sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Whisky w Polsce i na świecie, jaka najdroższa, jaka najtańsza whisky z regionów?

Whisky w szklankach i butelce

Whisky to rodzaj szlachetnego alkoholu, który określany jest również wodą życia. Stał się on na tyle popularny, że wiele krajów zaczęło produkować swoje napoje, chociaż prym wiodą w tym przypadku Szkocja, Irlandia, Stany Zjednoczone i Japonia. Czym wyróżniają się whisky z poszczególnych państw? Ile trzeba zapłacić za najlepsze whisky na świecie?

Szkockie whisky

Szkockie whisky produkowane jest zgodnie z tradycją tego kraju. Wytwarza się ją z wody oraz słodu jęczmiennego, a destylowana jest na terenie Szkocji. Może być też mieszana whisky z innych zbóż. Alkohol ten przechowywany jest w dębowych beczkach, gdzie dojrzewa przynajmniej przez 3 lata. Najbardziej znane szkockie whisky to m.in. Glenmorangie, Glenfiddich, Laphroaig, Grant’s, Johnnie Walker czy The Famous Grouse.

Amerykańskie whisky

Whisky popularna jest także w Stanach Zjednoczonych, jednak tam produkuje się ją z kukurydzy, żyta, pszenicy i słodu jęczmiennego. Alkohole te również dojrzewają w drewnianych beczkach, jednak krócej niż szkockie whisky, bo przez co najmniej 2 lata. Wśród znanych amerykańskich whisky wyróżnić można Jim Beam, Wild Turkey, Jack Daniel’s oraz Marker’s Mark.

zobacz także:  Kary za zaśmiecanie – ile wynoszą i kto może zostać ukarany?

Whisky z Irlandii

To właśnie Irlandia jest kolebką tego alkoholu. W tym kraju produkuje się whisky tylko ze słodu jęczmiennego i musi ona dojrzewać przez 3 lata. Najpopularniejsze alkohole tego gatunku pochodzące z Irlandii to Jameson, Tullamore Dew i Paddy.

Whisky z Japonii

W Japonii whisky powstaje od roku 1924. Jeżeli chodzi o recepturę to bliska jest ona alkoholowi szkockiemu. Whisky wytwarzana jest z wody, jęczmienia i drożdży. Również musi leżakować co najmniej przez 3 lata, im dłużej tym lepiej.

Polska whisky

Polska również zajmuje się produkcją whisky i decyduje się na to coraz więcej przedsiębiorstw. Najbardziej znany jest alkohol J. A. Baczewski, Jack Strong i White Dog. O tworzeniu whisky pomyślał także poseł Marek Jakubiak, który jest twórcą przedsiębiorstwa Browary Regionalne Jakubiak.

Najdroższe whisky na świecie

Ceny whisky potrafią być naprawdę wysokie. Im trunek starszy, tym wyższa cena. Przykładowo, za butelkę whisky 1926 Macallan Fine And Rare trzeba było zapłacić aż 75 tysięcy dolarów. Najpierw alkohol leżakował 60 lat w beczce, a następnie przelano go do butelek.

zobacz także:  Karta kibica: ile kosztuje, jak wyrobić, gdzie jest potrzebna?

Jeszcze droższa była whisky z irlandzkiej destylarni. Sprzedano ją dopiero 100 lat po upadku Nuna’s Island Distillery, a cena wyniosła aż 143 tysiące dolarów. To jednak wcale nie był najdroższy alkohol. Za ponad 200 tysięcy dolarów sprzedano 62-letnią whisky Dalmore. Wyprodukowano jedynie 12 butelek tego alkoholu.

Do tej pory najdroższą whisky była Isabella’s Islay, a wszystko przez opakowanie udekorowane diamentami. Cena jednej butelki wyniosła ponad 6 milionów dolarów.

Na takie trunki mogą pozwolić sobie nieliczni. Można oczywiście kupić whisky dużo taniej, jednak nie należy decydować się na alkohole z najniższej półki, które sprzedawane są w dyskontach za kilkadziesiąt złotych.

1 komentarz

  1. white&black pisze:

    U nas jak już jest, to szkocka Whisky. Pita oczywiście z lodem, czasem z colą lub spirte.

Dodaj Twój komentarz