wtorek, 28 stycznia 2025
HotMoney

Badania na Bałtyku, Polskie satelity… – przegląd 18 kwiecień 2019

zachód słońca nad morzem

Orlen prowadzi badania nad wiatrem na Morzu Bałtyckim, a tymczasem innego rodzaju badania zostaną przeprowadzone przez polskie satelity w przestrzeni kosmicznej.

Badania na Bałtyku

Spółka Baltic Power, należąca do grupy Orlen, prowadzi na obszarze posiadanej koncesji na Morzu Bałtyckim badania wietrzności i warunków środowiskowych. Uzyskane dane mają stanowić podstawę dla określenia potencjału planowanej inwestycji w morską elektrownię wiatrową. W celu dokonania pomiarów w centralnej części koncesji, około 30 km od linii brzegowej, na wysokości latarni morskiej w Stilo, zainstalowano pławę z lidarem, czyli urządzeniem działającym na podobnej zasadzie co radar, ale zamiast mikrofal wykorzystującym światło widzialne lasera. Badania mają dać odpowiedzi w kwestiach takich jak prędkość wiatru, jego siła, kierunek i turbulencje.

W ramach posiadanej przez siebie koncesji Orlen chce zbudować morską farmę wiatrową o mocy do 1200 MW. Jeszcze w tym roku koncern ma wybrać partnera, z którym będzie realizować tę inwestycję.

Polskie satelity w kosmosie

Z ośrodka NASA znajdującego się na wyspie Wallops wyleciały dwa polskie satelity. Oba urządzenia, wraz z satelitami badawczymi pochodzącymi z innych krajów, umieszczono wewnątrz statku kosmicznego Cygnus, wyniesionego na orbitę przez rakietę Antares 230.

zobacz także:  Oszustwa w kopalni kryptowalut, Chińska blokada Wikipedii... - przegląd 15 maj 2019

Polskie satelity mają przebywać w przestrzeni kosmicznej przez około rok, później spalą się w atmosferze. Przez ten czas zbudowany przez studentów KRAKsat ma jako pierwszy na świecie zbadać, czy ferrofluid, ciecz magnetyczna, wprawiony w ruch wirowy wywołuje zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity i czy można go wykorzystać do sterowania orientacją obiektów na orbicie.

Drugi satelita to komercyjny, obserwacyjny Światowid, który będzie monitorować powierzchnię Ziemi, w tym jakość powietrza i stan wód.

Zakaz eksportu ropy na Ukrainę

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew poinformował, że Rosja wprowadzi zakaz eksportu ropy i produktów naftowych na Ukrainę, a także rozszerzy embargo na dostawy niektórych produktów z Ukrainy do Rosji. Ustalany jest wykaz towarów, które od czerwca będzie można wywozić na Ukrainę jedynie dysponując odpowiednim pozwoleniem.

Ten krok ze strony rosyjskiego rządu ma stanowić odpowiedź na działania Ukrainy. 10 kwietnia władze w Kijowie ogłosiły rozszerzenie swoich sankcji handlowych wobec Rosji – objęły one między innymi towary takie jak mięso, ryby, herbata, mleko, ser, kawa i papierosy.

Przyczyna pożaru Notre Dame?

Badania nad przyczyną pożaru w katedrze Notre Dame wciąż trwają i raczej trudno się spodziewać, by miały szybko się zakończyć. Rzucono już jednak więcej światła na tę sprawę. Przedstawiciel policji, chcący zachować anonimowość, ujawnił, iż śledczy badający okoliczności wybuchu pożaru skłaniają się ku teorii, że przyczyną było zwarcie elektryczne. Na razie ze względów bezpieczeństwa nie pozwolili oni jeszcze na rozpoczęcie prac w katedrze i przeszukanie gruzu, trudno więc określić, kiedy możemy dowiedzieć się czegoś więcej.

zobacz także:  Ile kosztuje implant zęba? Ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba?

Dodaj Twój komentarz