środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

W Warszawie jest najwięcej milionerów. Ile zarabiają warszawiacy?

Warszawa z lotu ptaka

Warszawiacy zarabiają coraz więcej. Oczywiście nie dotyczy to każdej osoby, niemniej całościowy przegląd sytuacji pokazuje, że w stolicy jest pod tym względem coraz lepiej.

Ilu milionerów mieszka w Warszawie?

Rozliczenia roczne PIT stanowią cenny materiał do badań statystycznych. Na ich podstawie można stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że choć nasz kraj może niewielu spośród nas kojarzy się z dobrobytem, systematycznie wzrasta liczba milionerów. Jest ich już w Polsce już 20 000.

Najwięcej z nich, bo aż 5400 osób, mieszka w województwie mazowieckim, z czego w samej Warszawie około 3500, co stanowi ponad jedną szóstą wszystkich polskich milionerów.

Rozmieszczenie warszawskich milionerów też jest interesującym tematem, bo, jak się okazuje, pewne dzielnice są gęściej przez nich zasiedlone. Najwięcej spośród nich składa swoje zeznania podatkowe w Urzędzie Skarbowym na Ursynowie. W 2016 roku aż 670 osób zadeklarowało tam dochód w wysokości przekraczającej milion złotych. Co nie znaczy jednak, że wszyscy ci milionerzy skupili się właśnie na Ursynowie, bo pod tamtejszy Urząd Skarbowy podlegają również Wilanów i Sadyba.

zobacz także:  Jak obniżyć koszty usług w banku, centrum handlowym, urzędzie?

Następne miejsce zajął Mokotów, zamieszkany przez 663 milionerów, a na trzecim miejscu podium uplasowało się Śródmieście ze swoimi 435 milionerami.

Jednak mimo że w Warszawie mieszka najwięcej milionerów, to nadal stanowią przecież oni zaledwie niewielki odsetek wszystkich mieszkańców. Jak wygląda sytuacja materialna warszawiaków o bardziej przeciętnych zarobkach? Czy oni też nie mają powodów do narzekań?

Jakie są zarobki w Warszawie?

W bieżącym roku można było zanotować wzrost zatrudnienia oraz wynagrodzeń. Obecnie średnia pensja w Warszawie to 6232 zł brutto. Jest to rekordowa kwota nie tylko na tle innych miast w Polsce, ale również, gdy porównać ją z warszawskimi płacami w latach poprzednich.

Jakie zawody są najbardziej opłacalne w Warszawie?

Obecnie w Warszawie najlepiej zarabiają osoby na stanowisku Key Account Managera, a zatem kierownicy odpowiedzialni za budowanie i rozwijanie współpracy z najważniejszymi klientami, negocjacje i finalizacje umów, a także kreowanie wizerunku firmy. Ich średnie pensje to 9000 zł.

Niedaleko za nimi plasują się kierownicy projektu, zarabiający około 8300 zł. Narzekać też nie powinni analitycy biznesowi ze średnimi pensjami w okolicach 7500 zł. Dochodową branżą jest też oczywiście w Warszawie – jak wszędzie – informatyka. Programiści JAVA zarabiają około 7500 zł, administratorzy systemów IT nieco mniej, bo 6600 zł, ale i tak są to przecież imponujące sumy.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie OC firmy?

W stolicy wysoko cenieni są też specjaliści z różnych dziedzin. Specjalista do spraw finansów i controllingu zarabia 5500 zł, specjalista do spraw marketingu niewiele mniej, bo 5000 zł. Na podobne zarobki, 4900 zł, mogą liczyć specjaliści do spraw logistyki. Dobrze mają się także księgowi – ich zarobki to średnio 4500 zł brutto.

Natomiast wbrew pozorom na państwowych posadach zarobki nie są aż tak korzystne. Pracownicy służby zdrowia i szkolnictwa zarabiają po 4000 zł, a ci z sektora kultury i sztuki już tylko 3800.

komentarzy 5

 1. Marta Zabłocka pisze:

  W IT zarabia się w Warszawie bardzo ładnie, coraz więcej ofert na pracę powyżej 20k 🙂

 2. Przemek pisze:

  Jaki z tego wniosek? Trzeba przeprowadzić się do Warszawy 🙂 ale też znaleźć dobrze płatną pracę, bo życie tam do najtańszych nie należy.

 3. małaMi pisze:

  Przerażające jest to jak ogromna przepaść jest pomiędzy najlepiej zarabiającymi ludźmi, a resztą obywateli. Taki stan rzeczy zawsze kończył się rewolucją. Nie powinno być tak, żeby właściciel firmy zarabiał np. 300 razy więcej niż jego pracownicy, bo to jest zwykły wyzysk.

 4. kursantka pisze:

  Tylko w Warszawie są też wyższe koszty życia. Wydaję mi się, że nie ma sensu tego porównywać, nie biorąc pod uwagę tego aspektu. To tak jak patrzeć na zarobki Polaków, a Niemców.

 5. Danuta pisze:

  Generalnie większe zarobki, ale i życie droższe. Wystarczy spojrzeć na ceny kawalerek. Ja za nić nie wyprowadziłabym się do Warszawy.

Dodaj Twój komentarz