środa, 29 maja 2024
HotMoney

5 Najczęstszych Błędów Prawnych Popełnianych przez Przedsiębiorców we Wrocławiu

mężczyzna zapina marynarkę na guzik

Jeśli chcesz założyć działalność gospodarczą lub właśnie to zrobiłeś, warto pamiętać o tym, jak ważne jest rozumienie i przestrzeganie przepisów prawa podczas prowadzenia biznesu. Bardzo łatwo jest popełnić błąd, który będzie miał dla nas i naszej firmy poważne konsekwencje. Jakie błędy najczęściej popełniają przedsiębiorcy? Dzięki współpracy z ekspertem – adwokatem Iwo Kliszem z Kancelarii Adwokackiej Klisz i Wspólnicy z Wrocławia udało się zidentyfikować pięć najczęstszych z nich.  

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego niewłaściwy wybór formy prawnej działalności może powodować problemy
  • jak uniknąć problemów podczas podpisywania umów
  • czy nieznajomość przepisów prawa pracy może skutkować dla nas problemami
  • dlaczego powinniśmy dbać o naszą własność intelektualną
  • czym może skutkować nieprzestrzeganie RODO
  • czy warto zdecydować się na pomoc prawną świadczoną przez kancelarię adwokacką

Polski przedsiębiorca musi spełniać szereg ważnych warunków prawnych, a także być na bieżąco z wciąż zmieniającymi się przepisami oraz wprowadzanymi dużymi ustawami, co nie ułatwia im życia.  Poniżej przedstawiamy najważniejsze pułapki czyhające na przedsiębiorców podczas prowadzenia działalności.

Błąd nr 1 – adwokat Wrocław wskazuje: wybór niewłaściwej formy prawnej działalności

Jeśli chcesz założyć nową firmę warto zastanowić się nad jej kształtem prawnym. Najczęściej w Polsce zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą, jednak dopuszczalne są także inne formy prawne takie jak spółka cywilna, spółka z o.o., spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, czy spółka akcyjna.  Każda z tych działalności to inny sposób prowadzenia przedsiębiorstwa, inna księgowość, inne obowiązki prawne oraz inne obowiązki podatkowe oraz odpowiedzialność właścicieli. W niektórych przypadkach przedsiębiorca odpowiada za ewentualne błędy całym swoim majątkiem, a w innych przypadkach jedynie do określonej prawnie lub w statucie spółki kwoty. Jak wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z Wrocławia, wybór odpowiedniej formy prawnej jest kluczowy dla optymalizacji obciążeń podatkowych i ograniczenia ryzyka osobistej odpowiedzialności właścicieli.

zobacz także:  R4S Consulting, zarządzanie kryzysem, public affairs... Co jeszcze?

Błąd nr 2 – brak umów pisemnych może skutkować problemami w przyszłości – wskazuje kancelaria adwokacka

Zdobywając pierwsze zlecenia często bardzo ufnie podchodzimy do świata i myślimy, że nikt nas nie oszuka. Jednak warto już na początku działalności mieć stworzone wzory umów do podpisania z potencjalnymi kontrahentami, nawet jeśli naszym kontrahentem jest ktoś, kogo znamy bądź ktoś kto został nam polecony. W każdym przypadku warto podpisać jasną i właściwie sformułowaną umowę, która będzie nie tylko jasna dla nas i drugiej strony, ale także będzie zabezpieczała właściwie obowiązki oraz prawa obu stron. Dzięki temu unikniemy niechcianych zatargów, procesów sądowych oraz innych kłopotów w przyszłości.  Nie zapominajmy również o właściwej formie tych umów. Jak podkreśla prawnik z Wrocławia, umowy pisemne są niezbędne do ochrony interesów firmy i zapobiegania przyszłym sporom.

Błąd nr 3 – nieznajomość przepisów prawa pracy

Przedsiębiorca musi uważać na szereg kwestii związanych z szeroko pojętym prowadzeniem działalności gospodarczej. Bardzo istotnym elementem jest znajomość i przestrzeganie przepisów prawa pracy. Właściwe formy umów, terminowe odprowadzanie składek za pracowników, przestrzeganie norm BHP oraz przysługujących urlopów są bardzo ważne w działalności firmy. Jak wyjaśnia prawnik z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, nieznajomość przepisów prawa pracy może prowadzić do kosztownych postępowań sądowych i kar administracyjnych.

Błąd nr 4 – zaniedbanie ochrony własności intelektualnej

Wielu początkujących przedsiębiorców nie zwraca uwagi na sprawy własności intelektualnej, zarówno własnej jak i cudzej. Narażają się tym samym na ewentualne problemy podczas ekspansji na inne rynki oraz na zagrożenie kopiowaniem ze strony konkurencji. Z kolei w przypadku korzystania z cudzej własności intelektualnej zarówno w projektach graficznych, social mediach jak i korzystając z oprogramowania firm trzecich, nie przestrzegając przepisów narażamy się na straty nie tylko finansowe, ale również wizerunkowe i odpływ części klientów. Jak zaznacza adwokat Iwo Klisz, ochrona znaków towarowych, patentów czy praw autorskich jest fundamentem dla zachowania unikalności i konkurencyjności produktów lub usług na rynku.

zobacz także:  Umowa deweloperska a koszty - ile wynosi taksa notarialna czy opłaty do sądu wieczystoksięgowego?

