sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Życie w Polsce lepsze niż w Szwecji, Anglii, czy Niemczech?

Mapa Europy

Choć wielu Polaków wyjeżdża do Szwecji, Anglii czy Niemczech w poszukiwaniu lepszego życia, często okazuje się, że wracają do naszego kraju. Dlaczego? Co sprawia, że choć Polska nie znajduje się na czele światowych rankingów, tak wiele emigrantów decyduje się na powrót do ojczyzny?

Gdzie żyje się najlepiej?

Co roku publikowane są rankingi państw, w których żyje się najlepiej. W porównaniu branych pod uwagę jest kilkadziesiąt różnych aspektów, które oceniania są zwykle w skali od 1 do 10. A jak to wyglądało w 2017 roku? Na którym miejscu znalazła się Polska?

Zacznijmy od tego, że Szwecja w rankingu znalazła szóste miejsce ze względu na wysoką jakość życia i poszanowanie prawa. Czwartą pozycję zajmują Niemcy, którzy są jedną z najszybciej rozwijającej się gospodarek i jak się okazuje, są też bardziej przedsiębiorczy, niż Japonia. Natomiast trzecie miejsce zajęła Wielka Brytania, chociaż ze względu na Brexit szybko może zmienić się postrzeganie tego kraju na arenie międzynarodowej.

zobacz także:  Jak porównać darmowe konta osobiste? Jak działa ranking kont osobistych?

Natomiast Polska została wyłoniona jako 31 z 80 krajów, w których żyje się najlepiej. Jednak nasz kraj nie został źle oceniony w takich kategoriach jak dziedzictwo kulturowe czy jakość życia. Poza tym Polska „wyprzedziła” takie państwa jak Chorwacja, Czechy, Węgry, Słowenia i Łotwa.

A co sprawia, że tak wiele osób uważa, że w Polsce mimo wszystko żyje się lepiej, niż w Niemczech, Szwecji i Anglii?

Rynek pracy

Nie da się ukryć, że zarobki, nawet na najniższych stanowiskach, w Niemczech czy Anglii są wyższe, niż w Polsce. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w naszym kraju rynek pracy bardzo się zmienił. Obecnie mamy tendencję do tego, że to pracodawca musi zabiegać o pracownika, a nie pracownik o pracę. Coraz więcej firm, obok podwyżek i premii, oferuje także dodatkowe benefity, pakiety motywacyjne.

Coraz bardziej doceniani są również specjaliści w konkretnych dziedzinach, którzy są coraz atrakcyjniej wynagradzani. I choć ich wypłaty wciąż mogą być niższe, niż w innych krajach, to jednak mają możliwość rozwijania swoich pasji, zainteresowań w rodzimym kraju, co dla wielu nie jest bez znaczenia.

zobacz także:  Kiedy płacimy podatek od nieruchomości?

Bezpieczeństwo

Ze względu na obecną sytuację polityczną, takie kraje jak Anglia czy Niemcy nie są postrzegane za najbardziej bezpieczne. Co więcej, w Polsce już od lat maleje wskaźnik przestępczości, czego nie można napisać chociażby o Wielkiej Brytanii. Natomiast gorzej jest z bezpieczeństwem na drogach, co wynika głównie z mentalności kierowców – przykładowo, w Niemczech kary za przekroczenie prędkości są o wiele wyższe, co jak widać działa zniechęcająco do popełniania wykroczeń.

Jakość życia

Jak wiadomo, jakość życia często uzależniana jest od zarobków, a te w Polsce z roku na rok się poprawiają. Jednak nie jest to jedyny wyznacznik. Co może być zaskoczeniem… w naszym kraju panuje o wiele wyższy standard mieszkań, niż w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Dla porównania, średnia unijna osób mieszkających w lokalach o słabej kondycji wynosi 15,4%, natomiast w Polsce jest ona na poziomie 11,6%. Polacy też w mniejszym stopniu narzekają na hałas w miastach, niż obywatele innych państw.

Nad tym, gdzie żyje się najlepiej, można by jeszcze długo polemizować. Zawsze znajdą się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy emigracji, którzy posiadają rozsądne, obiektywne argumenty. Faktem jest jednak, że w Polsce jakość życia się poprawia, co sprawia, że mimo atrakcyjności innych krajów coraz mniej ludzi chce wyjeżdżać ze swojej ojczyzny.

zobacz także:  Wypowiedzenie, odstąpienie lub rozwiązanie umowy kredytowej, jakie różnice

1 komentarz

  1. emigrantka pisze:

    A mi się wydaje, że najczęstszym powodem powrotu do ojczyzny jest po prostu tęsknota. Mało jest osób, które potrafią się w 100% zaaklimatyzować w innym kraju i nie przeszkadzają im chociażby różnice kulturowe.

Dodaj Twój komentarz