sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje projekt domu? Jak wybrać, od czego zależy cena?

Projekt domu

Jeśli planujesz budowę domu, to pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebować, jest projekt dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Samodzielne jego stworzenie jest nie tylko trudnym i czasochłonnym, ale czasami też niemożliwym do realizacji zadaniem. Do tego potrzebna jest wiedza, doświadczenie. A ile zapłacisz za zlecenie tej usługi ekspertom? Sprawdzamy.

Jak wybrać projekt domu?

Jeśli potrzebujesz projektu domu, masz dwie możliwości. Możesz zamówić jego wykonanie na indywidualne zlecenie lub wybrać gotowy z katalogu. Na co się zdecydować?

Za indywidualny projekt domu często muszą zapłacić osoby, które są właścicielami działek o nietypowym kształcie, wielkości czy ukształtowaniu terenu. W ich przypadku gotowe rozwiązania rzadko się sprawdzają. Bezpośrednia współpraca z architektem jest też dobrym wyborem dla tych, którym nie odpowiadają gotowe projekty, chcą, aby ich dom był w pełni dopasowany do ich wizji. I choć niewątpliwie z punktu widzenia funkcjonalności jest to jak najbardziej korzystna opcja, to jedna koszty z tym związane mogą okazać się zbyt duże.

zobacz także:  Chińska kryptowaluta, Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, Przecena złota i srebra

W takiej sytuacji można zastanowić się nad zakupem gotowego projektu domu. Zwykle jego koszt nie przekracza 3 000 zł (z uwzględnieniem dokumentacji architektonicznej), aczkolwiek należy uwzględnić, że konieczne może okazać się przystosowanie go do warunków zabudowy terenu, samej działki. Takie zmiany nazywane są adaptacją i mogą kosztować tyle samo, co sam projekt.

Bez względu na to, na co się zdecydujesz, pamiętaj, że projekt domu, oprócz rozkładu pomieszczeń i wyglądu zewnętrznego, powinien też uwzględniać możliwość montażu klimatyzacji czy odkurzacza centralnego.

Od czego zależy cena projektu domu?

O ile można podawać uśrednioną cenę gotowego projektu domu, to jeśli jest on wykonany na indywidualne zlecenie, określanie widełek cenowych jest zadaniem bezcelowym. Dlaczego? Ponieważ wpływ ma na to wiele czynników. Zwykle płaci się od metra kwadratowego i może to być zarówno 50 zł, jak i ponad 200 zł.

A od czego zależy cena? Wielkości projektowanego domu, regionu kraju oraz zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Wpływ na to ma również to, jak wycenia się sama pracownia architektoniczna. Im ma większe doświadczenie i renomę, tym więcej trzeba będzie zapłacić. Uwzględnić warto też czynności przedprojektowe, takie jak badania geotechniczne.

zobacz także:  Najtańszy kurier, jak znaleźć najtańsze przesyłki kurierskie?

Projekt domu jednorodzinnego – ile kosztuje?

Tak jak już wspominaliśmy, projekt domu każdorazowo wycenia się indywidualnie, nie da się tu podać gotowych cenników. Ale można przyjąć pełne założenia, co my postaramy się zrobić.

W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 100 mkw. i prostej konstrukcji murowanej, trzeba będzie zapłacić ok. 6 000 zł. Co wchodzi w ten koszt? Stworzenie architektury, konstrukcji oraz instalacji wewnętrznych. Przy czym architekt może wymagać przeprowadzenia badań geologicznych oraz dostarczenia mapy do celów projektowych.

Po drugiej stronie mamy gotowe rozwiązania, które mogą być o ponad połowę tańsze. Tylko – trzeba pamiętać o adaptacji projektu. To sprawia, ze ceny mogą być tak naprawdę bardzo do siebie podobne, przy założeniu, że biuro architektoniczne nie posiada wygórowanego cennika.

komentarze 2

  1. Kalina pisze:

    Dobrze wiedzieć ile mniej więcej trzeba naszykowac się na wydatek, a fakt dom duży wieksze koszta.

  2. Aga pisze:

    My jak stwierdziliśmy,że najwyższy czas już zacząć się budować to długo szukaliśmy odpowiedniego projektu domu. Jak już w końcu go wybraliśmy i wybudowaliśmy to pojawił się problem urządzania domu. wtedy na pomoc przyszła nam nasza znajoma, która projektowanie wnętrz online zaproponowała nam. I faktycznie dzięki tej niej mogliśmy mniej więcej poznać koszt urządzania oraz dowiedzieliśmy się co jest trendy a co nie

Dodaj Twój komentarz