piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Przemyt cudzoziemców, Wyłudzenia w budownictwie… – przegląd 5 marzec 2019

zakładanie kajdanek

Przestępczość kwitnie, ale nie pozostaje bezkarna – we wtorek nie tylko zatrzymano podejrzanych o udział w gangu przemytników, ale również osoby podejrzane o wyłudzenia usług i materiałów budowlanych.

Gang przemytników

16 osób podejrzanych o udział w przemycaniu cudzoziemców, zostało po ponad rocznym śledztwie zatrzymanych przez Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Straż Graniczną. Zatrzymani to 13 Polaków i 3 Ukraińców. Grupa przestępcza sprowadzała do Polski obywateli Algierii, Egiptu, Indii, Iranu, Libii, Pakistanu i Syrii, a następnie legalizowała ich pobyt na terenie kraju, organizując im dokumenty, pozwalające na ubieganie się u odpowiedniego wojewody o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Ocenia się, że w ten sposób do Polski mogło zostać przemyconych nawet 500 cudzoziemców, co członkom gangu przyniosło około 920 tysięcy euro zysku – w mieszkaniach podejrzanych zabezpieczonych zostało niemal ćwierć miliona złotych w różnej walucie.

Zatrzymani zostali odprowadzeni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku i tam postawiono im zarzuty. Prokuratura skierowała też wnioski o tymczasowe aresztowanie 5 spośród nich. Pozostali zostali objęci dozorem i zakazem opuszczania kraju. 8 osób musiało także wpłacić poręczenia majątkowe w wysokości od 5 do 20 tys. zł. Podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

zobacz także:  Rezygnacja z ubezpieczenia w trakcie spłaty kredytu

Wyłudzenia usług i materiałów budowlanych

3 osobom postawiono zarzuty wyłudzenia usług i materiałów budowlanych o łącznej wartości przekraczającej 6 mln zł. W latach 2013-2015 na Dolnym Śląsku i w województwie wielkopolskim mieli oni oszukiwać wykonawców i podwykonawców robót na budowach budynków mieszkalnych i pawilonu handlowo-usługowego. Zamawiali materiały budowlane oraz związane z nimi usługi, nie zamierzając tak naprawdę wywiązywać się z zawartych zobowiązań i to mimo faktu, że firmom, które były przez nich reprezentowane, bynajmniej nie brakowało finansowych środków.

Wobec jednego z podejrzanych zastosowano tymczasowy areszt (może być zamieniony pod warunkiem wpłacenia 100 tys. zł poręczenia majątkowego), pozostałych objęto dozorem policji.

Opłaty drogowe

Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez resort infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Zawarte w nim przepisy mają pozwolić na wyznaczenie podmiotu publicznego, który będzie realizował usługi związane z budową systemów teleinformatycznych służących do poboru opłat drogowych. Chodzi o to, by przy wykorzystaniu najnowszych technologii usprawnić pobór opłat.

Protest pracowników sądów i prokuratury

Pod hasłem „Ostatki u Premiera” odbyła się manifestacja pracowników sądów i prokuratury. Domagali się oni wyższych wynagrodzeń oraz polepszenia warunków pracy. Właśnie niedostatecznie wysokie płace oraz przeciążenie pracą wskazywane są jako powód masowych odejść zatrudnionych, jakie można w ostatnim czasie zaobserwować w tym sektorze.

zobacz także:  Dlaczego znikają sklepy całodobowe? Miasta zamykają sklepy czynne także nocą - jaki jest powód?

Manifestacja zorganizowana została przez MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa, ale w proteście wziął tez udział między innymi Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

1 komentarz

  1. Cecil pisze:

    Mamy XXI wiek i wciąż zdarzają się takie sytuacje, jak przemyt ludzi. To niesamowite, jak wielki jest postęp technologii w porównaniu do brakie postępu wśród sposobu postępowania ludzi i standardów poszanowania praw człowieka w wielu krajach na świecie.

Dodaj Twój komentarz