Nie wszystkie osoby, które marzą o tym, by spełnić swoje marzenie o posiadaniu konkretnego modelu auta, dysponują środkami, które mogą na to przeznaczyć. Wtedy z pomocą przychodzą zazwyczaj kredyty samochodowe, które pomagają stać się posiadaczami aut. Czy jednak jest to rozwiązanie opłacalne? Czy warto wziąć kredyt samochodowy?
- Kredyt samochodowy – co to?
- Rodzaje kredytów samochodowych
- Kredyt na auto – czy warto?
- Kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Kredyt samochodowy – co to?
Kredyt samochodowy to produkt celowy. Oznacza to, że środki pozyskane w ten sposób muszą być przeznaczone na zakup pojazdu, chociaż nie musi być nim jedynie auto. Poza samochodem, kredyt taki może być wydany na zakup motocykla, quada, skutera, przyczepy, kampera, traktora lub łodzi motorowej. Najważniejsze jest to, by dany pojazd posiadał dowód rejestracyjny, nie ma znaczenia czy jest on nowy, czy używany.
Rodzaje kredytów samochodowych
Decydując się na kredyt na auto, do wyboru mamy kilka rodzajów tego zobowiązania. Powszechny jest kredyt standardowy, czyli taki, który charakteryzuje się regularną, zazwyczaj comiesięczną, spłatą rat kapitałowo-odsetkowych. Nie jest przy tym wymagany żaden wkład własny. Kolejny rodzaj to kredyt jednoratowy. Na czym on polega? Kredytobiorca wpłaca do banku określoną kwotę. Jest to na przykład 50% wartości pojazdu. Po określonym czasie należy wpłacić pozostałą część i należy zrobić to jednorazowo. Możliwe jest jeszcze zaciągnięcie kredytu balonowego. Ten z kolei polega na spłacaniu niskich rat, które wynoszą określoną część wartości samochodu, może to być 70%. Pozostałe 30% należy wpłacić jednorazowo w określonym czasie.
Kredyt na auto – czy warto?
Auto na kredyt to powszechne rozwiązanie wśród Polaków. Nie wszystkich stać na pokrycie tak wysokich kosztów jednorazowo. Kredyt na samochód umożliwia nabycie pojazdu i to po niskich stosunkowo kosztach. Inne zobowiązania finansowe, które także można przeznaczyć na zakup auta, są zwyczajnie droższe. Oprocentowanie kredytu samochodowego jest niższe niż np. kredytu gotówkowego. Podejmując decyzję o staraniu się o taki produkt warto skorzystać z porównywarek kredytów samochodowych. Dzięki nim będzie można sprawdzić, w którym banku opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie. Koniecznie trzeba przy tym porównywać takie parametry jak RRSO, czyli rzeczywiste koszty kredytu.
Kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Klienci indywidualni najczęściej zastanawiają się, czy lepiej wziąć kredyt na samochód czy może gotówkowy. Zarówno jeden, jak i drugi mogą być przeznaczone na kupno pojazdu. Takie produkty mają jednak swoje wady i zalety. Kredyt na zakup samochodu, który jest celowy, można przeznaczyć wyłącznie na to. Ma on z reguły korzystne oprocentowanie, oferują go także banki koncernów motoryzacyjnych.
Należy jednak pamiętać, że bank staje się współwłaścicielem pojazdu. Instytucje finansowe stosują zabezpieczenia w formie zastawu rejestrowego, przywłaszczenia na zabezpieczeniu czy cesji z polisy AC. Biorąc natomiast kredyt gotówkowy mniej jest formalności do załatwiania. Bank nie jest współwłaścicielem pojazdu, jest jednak jeden minus takiego zobowiązania. Kredyty gotówkowe są wyżej oprocentowane, co zwiększa koszty całościowe do spłaty.