niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Projektowanie systemów IT – na czym polega, komu zlecić, ile kosztuje?

System informatyczny

Potrzebujesz dopasowanego systemu informatycznego, aby usprawnić działanie swojej firmy? A może pragniesz rozwijać biznes, lecz ograniczają Cię aspekty technologiczne? Zobacz, na czym polega projektowanie systemów IT, kiedy to się opłaca oraz – ile kosztuje.

Na czym polega projektowanie systemów IT?

Projektowanie systemów IT to stworzenie oprogramowania będącego odpowiedzią na potrzeby firmy. To aplikacje, programy, usprawniające wybrane procesy, umożliwiające ich automatyzację. Trudno jest tak naprawdę doprecyzować ich funkcje, ponieważ te będą zależeć od charakteru działalności oraz konkretnych wymagań przedsiębiorstwa.

Systemy IT projektowane na zlecenie firmy, powinny być w pełni dopasowane do jej potrzeb. Dlatego zawsze należy zacząć od przeprowadzania audytu w przedsiębiorstwie, przeanalizowania niezbędnych narzędzi oraz sprecyzowania wymagań. W trakcie tworzenia takiego programu często konieczne jest też nanoszenie poprawek, zmian, a więc stała kontrola zaplanowanych działań.

Projektowanie systemów IT to zadanie dla specjalistów, nierzadko całego zespołu złożonego z ekspertów z poszczególnych obszarów. Dlatego zwykle nie wystarczy zatrudnienie jednego informatyka, który stworzy dla Ciebie taki system. Zleca się to zadanie zewnętrznym firmom, zapewniającym kompleksowe usługi. Ale o tym jeszcze będzie za chwilę, ponieważ chcielibyśmy przedstawić jeszcze jedną alternatywę.

zobacz także:  Szkła kontaktowe - ile kosztują, jakie są rodzaje?

Zamiast dedykowanego systemu IT, możesz kupić gotowe oprogramowanie, które zwykle jest znacznie tańsze. Tylko czy to faktycznie będzie oszczędność? To zależy. Jeśli Twoje wymagania są „uniwersalne”, może się okazać, że to wystarczy. Czasami istnieje też możliwość konfiguracji systemu, aby w większym stopniu dopasować go do swoich potrzeb. Tylko że za to… trzeba dopłacić. Gdy tych zmian jest więcej, okazuje się to nieopłacalne. Najlepiej jest skonfrontować koszt obu tych rozwiązań i zastanowić się, w jakim stopniu możesz zainwestować w nowoczesne rozwiązania dla Twojej firmy.

Jak wybrać firmę programistyczną?

Jak już pisaliśmy, zatrudnianie programistów czy stworzenie działu IT, to może być za mało. Projektowanie systemów informatycznych lepiej jest zlecić specjalistom. Jak ich wybrać? Przede wszystkim kieruj się ich doświadczeniem, realizacjami. Jeśli mają się czym pochwalić, z pewnością zrobią to na swojej stronie internetowej.

Inną, istotną kwestią, jest kompleksowość usług. Stworzenie dedykowanego systemu to dopiero pierwszy krok. Następnie należy go wdrożyć, przetestować, przeszkolić pracowników, którzy będą z niego korzystać. Konieczne jest jego administrowanie, aktualizowanie, konfiguracja ustawień, a także natychmiastowa reakcja na wszelkie nieprawidłowości, błędy użytkowników.

zobacz także:  Jak kredyt odnawialny wpływa na zdolność kredytową?

Najlepiej jest wybrać taką firmę, która ma to wszystko w swojej ofercie, a przy okazji zapewnia outsourcing IT. Dzięki temu Ty nie będziesz musiał się już martwić o konfigurację sieci czy tworzenie dokumentacji zmian, a na samą myśl o zarządzaniu kontami nie będziesz mieć drgawek. No dobrze, a ile to wszystko kosztuje?

Ile kosztuje dedykowany system IT?

Musimy Cię rozczarować, ponieważ nie podamy konkretnych kwot. Nie dlatego, że nie chcemy, ale dlatego, że to zależy od zbyt wielu czynników. Możemy jedynie zasygnalizować, że koszt takiej usługi zaczyna się zwykle od kilku tysięcy złotych. To, co wpływa na ostateczną wycenę, to m.in. złożoność i wielkość oprogramowania, a także zakres oferty. Tak naprawdę, dopóki nie przedstawisz swoich potrzeb, wymagań, informacji na temat wielkości samej firmy (m.in. ilości pracowników), to firma IT nie będzie w stanie dokonać wyceny. A więc koszt projektowania IT jest kwestią bardzo elastyczną, podobne oprogramowanie dla dwóch różnych firm może się znacznie różnić cenowo.

Dodaj Twój komentarz