czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Ubój rytualny – regulacje prawne, tradycja

Świnia za ogrodzeniem

Ubój rytualny od wielu lat budzi sporo kontrowersji. Co jakiś czas planowane są nowe ustawy zakazujące tej praktyki w Polsce, jednak przywiązanie do tradycji, ale i chęć zysku, przewyższają tutaj poszanowanie zwierząt. Czym więc jest ubój rytualny i jak jest on regulowany prawnie?

Ubój rytualny, czyli co?

Ubój rytualny charakterystyczny jest dla judaizmu. Nazywany jest też szechitą i dotyczy zabijania zwierząt lądowych oraz ptaków w określony sposób. W społeczeństwie żydowskim powoływana jest specjalna osoba, która może się zajmować taką praktyką. Nazywana jest ona szojchetem. Musi to być dorosły mężczyzna, oczywiście żyd, który znany jest w społeczności z pobożności. Mianuje go rabin, jednak wymagane jest także zdanie specjalnego egzaminu.

Na czym polega ubój rytualny?

Ubój rytualny to pozbawienie zwierząt życia bez wcześniejszego ogłuszania. Przecina się im przełyk oraz tętnice jednym cięciem. Zwierzęta muszą być tego w pełni świadome, tylko tak zabite mogą być spożywane przez ortodoksyjnych żydów. Ubój w taki sposób jest w judaizmie jedyną koszerną praktyką, która może być stosowana do pozbawiania zwierząt życia. Obecnie używa się specjalnych klatek, które mają na celu unieruchomienie zwierząt w pozycji bocznej lub do góry nogami. Cięcie wykonywane jest w klatce. Po tym, zwierzęta wypuszczane są z klatek, aby mogły się wykrwawić.

zobacz także:  Bankowość elektroniczna - kolejne próby oszustwa

Historia uboju rytualnego w Polsce

W Polsce ubój rytualny pojawił się jeszcze w XI i XII wieku, kiedy zajmowały się nim osady żydowskie. W latach współczesnych co jakiś czas zakazywano uboju rytualnego, by zaraz potem, po protestach grup żydowskich, znów praktykę przywrócić. W 2002 roku nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt nakazywała ubój jedynie po wcześniejszym ogłuszeniu. Kilka miesięcy później Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją. Do grudnia 2014 roku w Polsce nie można było wykonywać uboju rytualnego bez ogłuszenia. Jednak zakaz ten uchylono powołując się na konstytucję, w której gwarantowana jest wolność religii i sumienia.

Kontrowersje związane z ubojem rytualnym

Ubój rytualny budzi liczne kontrowersje i to na całym świecie. W ustawie o ochronie zwierząt jest zapis o tym, że zwierzęta są zdolne do odczuwania cierpienia i nie można się nad nimi znęcać. Dopuszczalne jest zabicie, ale z konkretnych powodów, np. gospodarczych. Wcześniej jednak zwierzęta muszą być pozbawione świadomości. W wielu badaniach opinie publicznej Polacy nie popierają stosowania tej praktyki mając ją za nieludzką. Według większości jest to po prostu okrucieństwo wobec zwierząt. Przemawia w tym przypadku jednak czynnik ekonomiczny. Prawie 100% zwierząt zabijanych zgodnie z ubojem rytualnym, jest eksportowanych na rynek muzułmański. Gdyby zakazano tej praktyki, Polska odczułaby dotkliwe konsekwencje. Mało tego, wszelkie próby zakazu są głośno krytykowane przez środowiska żydowskie, co wywiera presję, by ubój rytualny utrzymać zgodnie z poprawnością polityczną.

zobacz także:  Podatek od sprzedaży nieruchomości - jakie zmiany w 2019 roku?

1 komentarz

  1. Alma pisze:

    Dla mnie takie coś jest niehumanitarne. W ogóle zabijanie zwierząt jest okrutne, a jeszcze w taki sposób… to jakaś masakra.

Dodaj Twój komentarz