminowo i przed czasem. Dzięki temu można uniknąć sankcji VAT i podwyższonych odsetek. Zwrot podatku VAT także następuje szybciej, ponieważ od momentu złożenia deklaracji, Urząd Skarbowy ma na to czas do 25 dni i bez możliwości przedłużania terminu. Nie ma także zasady solidarnej odpowiedzialności, czyli że za zobowiązania podatkowe sprzedawcy płaci także nabywca danej usługi czy towaru.

Dodaj Twój komentarz