poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Studia zaoczne ile kosztują, kto może starać się o umorzenie czy obniżenie czesnego?

sala wykładowa

Większość osób, które przystępują do tak zwanego egzaminu dojrzałości, czyli matury zastanawia się nad swoją przyszłością i wyborem studiów. Oczywiście nie wszyscy muszą decydować się na kontynuację edukacji, ale wiele osób wybiera właśnie tę ścieżkę. Muszą oni podjąć decyzję, czy chcą zdobyć wykształcenie wyższe na publicznej uczelni czy też prywatnej, co wiąże się z obowiązkiem opłacania czesnego. Ile kosztują takie studia i czy można w jakiś sposób obniżyć czesne?

Ile kosztują studia zaoczne?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż uczelni prywatnych jest mnóstwo, także na uczelniach państwowych zdarzają się płatne kierunki i wysokość opłat jest bardzo zróżnicowana. Zwykle trzeba liczyć się z kosztem nawet kilkuset złotych miesięcznie, jednak dokładna stawka ustalana jest na podstawie wielu zmiennych. Pod uwagę brany jest m.in. prestiż uczelni, popularność danego kierunku, ilość zjazdów oraz kwalifikacje wykładających na nim osób.

W niektórych przypadkach do miesięcznych kosztów, czyli czesnego należy doliczyć również opłatę wpisową na studia oraz różne inne wydatki, które ponosi osoba studiująca, a więc np. podręczniki. Z drugiej jednak strony studenci zachęcani są do podjęcia nauki w wielu miejscach różnego rodzaju promocjami.

zobacz także:  Matura z matematyki, nowe dowody osobiste... - przegląd 19 lutego 2019

Kto może starać się o obniżenie czesnego?

Ktoś mógłby powiedzieć, że przy tak wysokich opłatach za każdy miesiąc studiowania, nauka na uczelniach prywatnych jest luksusem zarezerwowanym tylko dla najbogatszych. Tymczasem istnieje możliwość obniżenia lub nawet całkowitego umorzenia czesnego. O taką pomoc mogą starać się osoby w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, które jednocześnie wykazują odpowiednio dobre wyniki w nauce. Wiele uczelni prywatnych oferuje także stypendia dla najzdolniejszych studentów. O obniżenie lub umorzenie czesnego mogą starać się także osoby, które zostały dotknięte przez poważną lub długotrwałą chorobę.

Studia zaoczne a dzienne

W związku z opłatami obowiązującymi na studiach zaocznych, wiele osób wychodzi z założenia, że lepiej iść na studia dzienne, gdyż te są zwykle darmowe. Warto to jednak dobrze przemyśleć, gdyż studia stacjonarne najczęściej uniemożliwiają podjęcie pełnoetatowej pracy, niejednokrotnie wiążą się również ze zmianą miejsca zamieszkania, a to z kolei generuje bardzo duże koszty. Nie można więc stwierdzić, że studia dzienne są zupełnie za darmo, w dodatku nauka w tym trybie powoduje, ze znacznie później zaczyna się zdobywać doświadczenie zawodowe. Ponadto istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu lub pożyczki pozabankowej na opłacenie czesnego.

zobacz także:  Rozdzielność majątkowa - na czym polega, ile kosztuje?

Oczywiście każdy wybór ma swoje wady i zalety, niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że na studiach dziennych jest o wiele wyższy poziom niż na zaocznych. Interesując się więc konkretnym kierunkiem na danej uczelni warto sprawdzić, jakie kompetencje mają wykładowcy prowadzący zajęcia. Bardzo często na uczelniach prywatnych można spotkać uznanych profesorów , dlatego też nie warto kierować się wyłącznie obiegowymi opiniami i stereotypami.

1 komentarz

  1. mardi pisze:

    Studia zaoczne kosztują bardzo dużo, chyba w najlepszej sytuacji są osoby, które mieszkają w którymś z miast uniwersyteckich i mogą iść na studia dzienne nie wyprowadzając się z domu. W innym wypadku trzeba liczyć się z dużymi kosztami.

Dodaj Twój komentarz