wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje prawo jazdy? Rodzaje i ceny prawa jazdy

Samochód w trasie

Ceny zrobienia prawa jazdy są dosyć zróżnicowane. W znacznej mierze zależą od tego, na jaki pojazd chcemy zdobyć uprawnienia i w jakim mieście. Najwyższe ceny są oczywiście w dużych miastach, jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Szczecin. Ile kosztuje prawo jazdy na tira, na motor czy na samochód osobowy?

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?

To najpopularniejszy rodzaj zdobywanych uprawnień. Posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawnia do kierowania nie tylko samochodem osobowym, ale też samochodem z przyczepą, przyczepą lekką, motocyklem do 125 ccm, czterokołowcem lekkim, czterokołowcem do 550 kg oraz ciągnikiem i ciągnikiem z przyczepą lekką. Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B?

Cena prawa jazdy zależy od miasta, w którym realizuje się kurs. Średnia cena w większości ośrodków to 1 700 zł, jednak to oczywiście nie reguła. Najtańsze kursy na prawo jazdy znaleźć można w Kielcach, tam płaci się 1 200 – 1 300 zł. Najdroższe natomiast są w Poznaniu. Tam za kurs można zapłacić nawet ponad 2 000 zł. Wysokie ceny są także w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie i Wrocławiu. W cenie kursu jest 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych. Zazwyczaj kursanci dostają także materiały oraz testy przygotowujące do zdania egzaminu państwowego.

zobacz także:  Winiety - gdzie obowiązkowe, ile kosztują winiety?

Kolejnym wydatkiem jest sam egzamin. Część teoretyczna to wydatek rzędu 30 zł, natomiast część praktyczna kosztuje 140 zł.

Ile kosztuje prawo jazdy na „motor”?

Są różne warianty prawa jazdy na motocykl, głównie zależą one od rodzaju pojazdu. Wyróżnia się kategorię A na wszystkie motocykle bez ograniczeń na moc i pojemność. Średnia cena takiego kursu wynosi ok. 1 800 zł w zależności od miasta. Kurs kategorii A2, czyli na motocykle o mocy do 35 kW również kosztuje około 1 800 zł. Tańsze jest przygotowanie do zdania egzaminu kategorii A1, należy zapłacić za nie przeciętnie 1 600 zł. Ci, którzy zainteresowani są prawem jazdy kategorii AM zapłacą za kurs średnio 1 000 zł. Ceny egzaminów, w zależności od wybranej kategorii, wynoszą od 170 do 210 zł za część teoretyczną i praktyczną.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. C?

Prawo jazdy kategorii C uprawnia do kierowania pojazdami o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Mogą to być samochody ciężarowe bez ograniczeń wagowych, przyczep lub naczep. Kurs na prawo jazdy kategorii C wynosi średnio 2 500 zł, a cena egzaminu to 230 zł.

zobacz także:  Czy trzeba wymienić prawo jazdy po zmianie przepisów w 2019 roku?

Ile kosztuje prawo jazdy C+E?

Prawo jazdy kategorii C+C przez niektórych błędnie określane jest jako „prawo jazdy na tira”. Za kurs przygotowujący do kierowania takim pojazdem należy zapłacić około 2 500 zł. Uprawnia on do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t łącznie z naczepą lub przyczepą, a także prowadzenia pojazdów złożonych z ciągnika rolniczego z przyczepą lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą. Po kursie należy przystąpić do egzaminu państwowego w ośrodku ruchu drogowego, który kosztuje 245 zł.

Dodaj Twój komentarz