czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Volvo to nie tylko bezpieczeństwo… za co jeszcze kierowcy kochają samochody Volvo?

samochód Volvo

Volvo nie bez przyczyny jest znaną i cenioną marką samochodów. W jaki sposób pojazdy te zapewniają bezpieczeństwo? I jakie są ich inne mocne strony?

Jak Volvo dba o bezpieczeństwo?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to Volvo już teraz ma niebagatelne osiągnięcia w tej dziedzinie. Żadna marka samochodów nie jest tak mocno utożsamiana z bezpieczeństwem na drodze i wcale nie jest to przypadek.

W Volvo bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. To dlatego zanim dopuszczono do sprzedaży model XC90, rozbito w testach ponad 100 w pełni funkcjonalnych egzemplarzy, aby wypracować odpowiednie sposoby ochrony pasażerów podczas kolizji różnego rodzaju.

By wykonywać te testy Volvo dysponuje dwoma tunelami, zakończonymi ścianami wytrzymującymi uderzenie samochodu osobowego z prędkością 120 km/h. Wiele testów przeprowadzanych w Volvo jest nietypowych – badana jest na przykład reakcja samochodów przy zderzeniu… z łosiem. Ale jak wiadomo, na drodze przydarzają się nieraz całkiem nieprzewidziane sytuacje, a takie nieszablonowe podejście do kwestii bezpieczeństwa, jak się okazuje, przynosi wymierne efekty. Bardzo imponujące efekty, dodajmy.

zobacz także:  Ceny u ginekologa, ile kosztuje wizyta u ginekologa?

Wystarczy powiedzieć, że Volvo V40 w testach przeprowadzanych przez Euro NCAP osiągnęło rekordowy wynik, stając się tym samym najbezpieczniejszym samochodem w historii. Wprawdzie pięciogwiazdkowy wynik pojawił się już kiedyś na testach, ale to wydarzyło się w 1999 roku, a od tego czasu wprowadzono nowe rozwiązania z zakresu poprawy bezpieczeństwa.

Ale jak taki wysoki poziom bezpieczeństwa przedstawia się w praktyce? Otóż Volvo V40 zapewnia 98% ochrony pasażerów i 100% ochrony pieszych. Maksymalny wynik w tej drugiej kwestii udało się uzyskać dzięki zastosowaniu specjalnej poduszki. W przypadku zderzenia z pieszym podnosi ona maskę samochodu i pokrywa przednie słupki oraz 1/3 przedniej szyby. W ten sposób skutki zderzenia zostają złagodzone – szczególnie chroniona jest głowa pieszego.

Bezpieczeństwo pasażerów chronione jest pasywnie i aktywnie. Ochronę pasywną zapewniają rozwiązania dbające o to, by w razie wypadku obrażenia pasażerów były możliwie jak najmniejsze. Aktywna ochrona natomiast ma na celu zminimalizowanie możliwości wypadku – są to wszelkiego typu systemy, które ostrzegają o zagrożeniu i interweniują w kryzysowych sytuacjach.

Przyszłość Volvo

Już teraz zatem Volvo dba o zapewnienie bezpieczeństwa, ale ten producent samochodów ma jeszcze większe ambicje. Do 2020 roku chce rozpocząć produkcję samochodów zapewniających niemal 100% bezpieczeństwa. Pojazdy te mają być wyposażone w taką liczbę czujników i systemów bezpieczeństwa, by spowodowanie wypadku stało się praktycznie niemożliwe. Wśród tych systemów mają znaleźć się radary i kamery rozpoznające przeszkody i ich odległość od pojazdu, czujniki wykrywające inne samochody, czy rozpoznające pasy na jezdni, dzięki czemu nie będzie można ich niekontrolowanie przekroczyć.

zobacz także:  Jak zdobyć kapitał na własną firmę? Kredyty, obligacje korporacyjne, dotacje

Jakie jeszcze zalety mają samochody Volvo?

Ale Volvo to nie tylko bezpieczeństwo. Samochody te cenione są także za to, jak elegancko się prezentują. Docenić należy też ich małą awaryjność. Autami Volvo można jeździć przez długie lata i nie uświadczyć awarii żadnej z części. A przy okazji na osiągi tych pojazdów również nie ma powodu narzekać.

1 komentarz

  1. motomaniak pisze:

    Piękne są te szwedzkie samochody. Szczególnie podoba mi się V40. Na korzyść jest nie tylko design, ale i wysoki poziom zabezpieczeń.

Dodaj Twój komentarz