Płatności mobilne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, przez co banki, nie chcąc pozostawać w tyle, wprowadzają tę usługę. Wyjaśniamy, na czym polega BLIK, jak z niego korzystać i które banki umożliwiają płacenie telefonem.
Co to jest BLIK?
BLIK to krajowy system płatności mobilnych, który został zainicjowany przez Polski Standard Płatności. Dokonywać transakcji w ten sposób można od 2015 roku, choć wciąż nie każdy posiadacz konta bankowego wie, jak z tego korzystać i… że może nieść do dodatkowe korzyści. Ale o tym za chwilę. Płatności dokonuje się poprzez wpisanie kodu liczbowego, który zostaje automatycznie wygenerowany. A jak można z tego korzystać?
Jak korzystać z BLIK-a?
Z kodu BLIK można korzystać na kilka różnych sposobów. Aby jednak było to możliwe, należy mieć zainstalowaną aplikację mobilną banku. W niektórych przypadkach konieczne jest także aktywowanie tej usługi.
Najpopularniejsze jest dokonywanie płatności w internecie przy pomocy kodu BLIK. Co trzeba wtedy zrobić? Na początku zaznaczyć taką formę uregulowania transakcji. Następnie należy wygenerować kod w aplikacji, po czym wpisać go w odpowiednie miejsce. Na końcu musisz zaakceptować transakcję w telefonie.
BLIKiem możesz płacić także w sklepach stacjonarnych. Tylko tutaj trzeba pamiętać o tym, że nie każdy terminal płatniczy to umożliwia, warto się wcześniej dopytać sprzedającego, jak jest w danym przypadku. Przed zapłaceniem należy też poinformować go, że chcesz skorzystać z kodu BLIK. Tak jak poprzednio, najpierw trzeba go wygenerować, a następnie wprowadzić na klawiaturze terminala. Ostatnim krokiem jest akceptacja transakcji w aplikacji.
Z BLIKa możesz korzystać podczas wypłacania pieniędzy w bankomacie czy wpłacania pieniędzy we wpłatomacia. Ciekawą opcją jes przelewanie środków na numery telefonów. Wtedy pieniądze są od razu dostępne na koncie osoby, której je wysyłasz, niezależnie od tego, w jakim banku posiada rachunek.
BLIK – w których bankach?
Warto wiedzieć, że Polski Standard Płatności jest to spółka założona przez Alior Bank, ING, mBank, Millenium, PKO oraz Santander, a więc to te instytucje jako pierwsze wprowadziły płatności mobilne przy pomocy kodu BLIK. Ale z czasem dołączyły do nich także inne banki, takie jak m.in. Pekao, Credit Agricole, BNP Paribas czy T-Mobile Usługi Bankowe.
Obecnie jest to tak naprawdę już standard. A jak aktywować tę usługę? Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nie wymaga to podpisania żadnej dodatkowej umowy z bankiem. Jak już pisaliśmy wcześniej, trzeba mieć zainstalowaną w telefonie aplikację mobilną. Tam, po zalogowaniu, zwykle widoczna jest ikona BLIK. Wystarczy w nią kliknąć, aby wygenerować kod.
Co ciekawe, niektóre banki umożliwiają umieszczenie tej ikony na ekranie startowym aplikacji, co oznacza, że kod można uzyskać szybciej, bez logowania się do niej. Przy czym należy podkreślić, że kod ten jest ważny tylko przez kilkadziesiąt sekund, po tym czasie, niewykorzystany, wygasa. Nie musisz się więc obawiać, że osoba niepożądana z niego skorzysta.
Korzyści z płatności telefonem
Banki, aby zachęcić do korzystania z BLIKa, oferują dodatkowe korzyści za transakcje telefonem. Zwykle jest to money back, czyli zwrot części wydatków. W ostatnich miesiącach popularnością cieszy się także loteria Blikomania, w której można wygrać atrakcyjne nagrody. Choć jest już zakończona, można spodziewać się kolejnej edycji, dlatego warto śledzić informacje w banku.