wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje kot brytyjski? Cena kupna kota i koszty utrzymania

koszty-utrzymania-kota-brytyjskiego

Duży, pogodny i cierpliwy. Kot brytyjski to jedna z najczęściej wybieranych ras. Nie wymaga zbytniej pielęgnacji, a do tego szybko aklimatyzuje się w nowym otoczeniu. To także ogromny łakomczuch, więc przed zakupem warto sprawdzić, ile wydamy na jego wyżywienie i kocie akcesoria. Przeczytaj i zobacz, ile zapłacisz za kota brytyjskiego i za jego utrzymanie.

Kot brytyjski – o rasie

Kot brytyjski to rasa, którą najczęściej wybieramy jako naszego domowego przyjaciela. Brytyjczyki to inteligentne stworzenia o zrównoważonym charakterze. Świetnie sprawdzą się w roli kanapowego towarzysza, lubią być głaskane, jednak nie przepadają za noszeniem ich na rękach.

Te masywne koty występują w wielu kolorach. Do najbardziej popularnych kotów brytyjskich należą krótkowłose niebieskie. Dorosłe osobniki tej rasy mogą ważyć od 5 do nawet 9 kilogramów, a ich średnia długość życia to około 12 lat.

Ile kosztuje kot brytyjski?

To, ile zapłacimy za kota, zależy głownie od miejsca, w którym zamierzamy go kupić. Na początek warto sprawdzić pobliskie schroniska. Choć, jak wiadomo, znalezienie rasowego kota w takim miejscu graniczy z cudem… Z kolei na serwisach ogłoszeniowych znajduje się mnóstwo ofert sprzedaży brytyjczyków. Cena takich kotów to najczęściej od 1200 do 3000 złotych, w zależności od tego czy zwierzę posiada rodowód. Jednak najlepiej jest kupić kota brytyjskiego bezpośrednio z hodowli. Cena takich brytyjczyków przeważnie nie przekracza 3000 złotych.

zobacz także:  Ranking kont osobistych listopad 2019
kot-brytyjski-ile-kosztuje

O czym pamiętać przed kupnem kota?

Zanim przyprowadzimy naszego pupila do domu, powinniśmy zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze dla niego przedmioty. Do podstawowych akcesoriów dla kota należy: kuweta, żwirek, łopatka (która pomoże usunąć nieczystości z kuwety), legowisko i miski. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w transporter dla kota, obroże, drapak, zabawki, a także akcesoria do pielęgnacji. Na szczęście brytyjczyki ze względu na dość krótką sierść nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy je raz na tydzień przeczesać szczotką.

A jaką karmę powinniśmy kupować dla kota brytyjskiego? Brytyjczyki to zdrowa i silna rasa. Jednak mają dużą tendencję do tycia, dlatego musimy pilnować, aby ich nie przekarmić. Najlepszym pożywieniem dla takich kotów będzie mokra karma dobrej jakości, z dużą zawartością mięsa i potrzebnych kotu witamin i składników mineralnych. Niestety takie pożywienie również nie należy do najtańszych…

Koszty utrzymania kota brytyjskiego

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie kota brytyjskiego? W przybliżeniu, możemy powiedzieć, że podstawowe wydatki wyniosą około 200-300 złotych. Dodatkowo raz w roku powinniśmy iść z naszym kotem na szczepienie i odpowiednie badania. Trzeba również pamiętać, że w pierwszym roku życia kota powinniśmy poddać go sterylizacji. Taki zabieg kosztuje średnio 150-250 złotych (w przypadku kotek) i 100-150 złotych (w przypadku kocurów). Dodatkowym wydatkiem są również wizyty u weterynarza. Mimo że koty brytyjskie są dosyć zdrową i odporną rasą, to jak każde stworzenie, czasem chorują.

zobacz także:  Lokata odnawialna i nieodnawialna – czym się różnią? Jakie banki oferują korzystne oprocentowanie lokat?

komentarze 3

  1. milka pisze:

    Przepiękne są te koty, niestety bardzo drogie. Może kiedyś sprawię sobie takiego.

  2. serafina pisze:

    Brytki są śliczne! Ale tylko jest kotów w schroniskach, że nie zdecydowałabym się na zakup rasowego. Szczególnie, że to nie tylko kwestia samego zakupu, ale jeszcze utrzymania go.

  3. cat lady pisze:

    Bardzo mi się podobają brytyjczyki. Chciałam kiedyś mieć takiego kota, ale wybór padł na persa. Też pięknego 🙂

Dodaj Twój komentarz