środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy – dedykowane systemy, udogodnienia, koszty.

Oznaczenie parkingu dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne każdego dnia, podczas zwyczajnych czynności, stają w konfrontacji z wyzwaniami, które zdrowej osobie są obce. Dzięki technicznym nowinkom istnieje możliwość profesjonalnego przystosowania samochodów do ich potrzeb, co przekłada się na poprawę komfortu życia. Jaki powinien być samochód dla niepełnosprawnego kierowcy?

Które samochody są najlepsze dla niepełnosprawnego kierowcy?

Osoby borykające się na co dzień z utrudnieniami, które związane są z funkcjonowaniem ich organizmu nie są pozbawione możliwości uzyskania prawa jazdy. Własny środek transportu jest często jedynym i daje gwarancję mobilności.

Istotne, aby pojazd który będą użytkować został odpowiednio przystosowany do indywidualnych potrzeb, do konkretnego schorzenia. Choroby narządu ruchu, neurologiczne oraz układu krążenia stanowią duży procent wśród wszystkich przyczyn niepełnosprawności. Dlatego ważne, żeby model auta którym będzie przemieszczał się chory kierowca był wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, co znacznie zwiększy komfort użytkowania. Niezbędne są również elektryczne regulacje lusterek, szyb oraz fotela kierowcy.

zobacz także:  Rekordowa strata Ursusa - spadek również na giełdzie

Które systemy są niezbędnym elementem wyposażenia samochodu dla niepełnosprawnego?

Pod adresem pojazdów dla niepełnosprawnych dedykowane są systemy, które zagwarantują bezawaryjne korzystanie z zamontowanych mechanizmów. Na liście niezbędnych muszą koniecznie znaleźć się systemy wspomagające sprawne wsiadanie i wysiadanie z samochodu, jak np. uchwyty. Wygodny i obrotowy fotel, z regulacją w formie dźwigni ułatwi przyjęcie odpowiedniej pozycji za kierownicą. System służący do mocowania i transportu wózka inwalidzkiego pozwoli na przewożenie go w bagażniku oraz na fotelu pasażera. Ważne, aby pojazd miał odpowiednią ilość miejsca a siedzenia pasażera składały się pod właściwym kątem. Niezbędne są również mechanizmy sterujące, przyciski na kierownicy, które ułatwiają samodzielne kierowanie pojazdem.

Jaki jest koszt przystosowania samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Koszt dostosowania samochodu dla osób z niepełnosprawnością jest uzależniony od indywidualnych potrzeb osoby dotkniętej schorzeniem. Należy pamiętać, że rodzaj i koszt poszczególnych elementów jest uzależniony od tego czy pojazd jest przeznaczony dla niepełnosprawnego kierowcy czy pasażera. Cena przystosowania pojazdu na takie potrzeby waha się w granicach od 4 000 do 12 000 zł, w skomplikowanych przypadkach może sięgać nawet 40 000 zł. Koszt nowych i używanych samochodów z niezbędnym oprzyrządowaniem jest wyższy, dlatego często związane jest to koniecznością zaciągnięcia kredytu samochodowego.

zobacz także:  Wyjazd do Rosji: wiza, jak jechać, co zobaczyć?

Czy na zakup samochodu dla niepełnosprawnego przysługuje dofinansowanie?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji programu „Sprawny dojazd” oferuje dofinansowanie do zakupu auta dla osoby niepełnosprawnej. Projekt polega na pomocy w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B oraz w zakupie samochodu przystosowanego dla osób dotkniętych inwalidztwem. Maksymalna kwota dofinansowania opłaty przeznaczonej na kurs prawa jazdy to 2.200 zł, natomiast maksymalna kwota, jaką można uzyskać na zakup pojazdu, jest uzależniona od dochodu brutto jaki przypada na jednego członka rodziny wnioskodawcy.

Dodaj Twój komentarz