środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego? Kiedy trzeba wymienić dowód?

recepcja

Musisz wymienić dowód osobisty na nowy? Nie wiesz jednak, jak wygląda cała procedura? A co najważniejsze – z jakimi kosztami się to wiąże? Kiedy tak w ogóle trzeba wymienić dowód? Podpowiadamy!

Dowód osobisty a prawo

Dowód osobisty to dokument, który służy stwierdzaniu tożsamości konkretnej osoby. Oprócz tego poświadcza jej polskie obywatelstwo, a także uprawnia do przekraczania granic Unii Europejskiej. Za wydanie dowodu osobistego odpowiada gmina.

Zgodnie z prawem dowód osobisty ma obowiązek posiadać każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej. Co więcej, tyczy się to osób zamieszkujących terytorium kraju. Jeśli ktoś straci obywatelstwo polskie, musi natychmiast zwrócić dokument.

Co istotne, dowód osobisty może posiadać osoba małoletnia, która jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu?

W związku z tym, że jest to dokument, który obowiązkowo musi posiadać każda dorosła osoba, jego wydanie jest bezpłatne. Odpowiedzialna za wydanie dowodu osobistego jest gmina. To właśnie do urzędu należy złożyć wniosek. Można też zrobić to za pośrednictwem Internetu.

zobacz także:  Dowód osobisty: gdzie wyrobić, co jest potrzebne, ile kosztuje?

Jednak aby móc wyrobić dowód osobisty, konieczne jest posiadanie zdjęcia. Co więcej, musi ono być aktualne. Tak więc jako koszt dowodu można zaliczyć opłatę za wykonanie fotografii, czyli około 20 zł.

Termin ważności dowodu osobistego

To, ile ważny będzie dowód osobisty zależy od wieku. Osoby małoletnie, które nie ukończyły 5 lat otrzymują dokument na 5 lat. Po tym czasie każdy kolejny dowód osobisty będzie miał ważność 10 lat.

Co ciekawe, osoby po 65. roku życia, które otrzymały plastikowy dowód osobisty przed 1 marca 2015 roku mogły otrzymać go bezterminowo.

Kiedy trzeba wymienić dowód?

Wymienić dowód osobisty na nowy należy w kilku sytuacjach. Przede wszystkim wówczas, gdy dojdzie do zmiany wizerunku twarzy, która uniemożliwi identyfikację.

Dowód osobisty należy również wymienić, gdy osoba trzecia znalazła go i przekazała go do urzędu lub placówki dyplomatycznej.

Należy zawnioskować o nowy dokument również wówczas, gdy uległ znacznemu zniszczeniu.

Zmiana danych osobowych, na przykład w wyniku zawarcia małżeństwa, również sprawia, że należy wymienić dokument.

zobacz także:  Ile kosztuje remont mieszkania?

Oczywiście o nowy dowód należy zawnioskować, jeśli stracił on ważność. A ile kosztuje wymiana dowodu osobistego po jej utracie? Czy jest jakaś opłata?

Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego po utracie ważności?

To nie powinno budzić żadnych wątpliwości. Wymiana dowodu osobistego po utracie ważności jest bezpłatna. W zasadzie obecnie gminy nie pobierają opłat z tytułu wydania dowodu osobistego. Niezależnie od tego, jaka byłaby przyczyna zmiany. Nawet, jeśli chce się wymienić dowód na taki z warstwą elektroniczną – nic się nie zapłaci.

Co zrobić, by wymienić dowód osobisty?

Niezależnie od powodu, z jakiego ma zostać wymieniony dowód osobisty, nowy dokument można uzyskać w ten sam sposób. Należy złożyć wniosek. Można to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Co więcej, wniosek da się złożyć także przez Internet.

Do wniosku należy załączyć kolorową fotografię o wymiarach 35×45 mm wykonaną na jednolitym jasnym tle, odwzorowującą naturalny odcień skóry. Pozycja ma być frontalna z zachowaniem symetrii w pionie. Nie wolno na zdjęciu mieć nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Należy patrzeć na wprost z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i z zamkniętymi ustami.

zobacz także:  Kredyt na mieszkanie warto przemyśleć

Dodaj Twój komentarz