czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Leasing samochodowy czy wynajem długoterminowy auta – co się lepiej opłaca?

samochody stojące w korku

Wiele firm decyduje się na leasing lub wynajem długoterminowy samochodów, z których korzystają ich pracownicy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na stosunkowo częstą wymianę aut na nowe bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów. Czym tak naprawdę jest leasingowanie samochodu i które rozwiązanie jest korzystniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy?

Co to jest leasing samochodu?

Zastanawiasz się na czym polega leasing samochodowy? To proste, leasingowanie samochodu to nic innego jak użytkowanie go za wynagrodzeniem przez określony czas oraz na warunkach, które zostały zawarte w umowie. Cechą charakterystyczną leasingu jest możliwość wykupienia samochodu, który był do tej pory leasingowany, w przeciwnym wypadku należy go zwrócić po upływie określonego czasu. Leasingodawca ma możliwość narzucenia leasingobiorcy pewnych ograniczeń związanych ze sposobem użytkowania samochodu. Ponadto odpowiedzialny jest on za dokonywanie napraw oraz serwisowanie samochodu, gdyż osoba wynajmująca nie może samodzielnie dokonywać żadnych zmian w aucie.

zobacz także:  Ranking kont osobistych październik 2019

Wynajem długoterminowy samochodów

To rozwiązanie jest alternatywą dla leasingu, która polega na tym, że po zakończeniu umowy nie musimy wykupywać samochodu, którego do tej pory używaliśmy. Wynajem długoterminowy wiąże się także z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi przebiegu pojazdu. W przypadku przekroczenia określonej w umowie ilości przejechanych kilometrów, użytkownik będzie musiał liczyć się z dodatkowymi opłatami, dlatego już na etapie zawierania umowy warto dobrze oszacować to, ile może wynosić roczny przebieg pojazdu. Decydując się na wynajem długoterminowy należy również zdecydować się na konkretny wariant serwisowy. Chodzi przede wszystkim po czyjej stronie będzie znajdował się obowiązek dokonywania przeglądów pojazdu oraz ewentualnych napraw.

W związku z wieloma zmiennymi trudno określić ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu. Cena zależy m.in. od tego jak długo ma trwać umowa, jaki samochód chcemy wynająć (marka, model) oraz która strona umowy będzie zajmowała się serwisem.

Leasing czy wynajem długoterminowy – co opłaca się bardziej?

Zarówno leasingowanie samochodu, jaki wynajem długoterminowy mają swoje wady i zalety. Należy przy tym pamiętać, że dla jednego przedsiębiorcy coś może być atutem, a drugi uzna to za mankament. Leasing samochodu jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy planujemy wykup samochodu po upływie umowy. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza ze względu na to, że cena takiego pojazdu może wynosić nawet 1 procent jego wartości. Wybierając wynajem długoterminowy teoretycznie również możemy mieć możliwość wykupienia samochodu, jednak jego cena będzie znacznie wyższa i prawdopodobnie wyniesie tyle, co jego rzeczywista wartość rynkowa.

zobacz także:  Oszustwa na Facebooku - na co uważać, w co lepiej nie klikać?

Z czego wynika ta różnica? Otóż raty leasingu są znacznie wyższe od miesięcznych opłat, które musimy wnosić w przypadku wynajmu długoterminowego. Wynika to z faktu, iż w ratach leasingu wliczona jest spłata wartości użytkowanego samochodu, natomiast wynajmując auto płacimy tylko za jego użytkowanie. To, która opcja jest korzystniejsza zależy wyłącznie od decyzji konkretnego przedsiębiorcy.

Dodaj Twój komentarz