niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Jak kupić mieszkanie bez zdolności kredytowej?

Bloki mieszkalne

Zakup własnego mieszkania jest marzeniem wielu ludzi, choć jak wiadomo, ceny nieruchomości do najniższych nie należą i mało kogo stać na taki wydatek. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego. Co jednak zrobić, gdy nie mamy zdolności kredytowej? Czy możliwe jest otrzymanie pieniędzy bez tego?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, to po prostu realne finansowe możliwości klienta do terminowej spłaty zobowiązania, według ustalonej umowy. Nie jest to proste pojęcie, ale choć większość banków nieco inaczej na to patrzy, w większości z nich brane są pod uwagę takie kryteria jak: wiek, umowa o prace, wykonywany zawód, wysokość zarobków, ilość osób w gospodarstwie domowym, stan cywilny czy posiadane inne zobowiązania finansowe – aktualne i byłe.

Informacje te ważne są w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, ponieważ przy zakupie nieruchomości, właśnie one dają możliwość otrzymania wystarczająco wysoką kwotę pieniędzy. Dodatkowo dla banku ważne będzie także posiadanie odpowiedniego wkładu własnego – im jest on wyższy, tym lepiej.

zobacz także:  Kiedy potrzebna wycena nieruchomości, kto może wycenić nieruchomość?

Czy można dostać kredyt na mieszkanie bez zdolności kredytowej?

Kredyt na mieszkanie bez zdolności kredytowej? Wydaje się to mało realne, zwłaszcza w przypadku banków, bo tylko tam mogę być udzielane najpopularniejsze formy finansowania, czyli kredyty hipoteczne i mieszkaniowe. Posiadanie zdolności kredytowej jest wymogiem bezwzględnym.

Mimo wszystko warto poszukać różnych możliwości, które są dostępne. Kredyty bez zdolności to jeden z tematów na Okredyt.pl, należy jednak pamiętać, by po takie rozwiązania sięgać ostrożnie. Inna sprawa – w większości przypadków, są to oferty pozabankowe, przy których nie można liczyć na zbyt wysokie kwoty, a co za tym idzie, trudno za nie kupić mieszkanie. Taką możliwość dają także pożyczki hipoteczne, które mają mniejsze wymagania, ale i niższą możliwą kwotę do otrzymania.

Zdecydowanie lepiej byłoby pomyśleć nad bezpieczniejszymi rozwiązaniami, w tym postaranie się o zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Mimo to warto też rozważyć kilka innych opcji.

Jak sfinansować zakup mieszkania bez zdolności kredytowej?

Jak zostało wyjaśnione, zdolność kredytowa jest istotnym aspektem, dość dokładnie sprawdzanym przez instytucje finansowe, które chcą mieć pewność, że klient będzie wypłacalny. Zakup mieszkania bez zdolności kredytowej może wydawać się rzeczą niemożliwą, ale nie jest tak do końca. Po pierwsze można kupić mieszkanie za gotówkę, czyli płacąc z własnej kieszeni całość kwoty. Jak jednak wiadomo, mało kogo na to stać.

zobacz także:  Ile kosztuje prowadzenie fanpage? Co wpływa na cenę obsługi firmowego konta na Facebooku?

Inna opcja dotyczy zakupu pod zastaw nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem, w bankach. Nakładana jest wówczas hipoteka w księdze wieczystej i w razie problemów ze spłatą, bank przejmie nieruchomość. Pomóc może także znalezienie żyrantów, czyli poręczycieli. Wówczas klient podpisuje umowę kredytową, do której dołącza się inna osoba jako zabezpieczenie. Ma to zapewnić bank, że w razie niewypłacalności, wierzyciel będzie zdolny do spłaty zobowiązania. Oczywiści on sam musi mieć wystarczająco dużą zdolność kredytową.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Najlepszym rozwiązaniem jednocześnie dającym nam największą gwarancję bezpieczeństwa jest poprawienie swojej zdolności kredytowej. Branie kredytów mając kiepską sytuacją finansową, niskie dochody inne zobowiązania, zakup nieruchomości nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ możemy tego nie udźwignąć. Warto więc coś z tym zrobić – postarać się o awans, znaleźć lepiej płatną pracę, zacząć oszczędzać. Poprawa własnego stanu majątkowego nie tylko ułatwi nam otrzymanie kredytu na mieszkanie, ale i ogólnie poprawi naszą sytuację oraz poczucie stabilności.

Dodaj Twój komentarz