niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Walka ze smogiem: stare auta nie wjadą do centrów miasta! Od kiedy zakaz ruchu dla starych samochodów?

Zakaz wjazdu

Smog stanowi coraz większy problem w dużych miastach. Dlatego władze samorządowe robią wszystko, aby zmniejszyć skalę tego zjawiska. Skąd się bierze smog? I jakich zmian w przepisach możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Skąd się bierze smog?

Smogiem nazywana jest mgła, która zawiera zanieczyszczenia powietrza. Nie dość, że utrudnia widoczność, to jeszcze można rozpoznać ją po specyficznym, nieprzyjemnym zapachu. Przyczyn powstawania smogu jest wiele. Do jednej z nich należą przestarzałe instalacje grzewcze, takie jak kotły i piece, używanie paliw niskiej jakości oraz palenie odpadami, które jest tak popularne wśród Polaków, szczególnie starszego pokolenia.

Za powstawanie smogu odpowiedzialny jest również transport drogowy. To, co może zaskakiwać, to fakt, że przemysł w niedużym stopniu odpowiada za powstawanie tej szkodliwej dla zdrowia mgły.

Zakaz ruchu starych samochodów w centrach miast

Już od kilku lat politycy zabierają głos w kwestii stworzenia zakazu ruchu starych samochodów w centrach miasta. Ma to być jeden ze sposobów na walkę z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza. Argumentem za przeforsowaniem ustawy jest z pewnością to, że takie przepisy zostały już wprowadzone w wielu miastach zachodnioeuropejskich i szybko zauważono, że podnosi to jakość życia ich mieszkańców.

zobacz także:  Najczęstsze naprawy w samochodach – koszty

Jednak projekt ten budzi też wiele kontrowersji. Owszem, z jednej strony centra miast mogłyby w końcu „odetchnąć”, jednak infrastruktura komunikacyjna w wielu regionach jest jeszcze za mało rozwinięta, nie daję się mieszkańcom żadnej alternatywy, np. w postaci parkingów na obrzeżach centrum czy stacji przesiadkowych.

A od kiedy możemy spodziewać się zakazu ruchu dla starych samochodów? W zasadzie to… nie wiadomo. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych ma umożliwić wprowadzenie w polskich miastach stref czystego transportu, nie ma w niej jednak mowy o opłatach dla kierowców pojazdów spalinowych, którzy zakaz ten złamią.

Jak chronić się przed smogiem?

Dopóki nie powstaną konkretne regulacje prawne, mieszkańcy zanieczyszczonych miast muszą podejmować walkę ze smogiem na własną rękę. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ pełna pyłów mgła może wywoływać m.in. takie problemy zdrowotne jak stany zapalne, zmęczenie, podrażnienie spojówek, a nawet nowotwory.

Na początku warto zaopatrz się w maseczkę antysmogową, która zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jeśli jej nie posiadasz, pamiętaj o tym, żeby na dworze zawsze oddychać przez nos, który jest naturalnym filtrem. Sprawdzaj też, jaki jest stan powietrza w Twojej okolicy – jeśli jest zły, unikaj wychodzenia domu oraz wietrzenia w nim.

zobacz także:  Wcześniejsza spłata kredytu – czy to się opłaca?

Postaraj się ograniczyć korzystanie z samochodu, w miarę możliwości korzystając z komunikacji miejskiej. Możesz też zakupić rośliny, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze. To m.in. skrzydłokwiat, dracena obrzeżona, paprotka czy bluszcz pospolity. W sklepach znajdziesz też zaawansowane oczyszczacze powietrza, jednak ich koszt zakupu często jest sporym ograniczeniem.

komentarze 2

  1. smoK pisze:

    Smog był obecny w miastach od lat, po prostu ktoś w końcu zaczął zwracać uwagę na ten problem. Wcześniej nie było narzędzi, które pozwalałyby na badanie jakości powietrza, ale to nie oznacza, że nie było smogu, był wręcz znacznie gorszy. Wiadomo, trzeba z tym walczyć, ale bawi mnie jak ktoś mówi o tym jak o jakiejś nowości, zjawisku, które powstało nagle.

  2. Ramona pisze:

    Wątpię, żeby to przeszło. Nagle połowa Polaków nie miałaby czym jeździć 😉 żaden Janusz się na to nie zgodzi 😉

Dodaj Twój komentarz