Błąd nr 5 – brak zgodności z przepisami o ochronie danych osobowych

Kolejnym ważnym elementem w prowadzeniu działalności gospodarczej jest właściwa ochrona danych osobowych. Dotyczy to nie tylko kwestii związanych z regulaminami sklepów online, czy ogólnie z korzystaniem z naszej strony internetowej, ale także z właściwą ochroną danych osobowych potencjalnych pracowników, którzy uczestniczyli w procesie rekrutacji do naszej firmy, a także ochrony danych osobowych naszych pracowników za już zatrudnionych w firmie. Inną sprawą są kwestie związane z kampaniami marketingowymi kierowanymi na obecnych lub potencjalnych klientów naszej firmy. Niewłaściwe korzystanie z danych zdobytych podczas interakcji z naszymi reklamami i systemami śledzącymi może skutkować poważnymi karami ze strony odpowiednich urzędów. Jak podkreśla prawnik z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych jest nie tylko obowiązkiem, ale i elementem budowania zaufania klientów.

Czy warto zdecydować się na usługi prawne świadczone przez podmiot zewnętrzny?

Podsumowując, przedsiębiorcy z Wrocławia, ale również z całej Polski powinni być świadomi zagrożeń związanych z popełnionymi błędami podczas rozpoczynania i prowadzenia swojej firmy. Jeżeli nie czują się na siłach, aby sprostać tym zagrożeniom samodzielnie, niezbędna może być obsługa prawna świadczona przez kancelarię adwokacką, taką jak Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy we Wrocławiu (adwokat Iwo Klisz z Wrocławia). Zlecenie wszelkich spraw prawnych podmiotowi zewnętrznemu może okazać się dla nas bardzo przydatna i pomoże w właściwym rozwijaniu firmy. Dzięki pomocy specjalistów unikniemy niewymuszonych błędów, nie narazimy się żadnemu urzędowi, a także będziemy prowadzić firmę zgodnie z zasadami prawa naszego kraju. Jednocześnie realna pomoc kancelarii prawnej pomoże nam w poznaniu naszych prawnych obowiązków, ale także pozwoli na ochronę naszych praw. Dzięki aktywnej współpracy z kancelarią prawną będziemy na bieżąco ze wszystkimi zmianami w ustawodawstwie, a także nie przeoczymy żadnych ważnych terminów dotyczących naszego przedsiębiorstwa. Warto więc podpisać umowę na pomoc prawną z kancelarią adwokacką, która pozwoli nam uzyskać markę firmy solidnej i przestrzegającej prawa. W ten sposób zarówno nasi kontrahenci jak i klienci będą czuli, że współpracują z firmą rzetelną i godną zaufania. 

zobacz także:  Bursztyn na Mierzei Wiślanej, Trzęsienie ziemi w Indiach... - przegląd 23 kwiecień 2019

Możemy również korzystać z porad prawnych sporadycznie. Kancelaria adwokacka może świadczyć nam usługi prawne dotyczące konkretnej kwestii. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy udzielanie porad prawnych lub pomocy prawnej może nas kosztować więcej lub mniej. Może to być pomoc zarówno w sprawach cywilnych, jak i wtedy, gdy w grę wchodzą sprawy karne. Interes klienta zawsze będzie dla nich najważniejszy, dlatego podpisując umowę mamy gwarancję że kancelaria adwokacka, adwokat lub radca prawny zatrudnieni w kancelarii adwokackiej będą nam służyć pomocą. Wybór renomowanej kancelarii prawnej, której specjalizacją jest obsługa prawna firm zapewnia indywidualne podejście, dbałość o interesy klienta, kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa karnego, ale również obejmującą prawo cywilne, prawo spółek, prawo rachunkowe i inne profesjonalne usługi prawne.

Zakres usług prawnych świadczonych przez kancelarie jest bardzo szeroki i w zależności od naszych potrzeb może obejmować kompleksową obsługę prawną lub jedynie porady prawne na etapie przedsądowym, świadczenie pomocy prawnej z zakresu prawa karnego lub cywilnego, lub jedynie poprowadzenie sprawy. Dlatego prowadząc własną firmę warto zdecydować się na usługi kancelarii. Wybierając usługodawcę zwracajmy uwagę na jego specjalizację. Na rynku są kancelarie, które są ekspertami z zakresu prawa rodzinnego, władzy rodzicielskiej, spraw o podział majątku wspólnego czy specjalizujące się w sprawach karnych. Szukając pomocy prawnej dla swojej firmy pamiętajmy, aby kancelaria adwokacka miała doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw, najlepiej podobnych do naszego i działających w naszej branży. Da nam to gwarancję rzetelnej i udanej współpracy. 

Dodaj Twój komentarz